Perusi

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lorikay spune:

Multumesc de raspunsuri. Probabil va trebui sa ii luam o consoarta lui Tucu-Tucu (asa l-a botezat fiica-mea).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dory232002 spune:

Am uitat sa va spun ca perusii nostrii mai mananca cu mare placere patrunjel verde.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dory232002 spune:

Fetelor, aseara in fata blocului la o discutie una dintre vecinele de bloc sa mirat ca am papagali, ma intrebat ca nu mi-e frica pt. ca am copil in casa, ca este cea mai periculoasa pasare (purtator de bacil coch).Ce stiti despre acest lucru?

Voi ce boabe le dati la papagalii vostri?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lunna27 spune:

neata!

Dory eu chiar n-am auzit ca bacilul Koch s-ar lua de la perusi.Chiar mi-am luat o carte despre perusi si nu scria nimic de genul asta la bolile care se pot transmite de la ei la om.

Eu le dau seminte din alea la cutie sau la punga,care au si vitamine in ele.Le-am mai luat si batoane dar ma enervau ca faceau o gramada de mizerie de la ele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dory232002 spune:

Citat:
citat din mesajul lui lunna27

neata!

Dory eu chiar n-am auzit ca bacilul Koch s-ar lua de la perusi.Chiar mi-am luat o carte despre perusi si nu scria nimic de genul asta la bolile care se pot transmite de la ei la om.

Eu le dau seminte din alea la cutie sau la punga,care au si vitamine in ele.Le-am mai luat si batoane dar ma enervau ca faceau o gramada de mizerie de la ele.


Nu mai stiu ce sa mai cred, mai ales daca tu zici ca ai si o carte si in ea nu spune nimic in acest sens....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MIRCLAU spune:

DORY eu am avut si din aceasta cauza i-am facut cadou la o vecina
sper sa iei decizia corecta,mai poti intreba la veterinar

MIRELA mami de andreas nazdravan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lunna27 spune:

Dory da o cautare pe google,eu am cautat si nu am gasit nimic,dar poate tu gasesti ceva.Am mai citit o data in cartea mea despre bolile transmisibile de la pesrusi la om si nu scrie nimic despre asa ceva.

Daca aflii ceva ,da un semn si la noi.Oricum am sa-l rog pe sotul meu,cand se duce la dr veterinar cu pisica,sa intrebe si de boala asta,sa vedem ce spune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dory232002 spune:

Nici eu nu am gasit nimic pe google, tocmai de-asta va-m intrebat pe voi.Daca aflu ceva concret va informez, daca aflati voi scrieti repede ce ati aflat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AILUI spune:

Citat:
Fetelor, aseara in fata blocului la o discutie una dintre vecinele de bloc sa mirat ca am papagali, ma intrebat ca nu mi-e frica pt. ca am copil in casa, ca este cea mai periculoasa pasare (purtator de bacil coch).Ce stiti despre acest lucru?



Eu cred ca va alarmati absolut DEGEABA !!!

Ceea ce stie aceea vecina nu este privitor la periusi, acestia sunt absolut inofensivi!
Acel bacil periculos se poate lua doar de la PAPAGALII adevarati, aceea care sunt ff mari, deci nu perusii!

Eu stiu acest lucru deoarece,dupa o raceala pe care au avut-o perusii mei acum 10 ani, sotul meu,le-a facut o programare la veterinar! Am plecat asadar,cu micutzii la medic, si, in momentul cand acesta i-a vazut s-a luminat la fata, si mia spus ca era foarte ingrijorat, dearece la telefon sotul meu ii spusese ca este vorba de doi PAPAGALI !
Bineinteles ca eu nu mai intelegeam nimic, asa ca atunci a trebuit sa ma dumireasca! Asa am aflat ca, de fapt adevaratii papagali sunt cei de talie mare,ca aceea cum mai vedem la circ,sau care se gasesc in magazinele de specialitate la preturi de la 7-8 milioane in sus....
Aceea sunt papagali care se pot imbolnavii de o boala asemanatoare cu tuberculoza , si care, din pacate poate transmite virusul acela si la om!

Asa ca , stati linistite, micutzii nostri prieteni perusi nu sunt nici pe departe periculosi!




Mami ailuI

www.glitterfy.com/][img]http://img34.glitterfy.com/303/glitterfy-flpbk29172937480434.gif[/img" target="_blank">papagalutzii mei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AILUI spune:

Stati, ca acum vreau sa mai povestesc si eu despre perusii mei!
Sunt innebuniti dupa morcovi, mar si salata verde .
Eu am avut initial 4 papagali, doi ii am de 12 ani, si altii doi de vreo 5 ani (nepoata mea se plictisise de ei, si...mi ia dat mie)...
Spuneam AM AVUT, deoarece acum mai am doar 2, unul mi-a racit,si a murit acum 5 ani, iar celalalt, care era baiat si era preferatul tuturor mi-a scapat pe geam acum...o luna . Era cel mai zapacit, imi venea pe umar , ne pupa, ne ciugiulea mancarea de pe buze, din farfurie,se "balacea" cu mare placere la chiuveta din baie, de cate ori auzea ca dam drumul la apa era acolo, era tare istet!
Din pacate, intr/una din pereglinarile lui prin casa, a ramas in baie, geamul era deschis, si eu am uitat ca scosesem plasele, iar el....a iesit si nu a stiut sa se mai intoarca! Toate astea se intamplau seara, noi am venit f tarziu, am iesit afara, l-am cautat, l-am strigat(stia cand il chem), dar nu l-am mai gasit!
A doua zi am aflat ca la o scara vecina, era dimineata un papagal, am mers imediat, dar nu l-am mai gasit!
Ma bucur totusi, ma gandesc ca l-a gasit cineva, si nu a murit noaptea, afara (era ff frig in aceea noapte)!

Tare am suferit, era super simpatic!

Acum, sa mai incerc sa spun din comportamentul pe care il au perusii!
In general, ei nu ies din colivie decat atunci cand sau acomodat cu camera, deci dupa ceva timp. Daca vreti sa iasa, lasati colivia deschisa, si cel mai bine, usa la camera inchisa, pt a se nu iesi din camera respectiva! Dupa ce se va acomoda cu aceea camera, el va incerca sa exploreze si restul, intorcandu-se insa la...casuta lui!

Coco al me, cand ii deschideam colovia dadea mai intai ocol de vreo 5-6 ori la dormitorul lui, apoi iesea si zbura glont de la un capat la altul al holului, de ziceai ca defileaza, statea apoi in usa de la baie, facea galagie sa ii deschid( vroia sa-si faca dusul), dupa care se intorcea si statea pe galerie pana i se facea foame si se hotara sa intre la colivie!

Referitor la mizerie, nu mi se pare ca fac mare mizerie, in general, atunci cand ies din colivie, ei isi aleg anumite "puncte" unde se aseaza mereu, si doar acolo stau, asa ca poti curata f usor, desi nu fac mare mizerie!

Deci, de intrat in colivie intra singuri! Probabil ca, la inceput va fi mai greu, pana se obisnuiesc, eu tin minte ca ziceai ca sunt la vanatoare, ma chinuiam sai prind cu un prosop mai mare, pana s-au saturat si au inceput sa intre singuri....

Pt fetele care au un singur papagal, din punctul meu de vedere este mai bine!!!
Asta deoarece, avand unul singur devine f atasat de cei din casa, poate invata sa vorbeasca, este mult mai bland (Coco, cel pe care l-am pierdut a fost initial singur in familia nepoatei mele, si asa a devenit asa simpatic)!!!
Daca ii cumparati si pereche, din start nu va mai vorbi, nu mai este asa atasat de cei din casa, ci de...perechea sa, normal; plus ca sunt nitel mai rai, ciup, nu le prea place sai deranjezi!




Mami ailuI

Poze cu Roby

papagalutzii mei

Mergi la inceput