ROSU IN GAT (PUROI)

ROSU IN GAT (PUROI) | Autor: 2005

Link direct la acest mesaj

BUNA ZIUA MA NUMESC GABRIELA SI AM UN BAIETEL PE NUME ALEXANDRU CARE ARE 3ANISORI SI ARE MEREU PROBLEME CU GATUL ESTE FOARE SENSIBIL SI FACE FOARTE DES ROSU IN GAT CU PUNGUTE DE PUROI NU MAI STIU CE MEDICAMENTE SA II MAI DAU AJUNGEM FOARTE DES LA BRANULA (ADICA FACE ANTIBIOTIC INJECTABIL).NU MAI STIU UNDE SA MA DUC SI CE SA II MAI DAU .DOCTORA SPUNE CA NU ARE BINE CREATA IMUNITATEA ,AS DORI SA MA SFATUITI CE SA MAI FAC CU CE SA MAI INCERC VACCIN SAU ALT MEDICAMENT .NUMARUL MEU DE TEL ESTE 0723878378.
MULTUMESC

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ralcat spune:

Incearca sa-i ridici imunitatea si cu naturiste. Eu folosesc pentru puiul meu atunci cand e o perioada de viroze, gripe si chestii similare, tinctura de echinaceea, 15-20 picaturi/de doua ori pe zi, diluate in apa.


Copiii merita tot efortul nostru
Robert, Sonia,
Alex, Andrei,
Ecaterina, Silviu,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

Pediatra nu ti-a sugerat cure de primavara-toamna cu Rybomunil, Broncho-vaxom sau alte imunostimulatoare ?
Poti folosi de asemeni sirop cu propolis cu echiaceea pt. imunitate (Immunomix folosim noi). Sau un tratament homeopat...

Ingrid si Cristi 5 ani si 5 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns badjoke spune:

Mie pediatra mi-a recomandat tinctura de propolis. Eu ii pun in lapte 10 picaturi de tinctura. In gat ii dau cu Tantum verde spray. Se gaseste cam greu in farmacii.
O alta pediatra mi-a recomandat vaccinul Prevenar pentru imunizare, si mai ales ca merge la gradinita. Trebuie facut pana la varsta de 4 ani. E cam scump dar poate merita.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silar spune:

Eu i-am dat anul trecut toamna -iarna 3 luni Oscillococcinum - 1 tubulet pe saptamana si nu a racit deloc.Iar pt rosu in gat cu puroi pe langa belele de antibiotice mai merge si lamaie cu miere de albine si albastru de metil. Eu folosesc antibiticele doar in cazurie mai grave cu temperatura peste 39 grade, in rest tratam babeste.
Sanatate


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maadi spune:

Noua ne-a recomandat dr. sa luam LUIVAC.
Nu vreau sa te sperii, dar pana la urma noi am ajuns sa scoatem si polipii si amigdalele, deoarece infectiile in gat ajunsesera sa se repete la intervale foarte mici, de 2-3 saptamani.
Multa sanatate puiutului.
Maadi si Calin (19.07.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pity77 spune:

Mai usor cu antibioticele! Dau rezistenta si sunt indicate numai in cazurile de suprainfectie bacteriana.

Poti incerca imunostimulatoarele adevarate, gen Broncho-Vaxom, care poate fi dat si inaintea aparitiei unei infectii respiratorii. Mai ales ca vine toamna si multi copii se duc la gradi/scoli.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tudorana spune:

La recomandarea pediatrei, nu am mai asteptat toamna si am inceput deja cura de Broncho Vaxom. Cand incepe gradinita in septembrie, imunitatea e deja pregatita sa se apere de infectiile respiratorii.
Sanatate piticilor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns witeflower spune:

2005, si noi am facut tratam pt imunitate, cu Broncho Vaxom - nu s-a cunoscut chiar imediat, ci dupa cateva luni...(mai mult, imediat dupa tratament a facut o draga de bronsita...La fel am patit si cu gelul de aloe, si inca de 2 ori! Deci si cu tratam astea pt imunitate, tb avut mare grija cand si cum le faci...).

Ce am mai facut noi : ne-am incapatanat sa nu mai administram antibiotice tari de la primele semne de rosu-n gat. Ba mai mult, amanam 1-3 zile, cat puteam, administrarea antibioticului. Nu am avut intotdeauna rezultatul asteptat. Uneori tot la cele tari ajungeam, dar incetul cu incetul organismul a inceput sa lupte.

Si, cu toate ca avem in continuare mare incredere in dr de la spital, care ne-a scos din situatii grele, pt rosu-n gat preferam sa mergem la dr de fam, cu care ne permitem sa "negociem" tratamentul (si care, de fapt, ne-a incurajat in incercarea noastra de a evita, pe cat posibil, antibioticele).

Pe de alta parte, dr de la spital ne-a lamurit ca pt a creste imunitatea, e nevoie periodic de suplimente de vitamine si minerale (in special vit C, A, E, D si min Ca, Fe, Mg). Desigur, ii facuse tot felul de analize inainte.

Si am mers la mare. Stiu ca multi parinti merg cu copiii si la salina.

Am reusit sa reducem mult de tot frecventa si gravitatea problemelor cu gatul - si dupa primul an de gradi (ca in primul an a fost dezastru...). Se pare ca imunitatea se mai intareste si odata cu varsta si cu intrarea in colectivitate.

Succes!

Mergi la inceput