Lapte de casa

Lapte de casa | Autor: peanut

Link direct la acest mesaj

Nu mai vrea fetitza mea de 2 ani si jumatate sa bea lapte. Sana,iaurt si Danonino da, dar nu si lapte. Cum avem de 2 ori pe saptamana lapte de casa ma gandeam ca ar fi bine sa ii fac eu cate una alta. Stiu cum sa fac iaurt ,dar nu si sana. Si cum sa fac iaurtul cu fructe, cu sirop sau cu bucati de fructe cu zahar? Ce altceva as mai putea face? Cum se face laptele batut? Ca as sti daca nu ar trebui neaparat sa fierb laptele.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

eu am inceput sa le dau la ale mele si iaurt din lapte nefiert, ca am auzit ca laptele fiert e mult mai sarac.. (luam laptele de vacute din sursa SIGURA).
Nici ale mele nu beau laptic decat dimineata, la trezire, dar le fac des gris cu lapte, lapte de pasare, le pun si-n mancarici, in loc de apa... (la spanac, la mancarea de conopida, dovlecei, ba chiar si la tocanita de cartofi).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns principe spune:

iaurtul il poti amesteca cu:fructe naturale,cu fructe din compot,gemuri de fructe,cu miere de albine.

Mata Emma lupta iar cu cancerul


http://www232.rockyou.com/my_gallery.php?source=smgb&instanceid=84575297&islocal=true#
http://www232.rockyou.com/show_my_gallery2.php?i

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama_lui_alex spune:

Citat:
citat din mesajul lui peanut

Nu mai vrea fetitza mea de 2 ani si jumatate sa bea lapte. Sana,iaurt si Danonino da, dar nu si lapte. Cum avem de 2 ori pe saptamana lapte de casa ma gandeam ca ar fi bine sa ii fac eu cate una alta. Stiu cum sa fac iaurt ,dar nu si sana. Si cum sa fac iaurtul cu fructe, cu sirop sau cu bucati de fructe cu zahar? Ce altceva as mai putea face? Cum se face laptele batut? Ca as sti daca nu ar trebui neaparat sa fierb laptele.


Cred ca-i cam micuta..dar zic si eu..cacao cu lapte?!? ( noi avem aproape 6 ani...si avem deja ritual de "cafea de dimineata" (cacao cu lapte, adica..)

Si..incearca cu "paiul"..caci reprezinta o distractie noua..poate asa bea..

In rest...gris cu lapte, sarlota (de casa..cea clasica..nu cu pulberi din comert), orez cu lapte, cereale cu lapte (gaseste niste cereale care sa-i placa..sunt un mic dejun excelent..dar..atentie la cat zahar contin!)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns peanut spune:

Dimineatza nu avem probleme ca ii fac gris cu lapte sau fulgi de ovaz, dar tare as vrea sa mai bea si lapte, mai ales ca pana acum doua luni ea bea binisor. Dar parca a inceput sa mai bea cate putzin.
Mai am o intrebare: dupa ce fierb laptele pot sa il pun la acrit? Vine al doilea bebe si nu vrea lapte dulce deloc, numai lapte acru/batut. E safe sa pun la acrit laptele de casa care a fost fiert?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manon spune:

lamureste-ma si pe mine, sa nu mor (chiar asa de) proasta, adica cum "lapte de casa" ??!! stiu de lapte DE vaca, DE capra, DE oaie, am vazut lapte DE soia, am mancat "lapte de pasare", ma rog...dar LAPTE DE CASA...!!!??? din ce il prepari ? mai ales ca pomenesti despre iaurt, sana...dupa stiinta mea astea se obtin din laptele ala de care am auzit si eu, mai ales DE vaca.

Citat:
citat din mesajul lui peanut

Nu mai vrea fetitza mea de 2 ani si jumatate sa bea lapte. Sana,iaurt si Danonino da, dar nu si lapte. Cum avem de 2 ori pe saptamana lapte de casa ma gandeam ca ar fi bine sa ii fac eu cate una alta. Stiu cum sa fac iaurt ,dar nu si sana. Si cum sa fac iaurtul cu fructe, cu sirop sau cu bucati de fructe cu zahar? Ce altceva as mai putea face? Cum se face laptele batut? Ca as sti daca nu ar trebui neaparat sa fierb laptele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns peanut spune:

Lapte de vaca, bineinteles. Noi mereu asa i-am zis, lapte de casa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AniaMaria spune:

Stie cineva o sursa de lapte proaspat de vaca sau de capra in bucuresti?

Mergi la inceput