bilet de avion printat - se poate?

bilet de avion printat - se poate? | Autor: felicia74

Link direct la acest mesaj

Azi mi-a spus agentia de turism ca pentru excursia in Turcia ne va trimite biletul pe mail si noi vom duce hartia aceea, care cica e valabila. Ati mai intalnit asa ceva? Eu nu.

Eu stiam ca primim biletul nici nu ma gandeam ca ma duc la aeroport cu facaturi.

Felicia si Ilinca Teodora (15 noiembrie 2005)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Majoritatea biletelor acum sunt electronice - teoretic nici macar de "facatura" aia nu ai nevoie cand te prezinti la ghiseul de check-in la aeroport, ci doar pasaportul il arati.
In orice caz, nu au ce altfel de bilet sa-ti dea - un print de pe mail e arhisuficient.

Nu stiu daca se mai emit bilete "paper" (asta era exprimarea pentru biletele tiparite, cu mai multe foi, etc)- cel putin anul asta eu n-am ma circulat cu vreun bilet din asta, dar stiu ca mai existau companii ce nu emiteau bilete electronice, ci paper.

Mai bine te interesezi daca e vorba de bilet electronic, dupa care poti merge linistita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

inseamna ca ce stiu eu, e de pe vremea lui Pazvante. Multumesc, m-ai linistit

Felicia si Ilinca Teodora (15 noiembrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mi_ro spune:

Eu cumpar bilet din Canada pentru mama in Romania si numai electronic il primesc. Eu la randul meu il trimit pe mail mamei si ea si-l printeaza. Ea se duce doar cu pasaportul si hartia printata la aeroport.
De anul asta nici pentru copii sub 2 ani nu se mai fac cartoanele alea ci numai tichet electronic.

http://www.hi5.com/friend/photos/displayUserAlbum.do?albumId=119318750&ownerId=166574282

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Biletele se emit electronic. E f OK sa te prezinti doar cu pasaportul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Nu e nevoie nici de printul ala macar , stai linistita ca te au ei in baza de date ! Calatorie placuta !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rhoneea spune:

Exact cum au spus si fetele nu ai nevoie nici de printu' de pe mail.Te duci la ghiseul check in arati pasaportul si ti se va da biletul.
Acum e o noua moda cu biletele electronice.
Eu cand m-am intors din Ro la fel am avut ticket electronic.Apoi am sunat la Tarom(Bucuresti-Otopeni) si mi-au spus doar sa ma prezint cu pasaportul.

Calatorie placuta

Irina lui Pierre-Sebastien nascut la 05.06.07.





Sebastien's age Pictures www.onetruemedia.com/shared?p=336a8e388908e126cef388&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Montage
*Miracolul nostru*




**Ramona are nevoie de ajutor**

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri_mik spune:

salut!
lucrez la check-in in bruxel. cum spuneau fetele, nu se mai emit bilete de hartie decat in cazuri foarte speciale. e drept ca de print nu ai nevoie insa daca e vreo problema cu rezervarea, daca ai zboruri de legatura care uneori nu apar in sistem, e bine sa ai printul, asa se lamuresc si cei de la check-in inainte sa intri in panica. in plus, pe print iti apare si un numar de rezervare galileo sau amadeus. si ala e important. deci, mai bine cu print daca ai posibilitatea sa-l faci:)

calatorie frumoasa:)

miri_mik mami de bruno (28.02.2006) si de bebe sacha (08.01.2008)
Povestea pseudo-nasterii
Povestea nasterii

http://m3.lilypie.com/qNubp1.png
http://b1.lilypie.com/0ymBp1.png






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

multumesc pentru urari, sper sa fie o calatorie frumoasa!

Felicia si Ilinca Teodora (15 noiembrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

Citat:
in plus, pe print iti apare si un numar de rezervare galileo sau amadeus.


Ce reprezinta aceste numere?

Felicia si Ilinca Teodora (15 noiembrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

De exemplu eu am folosit codul Amadeus sau nr de ETKT pentru check-in la automate - ca sa nu mai stai la coada la ghiseul de check-in, iti scoate automat boarding pass-ul masinaria respectiva (acolo unde exista)
Teoretic ar trebui sa functioneze si prin scanarea pasaportului, dar mie nu mi-a mers cu pasaportul niciodata, doar cu numerele astea.

Mergi la inceput