Regasiri (24)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kokorina spune:

Citat:
despre partea cu cearta - nu stiu ce sa va spun?


mai fetelor,nu vad nici o urma de cearta...daca eu am o parere si cutarica alta parere inseamna ca ne certam?????????doamne!dar ca sa stiu sa nu-mi mai scriu parerile...si nu e nimic interpretabil din tot ce s-a scris.eu sant pro si x contra(un exemplu), referitor la un subiect,ne-am desfasurat,ne-am expus parerile,face care cum vrea si gata....n-am dat sfaturi....



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dodo-pui spune:

Doamnelor sa va treaca ,e normal ca fiecare sa aiba parerea ei.

Poftiti la o sa va dispara stresul.



Blogul lui Bogdan-Andrei

Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la
Dumnezeu imposibilul!


Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danita spune:

dragelor

eu nu vad ca e cearta , fiecare cu parerea lui .

parerea mea ? :) nu degeaba se spune " cei 7 ani de acasa" . P nu va merge inca cresa ptr ca are cine sa stea cu el . daca nu aveam si eram nevoita nevoita .....atunci il duceam ca nu aveam incotro . eu inteleg pe fiecare si stiu ca fiecare mama icnearca maximum pt copilul ei .

doresc celor care merg la gradi bafta si sanatate ! :)

D



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dayanara spune:

din cate aud la dbunny , si aici se da voie sa se stea cu copilul, na ca intraram in randurile civilizatiei
si da nu ma indoiesc ca austria e o tara civilizata, bravo celor care stau acolo :)

cu gradinita vad ca mai nou nu e asa de traumatizant sa.l dai la 11 luni , ma rau e la 2 ani dar de fapt 3 ani e varsta ideala, clar nu se mai intelege nimic, asta pentru ca faza cu 3 ani a fost scrisa pe la alte subiecte cu laptarese asa ca nu e nevoie sa se scotoceasca dupa tratate de psihologie
totusi parca adeptele ap.ului pleaca de la viata intrauterina , ba chiar se pune problema cum a fpost nasterea, vad ca mai nou pana la 2 ani , poti sa.l dai linistita la cresa ca nu.si da seama, de aia e mai putin traumatizant

eu consider ca la gradinita e mai bine decat acasa, pur si simplu asta e singurul meu complex in momentul asta, ca ivan nu merge inca la gradinita, dar nu.l duc deoarece eu la munca nu am chef si nici nu imi trebuie de moment, asa ca nu se justifica banii de gradinita, apoi sa ma duc la munca si seara sa stau cu ivan, eu nu pot si pace, de aici si admiratia fata de mamele care o fac


iar m.am imprastiat ,na ca dupa ce ca.s lenesa mai sunt si dezordonata :)) revin eu imediat ce ma adun


ivan si dayanara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirona spune:

Citat:
citat din mesajul lui kokorina

Citat:
despre partea cu cearta - nu stiu ce sa va spun?


mai fetelor,nu vad nici o urma de cearta...daca eu am o parere si cutarica alta parere inseamna ca ne certam?????????doamne!dar ca sa stiu sa nu-mi mai scriu parerile...si nu e nimic interpretabil din tot ce s-a scris.eu sant pro si x contra(un exemplu), referitor la un subiect,ne-am desfasurat,ne-am expus parerile,face care cum vrea si gata....n-am dat sfaturi....



Pascal si Sophia
www.youtube.com/watch?v=Zy3Izem5efM" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=Zy3Izem5efM

fetelor, va rog din suflet sa va uitati la clipul asta.
www.clipfish.de/player.php?videoid=MzY1MDN8Mg%3D%3D" target="_blank">http://www.clipfish.de/player.php?videoid=MzY1MDN8Mg%3D%3D


daca nu e cearta -cu atat mai bine - sorry ca am mentionat acest cuvant -il citisem cu un post sau doua mai sus - asaca l-am repetat.

asa cum spune si Danita - fiecare vede ce e mai bun pentru copilul ei.
din pacate pentru Karina - eu vad mai buna gradinita decat sa stea cu bunicii - parerea mea - normal.
revin si eu din urma cu cititul - daca tot nu am reusit sa adorm si ma zvarcolesc in pat - mai mai s-o trezesc pe printesa.


Miro si Karina Ioana - 3 noiembrie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirona spune:

asa -am ramas la capitolul trecut lapagina 18:

Aka - ma bucur fff mult ca la voie ok si ca s-a adaptat piticul fff bine. De Ami cred ca ti-am spus ca nu merge la gradi inca.
parca totusi eram la 19. ma rog.

am ajuns la postulDianei cu gradinitele si ca ea nu ar vrea sa stea cu Ivan la gradi - etc si etc.
Diana -plizz sfaturi -nu ca tu nu ai face asa si basta. Ce sa mafac cu copilul asta agatator? Nu-su da drumul inca de mine si deci nu-l pot lasa la gradi si sa plec. Nu am eu inima asta. Terapia prin soc nu e pentru karina - cred ca ar lesina acolo de atata plans - bla bla ce spun educatoarele acolo - ca pana nu o lasi o data nu se va potoli, ca tre s-o lasi - azi iar auincercat - si era s-o si palesc pe una ca voia sanici nu mi-o mai dea in brate - traumatiza copila.
Ma rog.
Eu am profitat de faptul ca sunt multe fete noi in gradi - si educatoare si copii - asa ca pe mine ma percep copiii ca pe o educatoare - eu sunt acolo Moni si nu mama Karei - si credeti-ma am mai mult succes acolo decat educatoarele. Am mai multa dexteritate cu ei ,sunt mult mai pe faza cand se troznesc unul pe altul, am mai multa autoritate in fata lor.
Imi propun zilnic teluri usor de atins - Kara le urmeaza - incet incet o sa ne adaptam - apoi vor putea fi lasati singurei pe acolo cu doar educatoarea lor- deocamdata - o vad depasita de situatie- cu 3 copii noi urland langa tine - nu faci fatza nici la ei - ca nu ai maini sa-i tii in brate pe toti - daramite sa mai ai grija si de restul care se joaca in pace.

Koko - ba- le da sa pape la gradi - si mic dejunsi pranz si gustari si etc -doar ca ieri fiind prima zi - nu stiam ce si cum. Eu i-am dat doar lapte dedimi - ei auservit iarasi lapte cu niste imensoide de fulgi - pe care Kara oricumnu-i papa - asa ca mi-a ramas fata flamanda.
azi am schimbat placa.
va pove eu imediat.

vad ca mi-ai sparlit exemplul cu bunicii.

aseara am vb cu Koko la tel - si i-am povestit cate mai patimesc eu prin parc cand apare Ami cu bunica ei si cum se poarta cand e cu mama si cum se poarta cand e cu bunicii. E O MARE DIFERENTA!!!
si copila o stie - insao incearca si deseori o capata.
nu sunt deloc de acord cu faza - "cu bunica poa safaca ce-o vrea - darcand e cu mine sa stie de-o treaba" - si normal - copilul fiind cu unii lasa sa faca o chestii si cu altii nu -e debusolat - si dezorientat - asa ca o capata la fund regulat. gresit.

faza din parc:
Ami cu bunicii - cu el nu prea isi permite - cu ea face ce vrea. Eu cu Kara langa ei. Ne jucam cu papusile pe o banca cu o masa in fata - si dezbracam(ele) si imbracam(eu) papusa. Ami nu avea rabdare sa-si astepte randul - Kara ii tot ceda papusa chair si cand era randul ei. Am moderat faza cat am putut de bine. La unmoment datAmi vrea pe masa. Buna-sa : - vrei pe masa? da. si hop oia in brate si o punecu fundul pe masa.
Eu uimita - mi-am inghitit limba.
Kara - normal ca nuse lasa - vrea si ea pe masa. Incep si ii explic frumos ca nu - pe masa mancam, pe masa scriem, pe masa gatit - etc. - pe masa nu se sta cu fundul.
bunica vadit rusinata - o da jos si pe Ami.
In secunda doi a fost cu picioarele pe banca si s-a suit singura cu picioarele pe masa. Buna-sa nu i-a spus nimic.
Am luat-o pe Kara in brate si ne-am indepartat. Clar - nu a inteles nimic. Copila ce sa mai inteleaga?

revin - am un mail de scris
va pup



Miro si Karina Ioana - 3 noiembrie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marani spune:

vina mea si numai a mea, eu am pomenit cuvantul "cearta"......sorry...is cu capul in nori si am interpretat gresit, copilutzul asta mic al meu ma termina....asta ca scuza...

si daca tot veni vb, sa va zic si eu cum stau lucrurile in cazul nostru : nu ma pot intoarce la serv in decembrie caci nu are cine sta cu Anya, la cresa nici vb....asa ca-mi dau demisia si stau acasa cu ea pana la anul cand o merge la gradi; cu bunica-mea ( adica stabunica ei de 71 ani care se tzine super bine ) nu o las caci in mintea ei copilul tre sa manance singur la un an si ceva, sa faca la oala, sa se joace singur, sa faca nani singur...adica total pe dos fata de bubamara; asadar strabunica total nepotrivita; cu maica-mea nu pot ca ea merge la serv, o intrebai daca vrea sa iasa la pensie c-o ajut in cazul in care mai vreau un bb curand - si mama a zis ca nu, vrea sa mearga la lucru in continuare; si cam astea-s toate posibilitatile noastre...sotul se lauda ca pe langa slujba va mai aduce el inca un salar acasa...mai trebe mintea sa mi-o dreg sa nu ma tampesc stand acasa

consider ca va fi bine sa stea cu mine acasa pana la 3 ani iar atunci cu draga inima o voi duce la gradi

am fost la zoo...fain as zice, nu mai fost-am de mult timp din cauza crizelor ei...acu intrebare: poate un copil creste frumos si armonios jucandu-se doar cu parintii si de unul singur? a se intelege ca al meu copil nu vrea sa se mai joace cu alti copii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dayanara spune:

mirona aici e toata faza, sfaturi nu se pot da tot timpul, din pacate nimeni deocamdata nu a gasit rezolvare la probleme, de ce plange copilul si nu doarme, de ce nu mananca, de ce plange la gradinita, eu una prefer sa spun ce as face eu si ce am de gand sa fac nu sa dau sfaturi anapoda

ivan si dayanara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirona spune:

dayanara - te pup - decat sfaturi anapoda - mai bine susine-ma. merci mult ca te gadesti la noi. Sa stii ca mi-a prins bine oricum postul tai - azi le-am zis la educatoare sa ma strige pe nume si sa nu mai spuna mama Karinei insus si in jos- pentru ca ceilalti copii sa nu sufere.
M-a asigura psiholoaga ca daca voi lipsi la un moment dat - copiii nu-mi vor simti lipsa - pentru ca vor vedea restul fetelor cunoscute cu care stau zi de zi. Deci am sperante.

Mara - zau daca pot sa-ti raspund. as zicesi DA - dar si nu. Si nu o forta - dar nici nu renunta. Uite - adu-ti aminte cand opovestea desiree de nu mai stiu ce trauma a lui Octa. Nu a renuntat - a mers zilnic in acel loc - parca era vbde topogan - sau? ma insel?
ma rog - ea ne citeste - imi confirma ea cumva.
a mers zilnic acolo - din departare ii povestea ce si cum. A doua zi au mersmai aproape si tot asa - incet incet o apropii de copii.

Nu ai cum sa-i cericopilei sa interactioneze din start cu copiii.
Mor cand vad in parc cate o mama care apare cu copilul in brate - il pune jos si ii zice - na hai - fugi si te joaca cu copiii.
Pai nu poate mai asa din prima.

Copiii intai se studiaza, apoi se invart unul pe langa altul si se uita si studiaza ce au unii si altii in mana, fac pasi mici in adaptare - nu asa rapid cum ar vrea unele.
Deci daca tot faci chestia asta pana la 3 ani, ai timp mami s-o formezi - jos palaria, oricum.

In RO - e si legea proasta - stii ca bebe abia la 3 ani e apt de gradi - dar CIC e doar de 2 ani - asa ca nu ai ce face si tre sa-ti dai copilul la gradi - asta in cazuri ca al meu. TREBUIE.
stiu ca va plange - stiu ca va suferi - dar se va obisnui.
Cum zicea si o mamica ieri in parc - nu e prima si nici ultima care se adapteaza greu si deci nici prima si nici ultima care plange la gradi.



Miro si Karina Ioana - 3 noiembrie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirona spune:

s-a trezit - v-am pupat

ne revedem deseara sau daca nu mai pot - maine -si n-am pove nimic de gradi - of of - mai mai

va spun doar ca in momentul in care a vazut patutzurile intinse pentru nani - s-a si cocotzat intr-unul. voia draga de ea nani acolo - insa nu asta era telul meu de azi si mai ales nu vreau sa mai fiu eu acolo spre adaptarea ei cand o voi lasa sa si doarma cu ele.

v-am pupcit pe toate (cu tot cu cele din umbra)


Miro si Karina Ioana - 3 noiembrie 2006

Mergi la inceput