PROBLEME IN COPILARIE...NETRATATE

PROBLEME IN COPILARIE...NETRATATE | Autor: ANI.G

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor si bine v-am regasit. La multi ani celor care isi serbeaza onomastica azi sau maine..
O intrebare am : problemele din copilarie (ex.scurgeri), nediagnosticate si netratate pot duce la infertilitate ?
Fiind copil nu stiu ce erau, parintii nu m-au dus la medic, intotdeauna am avut scurgeri galbene spre maron cateodata.
Problema mea acum la 34 ani e infertilitatea si bineinteles caut "un vinovat"...

scuze daca n-am postat bine

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Blanche25 spune:

Ani din pacate da, pot duce la inferitlitate, adica aceste infectii pot afecta trompele uterine care se pot infecta si inchide....
Dar mai bine mergi la medic pentru un control complet, mai ales ca timpul trece impotriva noastra...
Iti tin pumnii sa vii cu vesti bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns p3ric0l spune:

Salutare la toata lumea.Sunt nou venita p acest forum si ca toata lumea de aici am si eu o problema.Am 22 de ani si de cand mi`a venit CM (pe la 11 ani) NICIODATA nu am avut CM regulat.Cea mai lunga perioada de pauza a fost 1 an.(am scris corect si nu exagerez.)Am fost la tot felul de doctori si toti ziceau k sunt tanara ca se regleaza...mi s-a mai spus ca stresul si alimentatia sunt factori care influenteaza acest lucru ...Viata mea e un stres deoarece am avut deces in fam care m`a afectat profund ( a fost vorba de mama mea...) deci SRES- cat cuprinde. Am incercat in final dupa multe aventuri un endocrinolog f bun din Tm care mi`a pus diagnostic Hiperprolactinemie de etiologie neprecizata....Analizele mi`au iesit prost FSH- 6.4 PROGESTERON- 9.32 PROLACTINA- 100.Pe baza rezultatelor mia recomandat Dostinex si Duphaston.Problema mea care este...Am citit tot ce a`ti postat p site legat de efecte secundare ale medicamentelor si mi s`a facut rau instataneu...par, crestere in greutate, pb la ficat, voma...Ingrozitor...La fel ca si ANI.G si eu am avut scurgeri cand am fost mai mica pe care doctorii le`au ignorat .Sa fie si asta cauza pb mele...Nu stiu ce sa fac ...sapt asta joi trebuie sa incep tratamentul....ce ma sfatuiti sa fac ...sunt disperata mai ales ca in familie p linie materna toate femeile inclusiv mama mea au murit de cancer cu punct de plecare ovarian sau col uterin...Va multumesc ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piatra lunii spune:

eu zic sa incerci tu sa bei ceai de coada-soricelui si cretisoara, poti sa incerci si niste tinctura de marar. Si dupa vreo luna, doua,trei, mai vezi daca nu s-a reglat menstruatia. decat atatea pastile, zau asa, in nici un caz rau nu-ti fac ceaiurile astea,in cel mai rau caz nu fac nimic si n-ai nimic de pierdut,atunci. Ba se zice ca sunt bune si contra infertilitatii (inclusiv tinctura) si a cancerului de care vorbesti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANI.G spune:

p3ric0l, si mie mi-a venit devreme la 10 ani si 5 luni, de dureri in timpul menstruatiei nici nu mai vb, intreruperi am avut si eu dar maxim 3 luni.
Nu stiu ce sa zic, insa spre deosebire de mine tu esti inca tanara, dar nu te lasa pe tanjeala spunand ca e timp, ca timpul trece repede si e pacat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns p3ric0l spune:

am tot incercat pe la doctori dar majoritatea si`au luat diploma p bani....sunt putini care stiu intr`adevar ce inseamna medicina si cei care mai sunt nu mai practica sau sunt fff scumpi. am luat prima pastila azi de dostinex...sunt ok...momentan
sa vedem ce se intampla.Multumesc de sfaturi ...am uiatta sa zic....am incercat cu ceaiuriel si tincturile
:) nu a mers

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANI.G spune:

Nu-mi spune mie de doctori,nu vreau sa supar pe nimeni,dar in Braila sunt varza, fetele se duc in Galati si au rezultate imediat !

Mergi la inceput