Ce fac cu smantana dulce?

Ce fac cu smantana dulce? | Autor: mcm

Link direct la acest mesaj

Am cumparat smantana dulce Dorna pentru frisca. Am incercat sa fac frisca din ea dar nu a iesit. Ce sa fac acum cu smantana, parca nu as arunca-o.

www.articoledepetrecere.ro" target="_blank">Petrecere pentru copii

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns trischa spune:

eu o folosesc la sosuri albe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns trischa spune:

scuze,scriu mai departe.amestecatä cu bränzä bucegi si apoi läsat pe foc iese un sos pt pastemmmmmmm.sau un sos alb pt legume.sau cartofi la cuptor cu sos alb.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Poti incerca reteta asta de inghetata!




Daca va este frica sa nu va ingrasati, incercati sa beti inainte de fiecare masa 100 ml de cognac. Cognac-ul, precum se stie din batrani, atenueaza teama...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Sau poti s-o pui pe sarmale.Mor de pofta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matiz spune:

Citat:
citat din mesajul lui dulcetica

Sau poti s-o pui pe sarmale.Mor de pofta!

dulcetica
Daca deja e dulce...stiu eu...peste sarmale...[alcool

Bate-o foarte bine cu mixerusi muult apoi adauga gelatina(depinde cata ai la500 gr merg cam 3 pliculete)si o daila frigider si tii acolo onoapte.artrebui sa-ti iasa.si eu am patit asa si a iesit in final.

Iza,mami lui Mati
http://b4.lilypie.com/yUOBp3.png
http://s508.photobucket.com/albums/s329/matizojo

pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

eu o amestec cu branza dulce, putin unt, oua batute si fac o bunatate de budinca de paste/ melcisori la cuptor! (amesteci compozitia de mai sus cu pastele fierte si pui intr-o tava sau cratita unsa cu unt, la cuptor, vreo 30 min.
Pofta buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manon spune:

daca n-a iesit frisca inseamna ca te-ai ales cu un bulgare de unt dulce (toate am patit chestia asta, cred, pana am invatat exact cand sa oprim mixerul). pastreaza-l in frigider pana te decizi sa faci orice prajitura cu unt. niste vanilie si coaja de lamaie te vor inspira...cum sa arunci bunatate de unt...

Citat:
citat din mesajul lui mcm

Am cumparat smantana dulce Dorna pentru frisca. Am incercat sa fac frisca din ea dar nu a iesit. Ce sa fac acum cu smantana, parca nu as arunca-o.

www.articoledepetrecere.ro" target="_blank">Petrecere pentru copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Eu fac panna cotta cu smintina dulce http://en.wikipedia.org/wiki/Panna_cotta
di adaug sos de ciocolata. Vezi ca gemaltina pentru panna cotta e cea in forma de foite (la un litru de smintina pun 3 foi si jumatate).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sasha.p spune:

Manon - ce unt dulce ... ? Mie nu mi s-a batut deloc, a ramas lichida!! Am auzit si eu ca de vina ar fi fost "grasimea" din ea, respectiv numai 1.8% (cutia albastra) si ca, daca luam din cea cu 3.6% (cutia rosie), se facea fara probleme.

Anca si Sasha

Nazdravani de Aug-Sept. 2003
"Iubiti-va parintii, caci viata fara ei este inspaimantatoare si absurda".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinai spune:

Smantana dulce este pentru sosuri. La o grasime de 1,8% nu se va face frisca, oricat ai bate-o.
Poti sa faci inghetata, sau ciulama( daca nu i-ai adaugat deja zahar), sau orice alta mancare care are smantana in compozitie. Sau o crema de zahar ars.

Mergi la inceput