Reconditionat mobila bucatarie -lacuire

Reconditionat mobila bucatarie -lacuire | Autor: kokiy

Link direct la acest mesaj

Imi renovez bucataria(gresie-faianta) si vreau sa pastrez mobila veche...este din lemn masiv si e pacat de ea...singurul inconvenient este culoarea care este f. deschisa...am vazut la ikea un lac super(wenge) si as vrea sa-l incerc,dar nu stiu cum sa procedez....mobila este data deja cu un lac f.subtire...din cauza asta pe alocuri s-a mai cojit si arata rau...cum trebuie sa fac...o cojesc?...dau cu acetona?...o smilgheruiesc si dau cu grund inainte de lacuire?dau peste lacul deja existent?..oare s-o prinde



Razvanel soricel&Co

Kokiy mami de Claudia (12dec.2001) si Razvan (8 iunie 2007)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mama_lui_alex spune:

sa te "dezumflu" eu..cu experienta mea in ale reconditionarii mobila veche...

Lacul se curata si apoi mobila e poslisheaza (na..ca alt termen nu mi-a venit), se incleiaza daca e cazul, se fac reparatiile (chituirile pe la crapaturi & co), se polisheaza iar..apoi se treca la vopsire..care consta in ..un fel de grund de protectie a lemnului apoi (peste) bait/tratament cu pigment..si abia apoi lac...
Se usuca..se polisheaza iar..si se da stratul final de lac.

Concluzia mea: acasa nu-ti iese ok (mai ales daca nu ai pistol de vopsea..caci la pensula nu prea merge)...iar la un atelier de reconditionare..te costa..cat nu face.

Ps - eu ales sa vand mobila respectiva (nereconditionata). Sa o fac singurica nu prea mergea - mi-am dat seama ca implica niste scule pe care nu le aveam (gen banda de slefuit - cred ca asa se cheama, perii de curatat..pistol de vopsit, etc..)..Daca mobila nu este f. pretentioasa (de trandafir...etc..alte minunatii)..poti incerca sa o cureti usor cu banda abraziva cea mai fina (cred ca 140)..dar la vopsit..iti va trebui un pistol de vopsit (pt.lacuit).



PS - acetona! EXCLUS!!!
- pt. nuantuare - vezi ca se gasesc si grunduri lucioase..pe baza de apa/sau nu - astfel incat sa nu mai dai grund/bait..si apoi lac.
- un lac nou prinde peste unul vechi (dar se vede pe unde a sarit lacul anterior) - si e important sa stii ce fel de lac a fost inainte - pe ulei sau pe diluanti..caci nu merg unele peste altele.

edit - vezi ca-ti trebuie lac special fiind la bucatarie - iti recomand sa te uiti dupa un lac pentru barci (exact asa se numeste) - e super rezistent.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura72 spune:

Kokyk,eu nu stiu cum se procedeaza cu vopsitul dar nu as recomanda wenge pt bucatarie.spui ca mobila ta este o culoare deschusa si probabil te deranjeaza urmele care se vad usor.eu am sufrageria pe wenge(unde mananca asta micu destul de des)si se vede orice degetel pus pe mobila,orice urma de pahar groaznic.cand vin de la serviciu sau seara inainte de culcare lustruiesc,iar dupa ce vine de la cresa imediat sunt manutele lui peste tot.si praful se sterge dificil mai mult cu o chestie pt masina caci se vad scamitele din carpa.

am vazut pe la SOS SALVATI-MI CASA CA MAI vopseau cu rulou de burete cred.
spor la renovat .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kokiy spune:

Fetele,
din pacate o sa vad ce peticesc ...raman la solutia lacuiri cu o nuanta mai inchisa...o sa pun poze cand termin ... am auzit ca trebuie sa o spal bine cu detergent sau cif inainte ca s-o degresez ...cred ca de luni incolo o sa am mobila de bucatarie intinsa prin curte ... vai de capul meu daca o sa ploua

Iulia mami de Claudia (12dec.2001) si Razvan (8 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mgabi spune:

Buna.

eu am reconditionat de curand mobila de bucatarie astfel (reteta data de un mester tamplar): se degreseaza mobilierul cu tiner ( sau cu alcool tehnic dar mai cel mai bun este tinerul) cel mai bine, adica se indeparteaza lacul si astfel si petele existente, muradarie. Se poate folosi si si smilgher dar sa fie unul fin si se freaca usor zonele cu probleme si apoi se aplica lacul pe toata suprafata. Pentru toate aceste operatiuni se folosesc sosomoiage de vata imbracata cu tifon sau numai tifon. Rezultatul este o mobila noua.




Mergi la inceput