Placinta cu branza dulce si stafide

Placinta cu branza dulce si stafide | Autor: dani33

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor,
Citesc ce minunatii gatiti in fiecare zi si ma simt cam nashpa pentru ca eu nu sunt asa talentata la capitolul asta.
Totusi, as vrea sa fac si eu o placinta cu branza dulce si stafide si pana acum nu prea mi-a iesit cum vroiam eu.
Asa ca vreau si eu ceva retete si sfaturi daca aveti.
Multumesc,
D.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns strumfi2004 spune:

www.culinar.ro/forum/continut/Retete-in-imagini/5912/Prajitura-turnata-cu-mere-sau-branza/" target="_blank">Aici este o reteta de prajitura cu branza si stafide, o bunatate, eu numai reteta asta o fac de cand am testat-o prima data!
Edit: eu nu mai pun gris in branza, nu mi-a placut cum a iesit o data cu el.
Gratiela, Maria si Stefan

www.youtube.com/watch?v=LfYAfqDYQbo" target="_blank">Crede in ochii copilului tau!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dani33 spune:

Gratiela, multumesc pentru idee. Chiar am sa incerc prajitura aceea.
Totusi, eu vroiam reteta de placinta, nu stie nimeni?
D.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfi2004 spune:

Am facut prajitura asta sub forma de tarta weekend-ul trecut, ca de obicei a iesit grozava.

Dani, eu fac orice placinta asa:
Aluatul: 1 cana de apa, un strop de sare, 4 linguri de ulei si faina pana se obtine aluat ce poate fi intins (cam 3-400 g).
Un pachet de margarina/unt moale il amestec cu 7 linguri de faina si pasta obtinuta o itind peste primul aluat intins si el in prealabil. Rulez si las deoparte asa pana pregatesc umplutura: 500 g branza dulce amestecata cu zahar dupa gust, 2 oua, stafide si arome (rom, coaja de lamaie) - eu fac intr-o tava maare!
Apoi tai aluatul rulat in 2, intind prima parte din nou, o asez in tava tapetata, torn umplutura, pun si a doua foaie intinsa si secretul este sa o tai patrate inainte de a o baga la cuptor (altfel se rupe f tare dupa). Uite aici o poza.

Gratiela, Maria si Stefan

www.youtube.com/watch?v=LfYAfqDYQbo" target="_blank">Crede in ochii copilului tau!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

uite aici reteta care o fac mereu:

http://veronicascakes.blogspot.com/2008/03/placinta-cu-branza-dulce.html

BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 si 8 luni ani)

Mergi la inceput