Ulei de masline presat LA RECE. Cum il consumati?

Ulei de masline presat LA RECE. Cum il consumati? | Autor: ML

Link direct la acest mesaj

Mie mi se pare amar (nu stiu daca e de vina marca sau astfel are gustul, in general). Trecand peste amareala..., cum il consumati (fara a fi gatit, trecut prin foc)?

Take joy! (poze)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns chiccutza spune:

eu il folosesc la salata verde.nu stiu ce marca folosesti tu,dar la cea pe care o cumpar eu sunt mai multe feluri(delicat,robust,etc).eu il iau pe cel cu gust delicat ptr ca este mai putin amar.

MAMA DE FEDE SI DANI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annie80 spune:

In general la salate, pt mancauri il pun a sfarsit, tocmai pt a nu-si mai pierde din calitati.

De amar n-am oservat ca ar fi, si nu stiu de ce il prefer pe cel din spania.




------------------------
Someone's pleasure is another's pain!
Alergic at stupidity.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Crud
de vreo 6 ani incoace...poate m-am obisnuit cu gustul...

La mic dejun: pe paine prajita (cam o lingurita) in loc de unt. Si daca pui si rosie razalita cu sare iese un deliciu.

La pranz: in orice salata...

In rest: in loc de ulei de floarea soarelui, la carne, peste, sosuri, etc.

Ulei de floarea soarelui folosesc doar la cartofi prajiti.

Dbunny cu Daniel(23.11.2006)
www.flickr.com/photos/dbunny/sets/" target="_blank">poze Daniel
www.dropshots.com/dbunny_28" target="_blank">Filmulete cu Prichindelu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Citat:
citat din mesajul lui chiccutza

eu il folosesc la salata verde.nu stiu ce marca folosesti tu,dar la cea pe care o cumpar eu sunt mai multe feluri(delicat,robust,etc).eu il iau pe cel cu gust delicat ptr ca este mai putin amar.

MAMA DE FEDE SI DANI


N-am idee care-i corespondentul in engleza pt. "delicat, robust", etc.
Uite ce iau:

http://www.filippoberio.com/

Despre cel extra virgin (verzui) spuneam ca mi se pare amar si ma ustura. Acum folosesc din cel galben, imi place gustul, dar as sa renunt in favoarea celui extra virgin. Un sfat de la tine?!


Take joy! (poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Annie, cum se numeste, poate il gasesc si aici?!

Bunny cum il pui pe paine? Torni un pic intr-o farfurie si apoi imbibi usor felia cu el? He, he, poate ar trebui sa ma invat si eu cu el.

Am mai vazut Bertolli si Vigo, nu stiu daca va spun ceva marcile. Daca da, va astept comentariile. Multumesc!

Take joy! (poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annie80 spune:

ML...ce am acum in casa e Rafael Salgado si e EVOO of spain si chiar am gustat si nu ustura si nu e amar de loc. asta e principiul cand cumpar: EVOO si Spain

da si pe paine ..e delicios, eu tot asa pun pe paine , frec o rosie sau usturoi si pun foarte putin in tigaie sa se incalzeasca...Yummy

Bertolli am vazut aici, n-am incercat. E italian ?

EDIT: isi pierde calitatile si aroma daca este prajit in tigaie, eu asa stiu, iar un bucatr renumit sugera ca daca vrem sa prajim in Ulei de masline trebuie numai sa ungi carnita in ulei, si daca vrei extra ulei sa pui din cel crud, ( tot pt calitati si aroma)

------------------------
Someone's pleasure is another's pain!
Alergic at stupidity.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malinas spune:

Buna fetelor,

eu folosesc uleiul de masline atat pentru salate si bruschete dar si pt gatit. La gatit il pun de obicei la sfarsit. Nu mi se pare ca este amar sau ca inteapa. Mie imi place foarte mult. In vara am fost in grecia si am cumparat de acolo un bidon de 5 litri de ulei de masline, pe care l-am pus acasa in sticle cu condimente: foi de dafin, ardei iuti, piper, rozmarin, cimbru. Folosim acest ulei atat la salate cat si la mancare si mie una mi se pare delicios.

"You gotta sing like you don't need the money /You gotta love like you'll never get hurt
You gotta dance like there's nobody watching/ It's gotta come from the heart/If you want it to work" Adam Brand
29 s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Interesant ce spuneti voi. Eu in general nu prea prajesc, asa ca nu-i bai.

Am sa incerc atunci si alte marci (poate ceava din Spania - n-am auzit de marca ta, Annie; poate totusi este pe undeva si nu l-am vazut).
Bertolli suna italian, dar asta nu inseamna neaparat ca-i facut cu masline din Italia. Si Bertolli mi s-a parut iute.

Nu ma las, multumesc de sugestii.

Folositi cumva si la maioneza, eventual dulciuri?

Take joy! (poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

Citat:
citat din mesajul lui ML


Nu ma las, multumesc de sugestii.


Take joy! (poze)


Uite inca o sugestie, sau un pont ...cum vrei sa-i spui.
Pe uleiul de masline extra ( extra! extra!) virgin trebuie sa inveti sa-l "iubesti" intii si apoi sa-l folosesti.
Adevarat, unele uleiuri de masline presate la rece au gusturi greu de "iubit", totusi daca ne-ar incalzi cu ceva as spune ca tocmai pentru asta sint deosebite.
Asa cum exista degustatori de vin, tot asa exista si degustatori de ulei de masline. Majoritatea acestora iti va spune ca uleiul de buna calitate este usor amar, intepator si nu place limbii de la "prima intilnire". Uleiul de si mai buna calitate este si mai amarui, presat fiind in conditii "traditionale" pastreaza mai bine gustul "fructului " din care a fost stors si chiar ( bineinteles) al simburelui. Se pare ca simburele este cel mai in "masura" sa transmita gustul, uleiului presat la rece.
Producatorii stiu ca uleiul extravirgin din masline are un gust cam pe neplacul multor cumparatori de aceea incearca sa adauge diverse chestii ca sa-l faca mai "soft", mai dulce.
Eu nu-ti pot spune cum sa "iubesti" uleiul amar si intepator.
Dar iti pot spune ca:

- "bunatatea-calitate" a unui ulei "rau la gust" dar despre care ai certitudinea ca e de provenienta corecta si e la termen se gusta si se invata in timp, dupa ce ai mincat din el, de mai multe ori, alaturi de preparate care iti plac si-ti sint cunoscute DAR nu numai.
- nu e cinstit sa respingi un gust fara sa-i dai toate sansele. Cea mai buna sansa a uleiului de masline se numeste lamiie. Si usturoi. Si brinza ( recomand un cas uscat). Si nuca. Si vin rosu. Si piinea neagra.
-gustul uleiului de masline e plin de personalitate. Atit de unic si atit de prietenos, totodata, pentru atitea preparate carora le da gust si le ia gust! Cine are vreme, sa experimenteze cum uleiul de masline extravirgin se contopeste si in acelasi timp se remarca in fiecare preparat.
- dintre toate lucrurile "inventate", procesate de om spre a fi consumate ( mincate), de departe uleiul de masline presat la rece, consumat crud mi se pare CEL MAI bun si folositor! Bun inimii, stomacului si psihicului!

Am acasa un fost incapatinat de barbat, un rasfatat ( ce nu poate fi intrecut! un circotas si un sclifosit de prima categorie). Crescut de-o mama grijulie in cea mai simpla traditie a ochiurilor prajite cu sunca si a sarmalelor, a tocanitelor, a cartofilor prajiti cu friptura si a budincilor de macaroane cu brinza si ATIT!) pe care am incercat in nenumarate rinduri sa-l schimb, sa-l ademenesc, sa-l seduc cu preparate la fel de simple dar mult mai sofisticate .
Mi-au fost necesari 15 ani de munca de lamurire si de gatit! A fost greu dar am invins!
Azi, felul preferat al acestui barbat ( acelasi dar totusi altul) este platoul cu brinzeturi stropite din belsug cu ulei de masline extravirgin, amar si intepator si ierburi ( salvie, rozmarin, urzici uscate), linga usturoi, ceapa, nuci coapte, struguri uscati ( pe ciorchine), piine neagra frecata cu ulei si usturoi, pe gratar, totul linga un pahar de
vin rosu sec amarui ( in general Vinul Cavalerului)!
Am deci certitudinea ca gustul se invata, se educa si poate ajunge sa fie iubit in toata amareala si iuteala lui!













Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Ia uite ce frumos mi-ai scris, de uns (cu ulei?!!!)la inima. Da' chiar ca am sa incerc din bunataturile tale (nu am chiar asa branzeturi, ba chiar n-am deloc asa ceva... Ieri insa mi-am facut paine de secara, am sa caut din cele amintite mai sus si le voi combina in felul tau).

P.S. Bine ca v-am intrebat, ramaneam alfel cu impresia ca pana in America se amaraste si ni-l vand astia stricat. Taranu' si sofranu'...

Take joy! (poze)

Mergi la inceput