ma dor f tare picioarele

ma dor f tare picioarele | Autor: Ana_Alx

Link direct la acest mesaj

Nu stiu ce sa fac sa nu ma mai doara picioarele....Am o durere persistenta in pulpa picioarelor....Imi crapa si calcaiele,mereu talpile imi ard...am senzatia de arsura in talpi...
medicul a zis ca din cauza ca stau in picioare ca asa sunt femeile dupa 30 de ani si cu 2 sarcini la activ,dar totusi,parca pea ma dor...eu stau in medie cam 6 ore in picioare pe zi,si cam 9 ore pe scaun la birou...
Durerea o am de ani de zile.
specific ca nu le am umflate,dar ma dooor de nu mai pot....ce sa fac ca remediu?

31 Ianuarie 2007+ Mimishoru'(07 aprilie 2004)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

Incearca atunci cand stai pe scaun sa nu ai picioarele atarnate.Parta incaltaminte lejera, nu tocuri inalte.
Incearca crema de galbenele pt calcaiele crapate.
Si unge-te pe picioare cu Lioton gel sau eu am mai descoperit un gel pentru picioare ..relax gel parca ii zice..ma uit si-ti spun sigur cum ii spune daca te intereseaza.
A...si mai incearca hidromasaj la picioare..sunt aparatele alea..eu mi-am luat cu 50 lei..nu e scump si e super...

Sorana 28+ si Codrin 3 ani
Where there's a will there's a way!

www.totsites.com/tot/codrin" target="_blank">[Despre Codrin]
Poate va place poza mea...www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Mirese cu stil si farmec&page=3" target="_blank">sunt...lo1.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne16 spune:

Fi foarte atenta la incaltaminte: arsura poate fi si de la ea. Recomandabil este incataminte de piele cu talpa joasa si daca poti poarta si sosete de bumbac 100%.
Soacra mea a avut probleme de genul acesta cu "arsuri in talpi si calcaie crapate" si a scapat dupa o vizita la dematolog care ia spus ce ti-am scris eu mai sus. Cand poarta slapi pune obligatoriu sosete de bbc evita cat mai mult sinteticul.
Eu sunt alergica la sintetic, nu suport decat lengerie de bbc.

In rest cu a spus si lorellay.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura72 spune:

Ana,picioarele obosite pot avea ca si cauza si varicele ascunse.sau mai pot fi din cauza anticonceptionalelor,daca iei,pot provoca aparitia varicelor.iar calcaiele crapate pot fi de la lipsa de magneziu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carrye spune:

Sora mea a suferit o operatie asta-primavara. A avut o luxatie congenitala cand era foarte mica, oasele nu s-au fixat bine la bazin si va ajunge la proteza pe la 40 ani. Imi amintesc ca mama mereu o certa ca poarta tocuri ca nu ii fac bine. Acum dupa operatie, cand s-a dus la control, era in sandale cu talpa joasa. Cand a vazut-o fizioterapeutul a intrebat-o unde sunt tocurile? Si ca sa ii spuna doctorul ca daca mergem incaltate cu talpa joasa mai rau ne stricam si mersul si coloana. Cea mai buna incaltaminte este cea cu talpa ortopedica sau oricat de mic toc dar nu talpa joasa.
Si eu ma confrunt cu aceeasi problema desi am 25 ani si nu am copii. Calcaiele mele sunt terminate cu toate creme in sosete si tot ce am mai auzit. Si la fel si eu, ma ard talpile ingrozitor de tare si nu stiu de ce...nu merg mai deloc pe jos doar drumuri foarte scurte. Dar schimb incaltamintea zi de zi. Trec de la talpa joasa la tocuri de 5,8, 10 cm. Mi s-a spus ca din aceasta cauza ma si dor picioarele atat de tare. Poate de vina sunt si incaltarile pe care le purtam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lillian spune:

Ana, aceste probleme apar in primul rand de la circulatia periferica nu tocmai buna. Ai grija ca durerile in pulpe, pot fi semn de varice ascunse. Dupa ce am nascut, am avut probleme f mari cu picioarele. Nu in timpul sarcinii, ci dupa, imediat, in primele 3 luni. Am mers si la neurolog, am fost si la flebolog. Nu puteam calca deloc, aveam ace in talpi si degetele de la picioare. In final m-am operat de varice la un picior la care se agravase situatia. Nu stiu daca sa zic ca am facut bine sau rau. Erau f evidente, de la genunchi in jos am avut eu. Acum am cicatrici f urate, dar asta nu e vina mecicului, sunt predispusa la cicatrici cheloide.
De cand am nascut nu mai suport caldura, mai ales la picioare. Ma dor, mi se umfla, simt ca imi ard, ma inteapa si am talpile parca date cu creta. Nu stiu care e cauza pt asa ceva. Si calcaiele imi sunt uscate, inainte eram chiar mandra ca nu am problema asta. Multe din belele astea ni se trag de la anticonceptionale si hormonii din sarcina, dar si varsta.
Nu stiu ce sa iti recomand decat un control la un flebolog care sa iti faca un Doppler sa vada daca nu ai risc de cheaguri de sange la picioare.
Urmaresc si eu cu interes subiectul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana_Alx spune:

Lillian,nu am auzit de flebolog ...
cand am postat subiectul m-am hotarat sa iau timp de 10 ziel cate o aspirina pe zi...nu m-*a tinut decat 4 zile...parca priam zi si a doua am simtit o ameliorare.,...apoi,nu prea...


31 Ianuarie 2007+ Mimishoru'(07 aprilie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea81 spune:

Citat:
citat din mesajul lui anne16

Fi foarte atenta la incaltaminte: arsura poate fi si de la ea. Recomandabil este incataminte de piele cu talpa joasa si daca poti poarta si sosete de bumbac 100%.
Soacra mea a avut probleme de genul acesta cu "arsuri in talpi si calcaie crapate" si a scapat dupa o vizita la dematolog care ia spus ce ti-am scris eu mai sus. Cand poarta slapi pune obligatoriu sosete de bbc evita cat mai mult sinteticul.
Eu sunt alergica la sintetic, nu suport decat lengerie de bbc.

In rest cu a spus si lorellay.

Si eu am fost patita...si s-a rezolvat cu incaltaminte mai lejera si sosete de bumbac 100%...la mine era culmea ca ma dureau mai tare daca incaltamintea era si complet fara toc( daca mergi cu tocuri si esti mai plinuta, si greutatea ar putea fi un motiv de durere), aveam niste dureri care ma sagetau direct la inima si-mi venea sa ma trantesc pe jos in secunda urmatoare...aaaa, la servici, cand stau la birou, imi tin picioarele pe o cutie, iar in general unghiul facut de scaun cu picioarele trebuie sa fie de 90 de grade (adica verifica ca nu cumva sa stai cu scaunul ori prea ridicat, ori prea jos). Acasa stai 20 de minute cu picioarele "pe pereti" , dupa ce ai facut in prealabil dusuri scotiene, terminand cu apa mai rece...dar daca ai varice ascunse, nu stiu daca ce ti-am scris mai sus conteaza. Du-te la dr si apoi da fuga sa ne spui cum ai remediat situatia.Te pup.[

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karfe spune:

sigur durerile sunt de la circulatia venoasa.
sunt veche in domeniu,ai grija sa nu iei anticonceptionale (eu am luat o luna si am renuntat de durere),incaltamintea cu putin toc(nici f. inalt dar nici plata),dusuri reci(eu le fac doar cand nu mai pot de durere),si cum spunea andreea81 picioarele pe pereti,de asemenea daca te tine buzunarul 2 comprimate de Endotelon 150 mg pe zi(o ct cu 20 cp costa aprox 55Ron,sau daca ai pe cineva in Franta le iei la 4,35 euro cutia,eu mi-am luat 10 cutii),cu cremele gen Lioton nu am prea avut succes.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Eu am incercat sa nu-mi mai schimb asa des inaltimea tocurilor, ba chiar am incercat sa cumpar toata incaltamintea cu toc de 3-5 cm, nu mai mult (sau, daca e tocul mai inalt, sa fie si talpa mai groasa).
Iar cand simt ca imi ard picioarele si ma dor, un pic de masaj cu Lioton gel ma scapa!

Sanatate multa si picioare usoare!

Mergi la inceput