siliconul se poate curata?

siliconul se poate curata? | Autor: mimoza74

Link direct la acest mesaj

bine v-am gasit!
am si eu o problema pe care nu stiu cum sa o rezolv. acum 3 ani am facut curatenie generala in casa, inclusiv schimbat cada, faianta, gresie, usi, geamuri, etc. problema e ca in baie, la imbinarea dintre cada si faianta, muncitorii au izolat cu un silicon care intre timp s-a innegrit pe alocuri si pe care am incercat sa-l curat cu tot felul de produse de curatat, dar fara rezultat. stiti daca se poate curata sau trebuie sa-l scot si sa izolez din nou cu silicon?
multumesc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mama_lui_alex spune:

Siliconul se "smulge"..nu cred ca se poate "dizolva" cu ceva.

Incearca sa-l scoti usor cu ceva ascutit (o scobitoare, varful unui cutit, un obiect ascutit de prin trusa de manechiura, etc.)

E foarte neplacut siliconul in baie - eu il urasc..se umple de bacterii in timp...asa ca am "inventat" alta solutie...In zona de imbinare cada-perete, lavoar-perete, etc...am pus ciment-rost de faianta (din ce imi mai ramasese uitat de la faianta), i-am dat o "panta" usoara..l-am lasat sa se usuce bine (pana a 2-a zi)..si gata!

Mare atentie..daca faceti asa..sa curatati rostul in exces in maxim-maxim 1/2 ora, cu o carpica f. umeda..altfel e jale..nu se mai ia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimoza74 spune:

multumesc de raspuns.
o sa incerc sa-ti urmez sfatul ca arata rau asa cum e acum .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Angelinne spune:

deci sa nu mai punem silicon deloc? E suficient rostul cu care am facut faianta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Cred ca e mai igienic siliconul decat chitul de rosturi(desi si asta din urma merge curatat cu Domestos)... Eu am pus la imbinarea dintre cada si masca si e transparent, resturile care au ramas pe vana am sa le iau cu lama(le tai si apoi le jupoi, sa zic asa). Daca puneam chit de rosturi, in primul rand nu mai am ca e faianta de cativa ani si ar fi fost colorat, nu mergea intre vana si masca albe.

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)
www.myspace.com/potfro" target="_blank">Poets of the Fall

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rhoneea spune:

Sotul meu a pus silicon la chiuveta.Si cum a fost cam neindemanatic,cursese si pe langa.Dupa ce sa uscat l-am luat cu lama.Foarte usor.

Irina lui Pierre-Sebastien nascut la 05.06.07.





Sebastien's age Pictures www.onetruemedia.com/shared?p=336a8e388908e126cef388&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Montage
*Miracolul nostru*




**Ramona are nevoie de ajutor**

Mergi la inceput