Perusi

Perusi | Autor: Dory232002

Link direct la acest mesaj

Ieri ia-m achizitionat fetitei mele o pereche de perusi.
Ma-m documenta despre ei de pe net, dar as vrea sa-mi impartasiti experientele voastre (de orice fel) reale despre ei.
Ce am uitat sa-l intreb pe nenea de la pet shop este varsta .
Aveti idee daca se inperecheaza usor?Pentru asta trebuie sa le cumpar cuib, asa-i?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns babette spune:

Perusii nu sunt pretentiosi dar trebuie putina rabdare cu ei. In primul rand au nevoie de o colivie mai mare ca sa se miste si ei. De regula e buna colivia inalta cu doua randuri de bete ( a mea are 6 bete). Apoi fiecare trebuie sa aiba cutia sa cu seminte si vasul sau cu apa. Pe jos pune-le nisip special de la centrele pentru animale (costa aprox 2lei si ajunge 2-3 luni)Fiecare trebuie sa aiba piatra sa pentru ascutit (tocit) ciocul (unele sunt cu vitamine). Mai pune-le in colivie leagan, jucarie cu clopotel sau bile zgomotoase, oglinda si vas de apa pentru scaldat. Nu se imperecheaza neaparat iar daca le cumperi cuibar vezi de care iei ca-l rod! De regula masculul este bland si vorbaret si tare pupacios. Femelele sunt mai rele, ii ciugulesc pe masculi si-i bat uneori!
Cand bagi mana la ei ca sa schimbi vasele de apa, ai grija si fa miscari incete si vorbeste cu ei incet caci se sperie si ciupesc rau!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grodear spune:

Sunt tare draguti, ai sa vezi ca o sa te binedispuna mereu!
Am si eu unul, pe care il cheama Cucu- asa l- a botezat fiica mea.

Ralu- mamica de fetita superba!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dory232002 spune:

Citat:
citat din mesajul lui babette

Perusii nu sunt pretentiosi dar trebuie putina rabdare cu ei. In primul rand au nevoie de o colivie mai mare ca sa se miste si ei. De regula e buna colivia inalta cu doua randuri de bete ( a mea are 6 bete). Apoi fiecare trebuie sa aiba cutia sa cu seminte si vasul sau cu apa. Pe jos pune-le nisip special de la centrele pentru animale (costa aprox 2lei si ajunge 2-3 luni)Fiecare trebuie sa aiba piatra sa pentru ascutit (tocit) ciocul (unele sunt cu vitamine). Mai pune-le in colivie leagan, jucarie cu clopotel sau bile zgomotoase, oglinda si vas de apa pentru scaldat. Nu se imperecheaza neaparat iar daca le cumperi cuibar vezi de care iei ca-l rod! De regula masculul este bland si vorbaret si tare pupacios. Femelele sunt mai rele, ii ciugulesc pe masculi si-i bat uneori!
Cand bagi mana la ei ca sa schimbi vasele de apa, ai grija si fa miscari incete si vorbeste cu ei incet caci se sperie si ciupesc rau!


Merci pentru toate informatiile date, , Le-am achizitionat colivia inca de la inceput, adiica atunci cand ia-m cumparat bineinteles ca le-am luat si colivie, care este dotata cu recipiente speciale pt. apa si mancare care se pun din exteriorul coliviei, le-am luat si oglinga care are si un suport special pt. a le pune in el recompense, le-am luat si os de sepie, batoane cu miere si vitamine pentru penaj.Colivie nu le-am luat inca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dory232002 spune:

offf, in ultima fraza am vrut sa spun ca nu le-am luat inca cuib, nu colivie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Si eu am o pereche de perusi. Pentru inceput pun niste poze cu ei si in masura in care va pot ajuta cu sfaturi, am sa scriu la acest subiect.
Iata pozele.
Fotografiile sunt de anul trecut, cand mai ieseau din colivie. De cand le-am luat casuta cea mare, prefera sa ramana acolo.

Citeam mai sus de nisipul de pe fundul coliviei. Eu nu am folosit asa ceva, spal zilnic tavita din plastic.
Uitasem sa va spun ca sunt la a doua pereche de perusi, primii ii am din 2002 si au murit in 2006, respectiv 2007.
Acum am alti doi si stiu sa-i ingrijesc mai bine.
Un amanunt foarte important e sa nu-i tineti in curent.

Album 1 + Album 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dory232002 spune:

adi2003, incantatori perusii tai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lunna27 spune:

Adi chiar ca sunt tare dragalasi perusii tai,vad ca sunt si tare blanzi de iti stau in mana

Avem si noi o pereche,i-au primit copii mei de 1 iunie,asa ca vrand nevrand m-am obisnuit cu ei si mi-s tare dragi.Le-am luat colivie,tot cu 2 bete,inca nu le-am dat drumul prin casa,mi-e frica,ca nu voi mai putea sa-i bag inapoi Ai mei manaca doar seminte,le mai pun mar,la inceput le mai faceam diferite amestecuri(mi-am luat o carte despre tot ce inseamna perusi)dar nu mancau,asa ca am renuntat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorikay spune:

Fetita mea sta toata ziua la geam sa vada "puii" asa ca i-am cumparat propriul ei "pui"-un perus mascul. As avea si eu cateva intrebari pentru cele care au asa ceva:
-trebuie neaparat sa ii luam si pereche?
-daca nu ii dau drumul prin casa e vreo problema?(adica daca nu il scot deloc din colivie)
-e normal ca in primele zile sa nu faca nimic?(sta aproape tot timpul nemiscat)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lunna27 spune:

Lorikay pai daca n-are pereche,nu prea are ce face mititelul,asa se mai iau unul cu altul,mai canta,fac cu randul la mancare,se mai fugaresc...Sa stii ca nici eu nu le dau drumul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dory232002 spune:

Noi ii avem cam de o luna si jumatate si nu le-am dat niciodata drumul din colivia lor. Imi este teama ca fac mizerie in casa, si in plus nu stiu cum mai intra ei la locul lor
Cat despre mancare ca vad ca ati discutat si despre acest lucru noi le dam asa: seminte Kiri-Kiri(astea ni le-a recomandat cel de la care ia-m luat ca erau invatati cu ele), Batoane cu miere sau fructe, le-am dat si bucatele de mar, morcov ras si ou fiert tare(dar nu au fost ft. incantati de ele), in schimb zilnic le dau cate o frunza de salata verde(preferata lor).
Lorikay, am inteles ca daca este doar un singur mascul, ai sanse sa-l inveti sa vorbeasca, daca sunt doi nu o sa reuseasca aceasta performanta niciodata, dar cred ca se plictiseste tare mult acolo singurel.

Mergi la inceput