Regulament! | Concursuri active | Intrebari frecvente | Ajutor    

Album concurs!

Clasament final

Toate forumurile Desprecopii.com: liste de discutii  Parintii intreaba, parintii raspund!

ROSU IN GAT (PUROI)

Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou  Subiect inchis  Versiune imprimanta

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  

2005
2005
nou venit

Romania
BUCURESTI

1 Mesaje
0 Prieten(i)

Trimis la - 18/08/2008 :  15:07:33 Link direct la acest mesaj  Arata profilul Adauga semn de carte la mesaj

ROSU IN GAT (PUROI)

BUNA ZIUA MA NUMESC GABRIELA SI AM UN BAIETEL PE NUME ALEXANDRU CARE ARE 3ANISORI SI ARE MEREU PROBLEME CU GATUL ESTE FOARE SENSIBIL SI FACE FOARTE DES ROSU IN GAT CU PUNGUTE DE PUROI NU MAI STIU CE MEDICAMENTE SA II MAI DAU AJUNGEM FOARTE DES LA BRANULA (ADICA FACE ANTIBIOTIC INJECTABIL).NU MAI STIU UNDE SA MA DUC SI CE SA II MAI DAU .DOCTORA SPUNE CA NU ARE BINE CREATA IMUNITATEA ,AS DORI SA MA SFATUITI CE SA MAI FAC CU CE SA MAI INCERC VACCIN SAU ALT MEDICAMENT .NUMARUL MEU DE TEL ESTE 0723878378.
MULTUMESC
      (0 aproba) (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator
ralcat
ralcat
Vipera

Donator desprecopii.comDonator Parohia GlodeanuDonator TeodoraDonator proiect ursiciDonator Bazar, Caseta cu bijuteriiDonator R. MoldovaDonator  3 sateDonator  Mos Nicolae 2011
 Belgium, Brussels
1579 Mesaje
6 Prieten(i)
Trimis la: - 18/08/2008 :  15:24:13 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiralcat Adauga semn de carte la raspuns Trimite ralcat un Mesaj Privat
Incearca sa-i ridici imunitatea si cu naturiste. Eu folosesc pentru puiul meu atunci cand e o perioada de viroze, gripe si chestii similare, tinctura de echinaceea, 15-20 picaturi/de doua ori pe zi, diluate in apa.

Copiii merita tot efortul nostru
Robert, Sonia,
Alex, Andrei,
Ecaterina, Silviu,

De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput

ingridnen
membru senior

Romania, bucuresti
3207 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 18/08/2008 :  16:07:46 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite ingridnen un Mesaj Privat
Pediatra nu ti-a sugerat cure de primavara-toamna cu Rybomunil, Broncho-vaxom sau alte imunostimulatoare ?
Poti folosi de asemeni sirop cu propolis cu echiaceea pt. imunitate (Immunomix folosim noi). Sau un tratament homeopat...

Ingrid si Cristi 5 ani si 5 luni
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
badjoke
badjoke
mamicutza de Duracell

Romania, Bucuresti-Dristor
576 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 19/08/2008 :  10:19:48 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luibadjoke Adauga semn de carte la raspuns Trimite badjoke un Mesaj Privat
Mie pediatra mi-a recomandat tinctura de propolis. Eu ii pun in lapte 10 picaturi de tinctura. In gat ii dau cu Tantum verde spray. Se gaseste cam greu in farmacii.
O alta pediatra mi-a recomandat vaccinul Prevenar pentru imunizare, si mai ales ca merge la gradinita. Trebuie facut pana la varsta de 4 ani. E cam scump dar poate merita.

Mami si NiKo (24 sept 2004)

silar
silar
membru junior

Austria, onesti, Wien
638 Mesaje
1 Prieten(i)
Trimis la: - 19/08/2008 :  11:07:45 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luisilar Adauga semn de carte la raspuns Trimite silar un Mesaj Privat
Eu i-am dat anul trecut toamna -iarna 3 luni Oscillococcinum - 1 tubulet pe saptamana si nu a racit deloc.Iar pt rosu in gat cu puroi pe langa belele de antibiotice mai merge si lamaie cu miere de albine si albastru de metil. Eu folosesc antibiticele doar in cazurie mai grave cu temperatura peste 39 grade, in rest tratam babeste.
Sanatate

silvia mamy de Mihaita (07.02.2004) si Mariuta (03.04.2006)
Maadi
Maadi
membru matur

Romania, bucurestiBUCURESTI
1750 Mesaje
2 Prieten(i)
Trimis la: - 19/08/2008 :  13:35:13 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Maadi un Mesaj Privat
Noua ne-a recomandat dr. sa luam LUIVAC.
Nu vreau sa te sperii, dar pana la urma noi am ajuns sa scoatem si polipii si amigdalele, deoarece infectiile in gat ajunsesera sa se repete la intervale foarte mici, de 2-3 saptamani.
Multa sanatate puiutului.
Maadi si Calin (19.07.2003)
pity77
pity77
membru incepator

Romania, BUCURESTI
157 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 19/08/2008 :  18:42:27 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luipity77 Adauga semn de carte la raspuns
Mai usor cu antibioticele! Dau rezistenta si sunt indicate numai in cazurile de suprainfectie bacteriana.

Poti incerca imunostimulatoarele adevarate, gen Broncho-Vaxom, care poate fi dat si inaintea aparitiei unei infectii respiratorii. Mai ales ca vine toamna si multi copii se duc la gradi/scoli.
Tudorana
Tudorana
nou venit

Romania,
94 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 19/08/2008 :  20:30:35 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns
La recomandarea pediatrei, nu am mai asteptat toamna si am inceput deja cura de Broncho Vaxom. Cand incepe gradinita in septembrie, imunitatea e deja pregatita sa se apere de infectiile respiratorii.
Sanatate piticilor!
witeflower
witeflower
membru junior

Romania, medias
758 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 20/08/2008 :  00:16:08 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite witeflower un Mesaj Privat
2005, si noi am facut tratam pt imunitate, cu Broncho Vaxom - nu s-a cunoscut chiar imediat, ci dupa cateva luni...(mai mult, imediat dupa tratament a facut o draga de bronsita...La fel am patit si cu gelul de aloe, si inca de 2 ori! Deci si cu tratam astea pt imunitate, tb avut mare grija cand si cum le faci...).

Ce am mai facut noi : ne-am incapatanat sa nu mai administram antibiotice tari de la primele semne de rosu-n gat. Ba mai mult, amanam 1-3 zile, cat puteam, administrarea antibioticului. Nu am avut intotdeauna rezultatul asteptat. Uneori tot la cele tari ajungeam, dar incetul cu incetul organismul a inceput sa lupte.

Si, cu toate ca avem in continuare mare incredere in dr de la spital, care ne-a scos din situatii grele, pt rosu-n gat preferam sa mergem la dr de fam, cu care ne permitem sa "negociem" tratamentul (si care, de fapt, ne-a incurajat in incercarea noastra de a evita, pe cat posibil, antibioticele).

Pe de alta parte, dr de la spital ne-a lamurit ca pt a creste imunitatea, e nevoie periodic de suplimente de vitamine si minerale (in special vit C, A, E, D si min Ca, Fe, Mg). Desigur, ii facuse tot felul de analize inainte.

Si am mers la mare. Stiu ca multi parinti merg cu copiii si la salina.

Am reusit sa reducem mult de tot frecventa si gravitatea problemelor cu gatul - si dupa primul an de gradi (ca in primul an a fost dezastru...). Se pare ca imunitatea se mai intareste si odata cu varsta si cu intrarea in colectivitate.

Succes!

"Oamenii mari nu pricep niciodata singuri nimic. Si e obositor pentru copii sa le dea mereu lamuriri si explicatii"
(A. Saint-Exupery, "Micul print")
  Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
 Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou
 Subiect inchis
 Versiune pentru imprimanta
Mergi la:
Forumul desprecopii.com © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

Da un Like!

horoscopcopii
Horoscopul copiilor

... Alte horoscoape ...

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com