pomana de 40 de zile

pomana de 40 de zile | Autor: daniella4

Link direct la acest mesaj

Buna.
Va rog mult sa ma ajutati cu niste informatii:
1.Tatal copilului meu a murit pe data de 24 iulie. 40 de zile de la moartea sa ar fi pe data de 2 septembrie, adica intr-o marti. Trebuie neaparat sa fac aceasta pomana marti sau pot s-o fac in sambata de dinainte sau de dupa?

2.Ce se pregateste pentru aceasta pomana? Coliva e obligatorie? Intreb intrucat in Ardeal nu se face coliva nici la inmormantare, nici la parastas..

..va multumesc mult


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cosmi1975 spune:

daniela...... condoleante
1. pomana se face (asa stiu)inainte de a implini 40 zile adica sambata inainte de martea in care ar fi implinit 40 zile
2. coliva....aici la noi se face dar cel mai bine vb cu preotul....ce pregatesti?pai daca i post faci mancare de post daca nu de dulce...si ori faci pachetele pe care le imparti la biserica dupa slujba de pomenire ori chemi acasa familia si pretenii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns afibebe spune:

Daniela condoleante.

Eu sunt din Sibiu.
Intr-adevar in Ardeal coliva nu e obligatorie.

Noi am avut luna trecuta parastasul bunicului.
Se dau colaci, vin si lumanari.

Parastasul trebuie sa fie inainte de implinirea celor 40 de zile.Nu e bine sa treaca de aceasta data.



AFIBEBE mamica fericita de Cristian Nicolae 22.08.2007

cristi

sunt mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eugcem spune:

Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca impreuna cu dreptii!

Si eu stiu ca e bine sa fie inainte de 40 de zile. Si mai stiu ca e bine, daca ai cum, sa dai de pomana si unor oameni care chiar au nevoie de ceea ce dai ( de ex la un orfelinat sau azil de batrani, la saraci).

http://www.ortodoxism.ro/carte.shtml#pomenirea40

Eugenia si Nicolae mic (18 iulie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Va multumesc.

..nu am vorbit inca cu preotul. Am auzit ceva de niste capete sau capatele, acestea sunt pt parastasul de 40 de zile in loc de coliva?

Mergi la inceput