Perusi

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lunna27 spune:

AILUI multumim de sfaturi si ca ne-ai spus atatea despre ei,ti-am vazut perusii in poze si sunt tare dragalasi si blanzi.Nici mie nu-mi venea a crede ca ar putea fi periculosi,dar am zis ca sa ne interesam totusi.

Tare le-as mai da si eu drumul dar nu stiu cum sa procedez ca acuma, de vreo luna de zile avem in casa si o pisicuta si nu va zic ce-i mai pandeste

Tu cum le dai marul si morcovul?Eu le pun doar baucatele de mar intre gratiile custii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lunna27 spune:

vad ca nu-mi aparea mesajul trecut:


AILUI multumim de sfaturi si ca ne-ai spus atatea despre ei,ti-am vazut perusii in poze si sunt tare dragalasi si blanzi.Nici mie nu-mi venea a crede ca ar putea fi periculosi,dar am zis ca sa ne interesam totusi.

Tare le-as mai da si eu drumul dar nu stiu cum sa procedez ca acuma, de vreo luna de zile avem in casa si o pisicuta si nu va zic ce-i mai pandeste

Tu cum le dai marul si morcovul?Eu le pun doar baucatele de mar intre gratiile custii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns voicu_bebi spune:

bine v-am gasit...si eu posed un perush de vreo 4 ani ..
este un zapacit ...al meu are o jucarioara si cand o vede e in extaz nu mai poate ,al meu se joaca cu perushu mai mereu..cu greu am reusit sa il domesticesc ,la inceput era un fricos si ne ciupea mereu si zbura intruna cred ca abia de anu trecut a inceput sa fie si el mai bland.
eu vreau sa va zic ca ii dau seminte speciale pt perusi . am incercat sa ii diversific mancarea da nu vrea el sa pape altceva.
perushu meu are cateva perioade pe an cand naparleste si eu cum il las liber prin casa face mizerie ...mai ales acu cand ii creste penele lasa la puf si pene prin casa si tre sa fac curat mai mereu dupa el ,uneori ma mai enervez si imi mai vine sa il tin in colivie da nu reusesc mai ales ca l-am obisnuit sa faca ce vrea el.

Anca..
10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AILUI spune:

Salve ,
Lunna27, la fel pun si eu bucatile de mar si morcov, intre gratii, si le asez cam in dreptul unde stau ei pe ramurelele acelea ale coliviei. Am observat ca le plac bucatile mai mari, si, de aceea le crestez putin pt a le putea introduce printre gratii.
Si inca ceva, daca le pun fierte (morcovul, marul, sau ce altceva le mai pun), nici nu se ating de ele, le place in stare cruda!
din cand in cand le mai pun si coaja de paine, am observat ca mai rontaie si din asta....
Aveti grija unde asezati colivia! Eu, in vara am avut colivia in balcon si mama si-a intins pe culme o pereche de pantaloni ...lungi. Ei bine, cand i-a luat , a trebuit sa-i transforme in trei sferturi, pt ca ,un crac al pantalonului se atingea de colivie, iar dragii de papagali iau "rontzait" de-a dreptul materialul pe o portiune destul de mare !!

De naparlit, si ai mei au perioade de naparlire, dar, am observat, ca daca le fac "dush" scap mai usor....nu mai naparlesc asa des!!
Sa va spun cum le fac dush !
Papagalul pe care l-am pierdut era innebunit dupa apa, se spala singur (sa vad daca pot sa pun un filmuletz cum se spala), dar celorllti doi nu le place, de fapt, sunt mai salbatici, astia nici nu ies din colivie decat daca ii scot eu.
Asa ca eu iau colivia, cam o data pe luna (vara mai des), o pun in cada, si ii stropesc cu dushul cu apa caldutza, in asa fel sa nu ii ud direct in cap, mai incetisor, asa. Dupa care ii las vreo ora, timp in care ei se tot scutura si se usuca, si...gata!
De cand fac treaba asta, nu mai lasa multi fulgi.

Mami ailuI

Poze cu Roby 1-5 ani

papagalutzii mei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lunna27 spune:

salut

Ailui ce comica ai fost la faza cu pantalonii;si ai mei mai naparlesc,mereu fac curat acolo dupa ei,tare le-as mai da si eu drumul prin bucatarie,ca acolo ii tin,dar mi-e frica,ca nu-i mai prind

Voicu nu ii iei pereche la perus?

aici sunt perusii mei:http://good-times.webshots.com/photo/2025663820090466212jREUUW

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AILUI spune:

salve,
Lunna27, daca iti fac asa rau mizerie (si mai ales pt ca ii ai in bucatarie), cumpara pt colivie saculet din acela de protectie, este confectionat din material transparent, diverse culori/imprimeuri, si le gasesti la magazinele care au hrana de animale!
Sau, mai simplu, daca te pricepi la croitorie poti il confectiona tu!

Este f bun, il poti trage mai sus sau mai jos, pe colivie (are elastic la buza).Pana sa cumpar, eu mai puneam colivia intr-un fel de punga, cat mai transparenta, pe care o mulam cam pana la jumatatea acesteia, sau, in spate mai mult si in fata mai putin, sa se vada si...locuitorii !!

Mami ailuI

Poze cu Roby 1-5 ani
papagalutzii mei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lunna27 spune:

Chiar asa,uite ca de asta nu stiam,multumesc mult Ailui,am sa caut sa cumpar sau sa vad,poate imi face mama un saculet asa
Cred ca masculul meu e racit,vad cum deschide cioculetul,ca si cum l-ar deranja la inghitit si stranuta...Au mai fost raciti,acum cateva luni(ca stranutau des) dar le-a trecut de la sine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AILUI spune:

salve,
Lunna27, ai grija cu racelile la papagali, le pot fi fatale!
Daca respira foarte greu si elimina un fel de mucus pe cioc, are pneumonie, sii trebuie neaparat tratament! Tratamentul consta intrun praf care contine antibiotic, si ti-l da veterinarul!
Nu costa mult, pe mine mai mult m-a costat drumul pana la veterinar decat consultatia+tratamentul......

PS
daca doar unul are simptome, separa-i daca poti, ca sa nu se imbolnaveasca si celalalt!
Numai bine !

Mami ailuI

Poze cu Roby 1-5 ani
papagalutzii mei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lunna27 spune:

inca nu e asa de grav,il vad ca stranuta des si parca ar fi un pic ragusit;sa inteleg ca tu ai trecut prin asta,cum ii dadeai tratamentul?ca eu una n-am atins nici unul,nu stiu cum as putea sa-i prind in mana,ca ziua daca incerc sa zbat in cusca,poate doar seara,cand e intuneric.

le-am ridicat azi portita la cusca sa iasa,dar ei stau cuminti la locul lor,cred ca nu stiu ce-i aia iesit din cusca,sunt asa de comici...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AILUI spune:

Citat:
ca eu una n-am atins nici unul,nu stiu cum as putea sa-i prind in mana


Pai nu e chiar greu!
Bagi mana in colibie, blochezi intrarea, si incerci sa-l prinzi ! Cel mai bine ar fi sa ai o manusa, ca sa-r putea sa te ciupe, ai mei ciup, dar usor, acum, la inceput ciupeau f rau !

Dar, tratamentul se pune pur si simplu in mancare sau in apa (era un prafulet care se amesteca in acestea), asa ca nu trebuie sa te chinui!

Ai grija, poate ca ii ai asezati in curent, cum a reusit sa raceasca? Perusii sunt f sensibili la curent, la frig rezista pana la -5 grade cica ....
Daca vrei sa iti zboare afara din colivie treb sa ai rabdare...
Lasa-le deschisa colivia, daca nu ies in 2/3 zile, scoate-i tu afara, dar pe rand, si il lasi sa se invarta prin camera, la un moment dat se va aseza singur pe clivie, si chiar va intra singur, o sa vezi...
Eu zic sa incerci cu unul din ei, ca apoi, celalalt se va lua dupa el!Dac, ai grija, mai ales ca ii ai in bucatarie: sa nu iti iasa pe geam (cum am patit eu ), si sa nu ai vreo oala neacoperita pe foc....
Pupici!!

Mami ailuI

Poze cu Roby 1-5 ani
papagalutzii mei

Mergi la inceput