cum se tine bebe corect in brate?

cum se tine bebe corect in brate? | Autor: violet_eyes

Link direct la acest mesaj

buna fetelor cu bebei,
eu am o fetita de 11 saptamani, si am o intrebare,intrucat copilul are colici si nu se potoleste din plans decat tinuta sus pe umar,in pozitie verticala,care e pozitia corecta,ca sa nu ii fie afectata coloana?nu ii tin mana sub fundulet,dar oricum se exercita o presiune asupra ei.
va pup

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns laura72 spune:

sa-ti traiasca micuta si sa fie sanatoasa.
imi aduc aminte ca aveam si noi problema asta,noi n-am avut colici,dar nu-i mai placea pe spate.il luam cate un pic pe umar il sustineam capul cu mana pe umarul meu.cat sa taca.apoi ma culcam in pat cu o perna sub cap,deci aproape vertical.sau cu 2 daca urla rau,apoi mai eliminam una.
succes in lupta cu colicile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andira spune:

Poti sa incerci sa o culci pe burtica, lipita de burta ta sau a sotului, in timp ce stati lungiti in pat, putin ridicat. Fara sa aveti haine pe abdomen, iar ei ridca-i putin body-ul. Sper ca e cat de cat inteligibil .

Asta e unul dintre remediile pentru colici despre care am citit pe net.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violet_eyes spune:

multumesc de mesaje fetelor!
La noi micuta nu vrea sa stam jos cu ea in brate,statea cand avea 3-4 saptamani,acum vrea sa fii in miscare cu ea...sa te tot plimbi,si aici e problema,cum sa te plimbi cu ea daca vrea numai ridicata, si tot imi e frica sa nu ii faca ceva la coloana statul in pozitia asta...cineva mi-a spus s-o tin de subtiori,dar nu am totusi cum s-o tin asa timp indelungat,ca o deranjeaza si pe ea,si toata greutatea ei trebuie sustinuta de acolo.
v-am pupat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Farah spune:

sau tine-o in wrap. bonus ca ai miinile libere!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

s-ar putea sa te minunezi de raspunsul meu dar copii care vor plimbati in brate sunt obositi... si foarte des aceste plansete vin interpretate de mame ca fiind dureri de burtica.

in orice caz pentru a raspunde la intrebarea ta, daca copilul este sprijint pe umarul tau coloana lui nu tine greutate incat sa fie afectat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rasfatzata spune:

nu stiu daca ai observat daca o ti pe brate cu fata sus ,si o legani sus -jos,ea va inceta din plans asa poti sa o ti si pe burtica...bafta


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Cred ca ajuta si sa ti antebratul orizontal si sa o culci pe burta pe mana ta. Ideal e sa fie incalzita burtica daca-i doare. Si in wrap stau bine, nu le afecteaza coloana.

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)
www.myspace.com/potfro" target="_blank">Poets of the Fall

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelafistis spune:

si noi am avut aceeasi problema !l-am tinut pe Darius in sus de la 5 saptamani pt ca daca il tineam altfel incepea sa planga.Il plimbam ore intregi in brate chiar si noaptea.Il tineam lipit de noi iar seara ma puneam incet jos iar pe el il lasam sa doarma pe burtica mea.L-a ajutat foarte mult acest lucru el la 10 saptamani isi tinea capul singur sus destul de stabil.Dr mi-a spus ca nu are nimic atata timp cat nu-l sprijin pe fundulet.Acum are aproape 5 luni si are tendinte sa se ridice in fundulet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Si eu le plimbam pe papusile mele prin casa in brate... le tineam mai intai ridicate, pentru cateva minutele, apoi le lasam in pozitie oblica, tot lipite de mine, pana cand ajungeam cu ele si ma asezam usoooor-usooor in pat, ca sa poata adormi pe burta mea.. (si asa l-am invatat si pe Alex, sotul meu, cu cealalta, ca doar era nevoie de doi! )

Sa va traiasca minunea si sa va bucurati de ea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violet_eyes spune:

sunteti pline de idei mamicilor de bebei frumosi!Sa va traiasca puii si sa va bucurati de ei. La noi au inceput sa mai treaca colicii,si sta cuminte in patut cand nu o doare burtica, oricum cred ca debridatul a ajutat-o f mult,e mult mai bine decat la inceput.A inceput bebe sa isi bage cu pofta mana in gurita,si o molfaie cu asa pasiune...e mult mai buna decat suzeta!

Mergi la inceput