Pentru ortodocsi - numele de botez

Pentru ortodocsi - numele de botez | Autor: IreneCAM

Link direct la acest mesaj

Ma confrunt cu o situatie in calitate de potential adoptator. Exista o procedura prin care se poate schimba legal numele copilului pe certificatul de nastere. Dar ce facem cu numele de botez? Eu stiam ca numele de botez te defineste ca membru al comunitatii crestine, deci ca nu-l putem schimba. Ma gandisem la o varianta: adaugarea unui nume langa cel de botez...Totusi, nu se poate face nimic, in cazul in care numele de botez e o alegere nefericita?. Nu vorbesc de inlocuirea lui "Ion" cu "Gheorghe", ci de prenume ca Argentina, Columbia, Pamela...Sa zicem ca in loc de Pamela eu ii spun copilului Ioana, dar la biserica exista situatii in care trebuie sa-ti spui prenumele, la impartasanie, diferite rugaciuni etc. Si atunci ma intorc la Pamela, nu? Ceea ce e cel putin deruntant pt copil...
Mi-ar prinde bine un sfat de la cei care stiu cum se poate proceda.



Nu peste mult timp de

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Eu cand mi-am botezat copiii,preotul mi-a spus ca musai sa aleg un nume din calendarul Ortodox al unui sfant care va fi protectorul copilului.M-am conformat;Dumnezeu m-a indrumat spre nume ale unor sfinti care le-au fost si continua sa le fie protectori ai copiilor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

Citat:
citat din mesajul lui IreneCAM

Ma confrunt cu o situatie in calitate de potential adoptator. Exista o procedura prin care se poate schimba legal numele copilului pe certificatul de nastere. Dar ce facem cu numele de botez? Eu stiam ca numele de botez te defineste ca membru al comunitatii crestine, deci ca nu-l putem schimba. Ma gandisem la o varianta: adaugarea unui nume langa cel de botez...Totusi, nu se poate face nimic, in cazul in care numele de botez e o alegere nefericita?. Nu vorbesc de inlocuirea lui "Ion" cu "Gheorghe", ci de prenume ca Argentina, Columbia, Pamela...Sa zicem ca in loc de Pamela eu ii spun copilului Ioana, dar la biserica exista situatii in care trebuie sa-ti spui prenumele, la impartasanie, diferite rugaciuni etc. Si atunci ma intorc la Pamela, nu? Ceea ce e cel putin deruntant pt copil...
Mi-ar prinde bine un sfat de la cei care stiu cum se poate proceda.



Nu peste mult timp de


Cred ca cel mai bine e sa intri la PROBLEME LEGISLATIVE. Acolo ai putea sa primesti un raspuns corect, d.p.d.v. legal. Inteleg perfect ce spui. Eu am un nume pe care-l folosesc in acte si la biserica cum spui tu, si acasa, prietenii ma striga altcumva. Nu-mi mai amintesc daca am fost derutata sau nu , dar e un pic nasol. Si numele mele sunt frumoase, amandoua.
Mult succes in procesul de adoptie.


Poze de tot felul
P a t t y - la 8 luni
P a t t y - la 7 luni
P a t t y - la 6 luni


PATRICIA ALEXIA Atata sunt de mare !!!03.IAN.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana spune:

Numele de botez nu se poate schimba niciodata- adica sa refaci botezul. Odata facut, e pentru totdeauna, numele e scris in Cartea Vietii..
Daca pe langa numele de botez mai vrei sa adaugi unul e ok, se poate, din cate stiu.
Dar in fata Bisericii, a lui Dumnezeu, ea va fi Pamela, Columbina sau orice alt nume pronuntat de preot in momentul cufundarii in apa sfintita.. Asta nu e vina Bisericii, e a parintilor..
Stiu si eu persoane botezate intr-un fel dar pe certificat altfel.. Se poate trai cu asta
Important e ca atunci cand rogi preotul sa o pomeneasca, sau cand o impartasesti, sa fie numele de la botez.





Mamica de Codrin - 2002, Olguta - 2003 si Cornelie mica - 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

Fetita mea,Beatrice Alessia s-a nascut pe data de 8 noiembrie,de Sfintii Mihail si Gavril...Nu stiam ca se va naste atunci si nici nu m-am gandit sa-i pun unul din numele acestea.Apoi am citit si eu ca e bine sa pui numele unui sfant,pentru ca va fi protejat.Acum imi pare sincer rau.Dar nu cred ca Dumnezeu nu o va iubi si proteja la fel ca si pe ceilalti copii.Sau ca sfintii nu o vor proteja,nu???
Oricum eu am zis ca la urmatorii copii,daca fgac gemeni le voi pune numele Mihai si Gabriel sau daca sunt fete,invers,sau daca sunt baiat si fata le conbin.

Ramonel,mami de Bea(08.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eugcem spune:

Citat:
citat din mesajul lui RAMONELLA

Fetita mea,Beatrice Alessia s-a nascut pe data de 8 noiembrie,de Sfintii Mihail si Gavril...Nu stiam ca se va naste atunci si nici nu m-am gandit sa-i pun unul din numele acestea.Apoi am citit si eu ca e bine sa pui numele unui sfant,pentru ca va fi protejat.Acum imi pare sincer rau.Dar nu cred ca Dumnezeu nu o va iubi si proteja la fel ca si pe ceilalti copii.Sau ca sfintii nu o vor proteja,nu???
Oricum eu am zis ca la urmatorii copii,daca fgac gemeni le voi pune numele Mihai si Gabriel sau daca sunt fete,invers,sau daca sunt baiat si fata le conbin.

Ramonel,mami de Bea(08.11.2007)




Scuze ca deviez putin de la subiect, dar din cate stiu Alessia e derivat din Alexandru/Alexandra (Alexia), iar Sf Alexandru e pomenit la ortodocsi pe 30 august, deci are sf protector. (http://www.calendar-ortodox.ro/luna/august/august30.htm)



Eugenia si Nicolae mic (18 iulie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

Citat:
citat din mesajul lui eugcem

Citat:
citat din mesajul lui RAMONELLA

Fetita mea,Beatrice Alessia s-a nascut pe data de 8 noiembrie,de Sfintii Mihail si Gavril...Nu stiam ca se va naste atunci si nici nu m-am gandit sa-i pun unul din numele acestea.Apoi am citit si eu ca e bine sa pui numele unui sfant,pentru ca va fi protejat.Acum imi pare sincer rau.Dar nu cred ca Dumnezeu nu o va iubi si proteja la fel ca si pe ceilalti copii.Sau ca sfintii nu o vor proteja,nu???
Oricum eu am zis ca la urmatorii copii,daca fgac gemeni le voi pune numele Mihai si Gabriel sau daca sunt fete,invers,sau daca sunt baiat si fata le conbin.

Ramonel,mami de Bea(08.11.2007)




Scuze ca deviez putin de la subiect, dar din cate stiu Alessia e derivat din Alexandru/Alexandra (Alexia), iar Sf Alexandru e pomenit la ortodocsi pe 30 august, deci are sf protector. (http://www.calendar-ortodox.ro/luna/august/august30.htm)



Eugenia si Nicolae mic (18 iulie 2006)


Da???N-am stiut.Ma bucur atunci.

Ramonel,mami de Bea(08.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marilena12 spune:

In eventualitatea in care copilul a fost botezat cu un nume, indicat este sa nu il schimbi. Nu pentru ca face parte din comunitate ca membru, ci pentru ca el s-a nascut in Hristos primind acel nume. Asa va fi si dincolo de moarte, asta daca doresti sa tii cont de partea duhovniceasca a lucrurilor, si cred ca este bine sa iei in considerare si aspectele spirituale, ca viitoare mamica a unui copilas. Acum, inteleg si punctul tau de vedere, si totusi cred ca poti obtine in instanta dreptul sa adaugi asa cum spui si tu un alt nume care iti place, langa cel de botez.
Insa sfatul meu ar fi sa lasi copilul cu numele de botez, in timp te vei obisnui cu el.

Marilena
Blogul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamaria spune:

draga Irene,

un raspuns clar nu stiu sa-ti dau. insa incerc sa-ti spun la ce alternative ma gandesc eu.
in primul rand, incearca sa afli daca este posibil: a fost copilul botezat la biserica sau nu?! (pt ca sunt multe cazuri in care nu a fost efectuata ceremonia)
apoi, mergi sa discuti cu un preot, explica-i problema, dorinta ta, si tot ce ai reusit sa afli (sau nu) despre 'istoricul' numelui de botez... sigur dansul va sti cum sa te indrume mai bine!

Ajutati-l pe Razvan sa lupte cu o boala necunoscuta!

ANAMARIA, mami de 2 baieti ca in filme:

Nascut pe 4 iulie (2000)
si
Vineri, 13 (iunie, 2003)

poze cu frumosii mei (si nu numai )
************************
Doar pentru ca cineva nu te iubeste asa cum vrei tu,
nu inseamna ca nu te iubeste cu toata fiinta sa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IreneCAM spune:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri. Copilasul e botezat, am vazut cu ochii mei certificatul de botez. Dar dupa ce mi-a povestit irlandeza m-am mai linistit.


Nu peste mult timp de

Mergi la inceput