LHC - numa' miine nu-i poimiine :)

LHC - numa' miine nu-i poimiine :) | Autor: iileana

Link direct la acest mesaj

bine-a zis cine a zis ca pe DC mai e necesar macar inca un subforum :). habar n-am unde ar trebui postat acest subiect, drept care il pun aicea, la Generale.



Zice la gazeta:

"www.hotnews.ro/stiri-esential-4257959-cel-mai-asteptat-experiment-stiintific-secolului-acceleratorul-particule-care-recrea-conditiile-dupa-big-bang.htm" target="_blank">Cel mai asteptat experiment stiintific al secolului: Cel mai mare accelerator de particule construit vreodata - Large Hadron Collider (LHC) - va fi pus in functiune miercuri, la frontiera franco-elvetiana, intr-o incercare de a recrea conditiile care au existat in momentul imediat urmator Big-Bang-ului, in urma cu 13,7 miliarde de ani, noteaza AFP.

Acceleratorul, la care au lucrat, timp de zece ani, aproximativ 5.000 de fizicieni si ingineri, este cel mai mare proiect stiintific al ultimilor ani.

Robert Aymar, directorul general al Organizatiei europene pentru cercetari nucleare - CERN, se declara convins ca acest proiect "va deschide calea catre descoperiri care vor schimba viziunea noastra despre lume si, in special, despre modul in care a aparut Universul".




Pareri, impresii?
-----------

Edit: iaca si citeva www.boston.com/bigpicture/2008/08/the_large_hadron_collider.html" target="_blank">poze. Impresionant, nu?



www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=iileana" target="_blank">see details

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danielag spune:

Stiu doar ca si cercetatori de la Magurele au participat la constructia unor module dintr-un subansamblu al dispozitivului experimental ALICE (subdetectori). Sursa: www.natgeo.ro/romania/cum-se-prinde-o-particula/" target="_blank">National Geografic. Un alt articol: www.cotidianul.ro/fizicienii_romani_participa_la_recrearea_big_bang_ului-46944.html" target="_blank">Cotidianul.

N-am stiut ca Romania e singurul stat care face parte din UE si nu face parte din CERN, desi avem peste 400 de cercetatori, cifra care ne plaseaza pe locul 4 in lume. Insa faptul ca Romania participa la un asemenea eveniment e un lucru extraordinar!

Am inteles ca se vor genera date de nivelul terrabitilor (sper sa nu gresesc), care ulterior vor fi prelucrate. Eu astept cu mare interes! Si am luat la recitit Scurta istorie a timpului de Stephen Hawking. O sa ziceti ca e probabil mai basic decat basicul , dar is novice in lucruri din astea.

Daniela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Problema e ca sunt cercetatori care avertizeaza ca experimentul in cauza este extrem de periculos si ca ar putea determina sfarsitul lumii. Prin forta gigantica ce se va degaja, s-ar putea crea asa-numitele "gauri negre" care-ar absorbi pamantul (conform www.bild.de/BILD/news/vermischtes/2008/04/16/schwarzes-loch/umstrittenes-experiment-in-schweiz.html" target="_blank">articolului). S-a inaintat chiar si un proces la Haga, dupa cate citisem...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Sau am putea folosi gaurile alea negre sa aruncam deseurile radioactive, ambalajele de polistiren, emisiile de carbon, junk mail, de ex vineri e US, marti e Belgia...etc etc,
A

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

Hai sa zicem ca totul e bine si frumos - ca nu se intampla absolut nimic catastrofic si ca viatza merge mai departe... dar pt simpla mea curiozitate - de muritor de rand - fara nici o pregatire super-fantastico-stiintzifica... la ce ne foloseste noua intregii omeniri acest experiment? Va imbunatatzii cata-cat viatza noastra pe aceasta planeta? Se va termina cumva foametea de care sufera milioane de oameni? Ce facem cu bolile (cancer, SIDA, tuberculosa, etc), razboaiele, criza energetica, incalzirea globala, disparitzia super-accelerata a anumitor specii animale de pe pamant, etc?

Lorelai

May 3, May 2, May 1
"Daca dragoste nu e... nimic nu e..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns women13 spune:

Sincer, ma asteptam sa fie mai multe comentarii la acest subiect deschis.
Acceleratorul asta nu putea fi experimentat la nivel de laborator ?!
Cum reusim noi oamenii sa facem experimente , care au si varianta distrugerii vietii pe pamant?!
De ce ne risca viata si existenta , o mana de cercetatori ?!
De ce e aleasa Europa ?!
As putea sa pun o mie de intrebari cu " de ce "" , insa daca e adevarat, ca exista riscul de a dispare viata pe pamant , nu ar fi trebuit sa fie toata lumea de acord cu un astfel de experiment ?!

Stau ci ma gandesc, cine sunt mai periculosi pentru omenire :
teroristii sau cercetatorii ?!

Sincer, mi s-ar parea o mare iresponsabilitate sa activezi , ceva despre care , doar C R E Z I ?!

Sa ne apere Dumnezeu !!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Xeno,cred ca esti cel mai in masura sa vii cu comentarii despre proiect!Le astept cu interes!
Women,din cate stiu eu proiectul se realizeza sub egida Agentiei Europene,d'asta Europa!
Pentru unii o sa fie confirmarea formarii universului,big bang-ul asa cum am invatat la scoala sau nu!

"La vita e bella"
De mancare
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xenocid spune:

Citat:
citat din mesajul lui lorelaim

Hai sa zicem ca totul e bine si frumos - ca nu se intampla absolut nimic catastrofic si ca viatza merge mai departe... dar pt simpla mea curiozitate - de muritor de rand - fara nici o pregatire super-fantastico-stiintzifica... la ce ne foloseste noua intregii omeniri acest experiment?


Uite yübÿ ce am väzut la televizor: neste d'astia cu 'alate albe bage bani printr'un tub sä se'nvârte prin el, da pe partea aialalta nu iese nimic: o crema de celulita cu coenzime, un ruj de nu se ia, un rimel cu sclipci, nimic mä nimic! Yübÿ îti dai tu cu seama ce de vuitoane luam noi la saraci cu banii aia de catä prostonii ...cum zisera mä ...gravidon ... ahaha ce prosti eee ca fetele astea de la farmacia de la Berceni are Gravidinol d'astä primavara.

Ah uite yübÿ ca i'a dat si pe www.youtube.com/watch?v=j50ZssEojtM" target="_blank">MTV. Daca vine la bambuu mergem si noi?


Come to The Dark Side ... we have cookies!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Alin si pe intelesul meu te rog!

"La vita e bella"
De mancare
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Qamar spune:

Citat:
citat din mesajul lui lorelei_19

Problema e ca sunt cercetatori care avertizeaza ca experimentul in cauza este extrem de periculos si ca ar putea determina sfarsitul lumii. Prin forta gigantica ce se va degaja, s-ar putea crea asa-numitele "gauri negre" care-ar absorbi pamantul (conform www.bild.de/BILD/news/vermischtes/2008/04/16/schwarzes-loch/umstrittenes-experiment-in-schweiz.html" target="_blank">articolului). S-a inaintat chiar si un proces la Haga, dupa cate citisem...



si socru-meu ne avertiza



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Xeno zice bine, cind s-au dat la molecula data trecuta tot asa a sarit lumea pe ei, si acu, se nano aia la Loreal de heck out of it.
S-au nano si la DNA dar nu stiu cit le-a iesit.
Iar daca le iese la astia miercuri ce incearca ei, o sa faca Xeno subiectul pe care il viseaza de la supa primordiala cu "V-am spus io!!!"
A

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput