Darius Andrei - Un Ingeras senin al Cerului (2)

Darius Andrei - Un Ingeras senin al Cerului (2) | Autor: anaxena

Link direct la acest mesaj

capitole
1
UNEI MAME DE INGER...
(Alfabetar...fara numar)

Am citit
baloane cu vorbe de ingeri
cazand dintre nori pe pamant.

Dintre toate,
evlavia Duhului Sfant
fuzionase cu inima rosie a unui alb porumbel...

Gand bun catre tine, mama de inger
hain incercata de crudul destin.
Imaginea pruncului tau, inca vie
joaca in umbre si mai ales in lumini.
Lasa-l sa zboare, e liber!
Mutul tau glas s-alunge revolta:
NU A MURIT!

Opreste-te-o clipa,
plangi!
Roaga-te!
Striga!
Si-apoi aminteste-ti
taina ce el ti-a soptit-o
usor, cand l-ai strans langa inima ta.

Viata e-o lupta! Tu nu renunta!!!

Zboara, micutule inger!

Nu stiu cum sa incep acest subiect, pentru ca doare teribil de mult. Dar voi incerca. Voi incerca pentru prietena mea Camelia.

La Odiseea iulie-august 2008, o casa a prieteniei nemaipomenite, o mamica a fost greu incercata. Se zice ca Dumnezeu ii incearca pe oamenii deosebiti...

Camelia, mamica ingerasului Darius Andrei, are nevoie de noi. Camelia are nevoie de suport, de rabdare, de credinta. Camelia are nevoie de prieteni care sa-i asculte in tacere durerea. Dar are nevoie si de cuvinte, de gesturi. Are nevoie de noi, de toti.

Haideti sa facem aici, un loc in care prietena noastra sa simta ca nu este singura. Haideti sa-i stergem lacrimile, rand pe rand. Haideti sa-i aratam ca Dumnezeu n-a parasit-o!

Cami, prietena draga, noi toti suntem alaturi de tine. Cuvintele sunt putine si sarace ca sa poata exprima durerea ta, dar te rugam sa incerci sa ne scrii. Noi suntem aici, oricand.

Dumnezeu sa va stea alaturi, dragii nostri Cami si Cristi!

*** Asa cum mi-au sugerat colegele si prietenele mele de la odisee, cred ca sunt necesare si cateva date "tehnice", ca sa-i cunoasteti mai bine pe Cami si Cristi.

Povestea lor e una incarcata de iubire, de revolta, de greutati, de sacrificii. Dar e o poveste frumoasa.
Cami a avut o sarcina presarata cu momente grele, atat din punct de vedere al sanatatii dar si al familiei. Insa, pentru ca este o luptatoare, a trecut peste orice. Pana in luna a 7- a a stiut ca va avea o fetita, pe care hotarase s-o numeasca Timeea Cristina.
Apoi, dupa o echografie, a aflat cu stupoare ca Timeea e baietel, de fapt. Si dupa ce a trecut peste soc, era atat de incantata de baietelul ei pe care-l visase blond cu ochii albastri.
A optat pentru cezariana, la o clinica privata din Brasov. Pe data de 15 iulie 2008 se nastea Darius Andrei. Totul a fost bine la inceput, pana cand vestea a cazut ca un trasnet: Darius avea transpozitie de vase mari - o malformatie congenitala a inimioarei.

Cu sufletul ravasit, Cami a reusit sa ajunga la Tg Mures. Darius a suferit o prima interventie chirurgicala si chiar daca recuperarea post-operatorie a fost dificila, ne dadea sperante pentru cea de-a doua, care trebuia sa aiba loc astazi, 18 august.

Saptamana trecuta bebe a fost mutat cu mami in camera. Cami suferea cumplit in continuare si era speriata, nestiind daca are grija cum trebuie de el.

In ziua de 16 august s-a hotarat intrarea de urgenta in operatie, cu sanse minime.

Bebe Darius Andrei s-a ridicat la Ceruri, de unde isi vegheaza parintii indurerati!

Cami, Cristi, acum simtiti un mare gol. Sunteti goliti de sentimente si probabil de lacrimi. Dar stiu ca dupa norii negri ce s-au abatut asupra voastra, dupa furtuna care v-a rapit zambetul si v-a scrijelit sufletele, va veni si curcubeul. Curcubeul la care a visat mereu Camelia!

Dumnezeu sa va sarute fruntile si sa va aduca alinare!

SunSmile






Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ladymina77 spune:

Cami nu face nimic,m-am gandit ca poate dormi sau pur si simplu nu poti raspunde.
Incerc sa te mai sun si in seara asta dupa ce adorm mamaruta.

mina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Citat:
citat din mesajul lui NanaMotoc

[quote]citat din mesajul lui camy_pus

Nana...am citit si eu cum povestea nasterii a lui Andrei, ma bucur sa aflu ca este bine acum...
..in ce ai scris acolo, o parte din lucruri imi sunt atat de cunoscute din pacate...multumesc ca mi-ai scris!

pustai


Din pacate, spasmele la noi au reaparut.



Nana, Andrei Stefan ( 26.09.2007)
Povestea nasterii fluturasului! www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Mirese%20cu%20stil%20si%20farmec&page=9" target="_blank">Nan1 si Nan2, Mireasa si mire cu stil!

[b]Fluturas iubit, sa nu uiti niciodata, ca mami este intotdeauna cu un pas in urma ta. Trebuie doar sa intorci privirea si sa intinzi manutza si mami te va ajuta in orice clipa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

nanna, imi pare rau sa aud asta! chiar ma gandeam ce mai faceti.

decat sa bei si sa conduci, mai bine sa fumezi si sa zbori!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vias spune:

Ana, multumesc pesntru acest nou capitol...cat despre boli...nu stiu...am in minte ceva, o sa vb si cu fetele de la pepenasi...si sa vad ce pot face....sunt sigura ca acolo voi gasi tot sprijinul...

Mina...multumesc!!

Nana...ai grija de puiut...iubeste-l si tine-l in brate cat mai mult...odata mi-a zis cineva ca unui copil ii trebuie doar iubire ca sa traiasca...eu nu-l puteam tine in brate pe Darius asa cum mi-as fi dorit...si acum am constiinta incarcata...poate din cauza asta nu a rezistat...sau poate..si din cauza asta...

pustai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Cami, nu are sens sa te chinui singura! Darius a plecat la ingerasi ptr ca asa a hotarat DD. Nu a fost vina ta nici o secunda. Sa nu mai gandesti asta, te rog din suflet!
Te imbratisez tare! Ai grija de tine!

Nana, Andrei Stefan ( 26.09.2007)
Povestea nasterii fluturasului! www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Mirese%20cu%20stil%20si%20farmec&page=9" target="_blank">Nan1 si Nan2, Mireasa si mire cu stil!


[b]Fluturas iubit, sa nu uiti niciodata, ca mami este intotdeauna cu un pas in urma ta. Trebuie doar sa intorci privirea si sa intinzi manutza si mami te va ajuta in orice clipa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karina1976 spune:

Cami, un gand bun si de la noi.

Nu mai gandi asa ... Darius Andrei a plecat la DD fiindca asa a vrut EL, are nevoie de ingeri puri!
Nu are cum sa fie vina ta ... tu l-ai iubit mai mult decat orice!








Corina - de Paul - 04.06.2002 si Patricia - 13.11.2007


"Doamne, ajuta-mi sa nu uit!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

Un gand bun si o imbratisare si de la noi. Inca nu-mi vine sa cred. Of, Doamne, cata nedreptate si cata suferinta exista...

Sa fii sigura ca si noi suferim si plangem alaturi de tine, desi nu putem sa simtim ceea ce simti tu.

Nu exista nici o solutie standard, trebuie doar sa faci ceea ce simti, sa traiesti ceea ce simti, sa nu fugi de durere... Noi te citim si suntem langa tine, fie si numai cu gandul.

Curaj si speranta! Candva va iesi din nou soarele in inima ta.


Felicia - cea mai fericita mama a celui mai iubit dintre Racusori - bebe David (24.06.2008)
Poze cu noi

Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vias spune:

va imbratisez pe toate...multumesc...

.,..azi am mers la protectia copilului sa ma interesez de adoptie, si se pare ca va fi un proces luuuuuuuuuuuuuuuuuung (cam un an dureaza)...si nu pot infia copil prea mic...

pustai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IreneCAM spune:

Camy, nu te descuraja, nu e chiar atat de rau cum pare. Dureaza maxim 2 luni pana iei atestatul de persoana apta sa adopte, dupa care il poti gasi pe mititel oricand, nu exista o perioada standard. Procesul in sine dureaza intr-adevar cam un an, dar tu il poti avea pe copilas mai devreme acasa. Poti avea sansa sa gasesti un copilas adoptabil de un an. Eu imi doream sa aiba o luna, o saptamana, sa fie cat mai mic, pentru ca simt nevoia sa continui de unde am ramas, sa trec prin toate etapele, asa cum as fi trecut cu Vlad. Dar copilasii f mici ii poti lua doar in plasament si exista riscul ca familia sa ii vrea inapoi dupa un timp. Curaj! Daca simti nevoia sa faci ceva legat de asta, poti incepe sa strangi actele pt atestat, ajuta ...cel putin pe mine m-a ajutat...
Ai grija de tine!

Nu peste mult timp de

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Camy, nu ma pricep foarte bine, dar din ce am inteles eu, in spitale poti gasi copii mici abandonati, care probabil pot fi adoptati.
Intra la subforumul cu adoptii si vorbeste cu fetele de acolo, sigur pot sa te ajute.



Andreea, mami de Tudor- 10.08.200521+
Delu Prichindelu'
BB2
Vacanta 2008
Bulgaria 2008
Tudor la 3 ani

Mergi la inceput