Febra de o saptamana

Febra de o saptamana | Autor: b.aly

Link direct la acest mesaj

Sunt f ingrijorata,fetita mea face febra de aproape o saptamana.Am consultat 2 dr.,dr nostru de familie si un pediatru de la Medsana.au spus ca este o viroza si sa-i dau anti termice(nurofen,panadol)si pt rosu in gat augmentin.Respect cu strictete programul de medicatie dar nu vad nici o ameliorare.
Este a 4 zi de antibiotic si nici o schimbare.febra tot are.am uitat sa mentionez ca nu tuseste nu stranuta nu-i curge nasul.poate sie cineva despre ce este vorba,poata a mai trecut cineva prin asta.multumesc!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roserb spune:

Daca dupa atatea zile tot mai face febra, e foarte probabil ca antibioticul nu a fost cel potrivit, deci ar trebui schimbat.

Multa sanatate!

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

Febra tot asa de des ca la inceput?
Rau cu febra asta, dar fugi la doctor nu mai sta.
Eu am facut febra o saptamana si nimeni nu a stiut ce a fost. Am luat antibiotic si nu mi-a scazut.
Adica luni am inceput febra..si noaptea si antibioticul si pana vineri am tot facut febra.
Nu tuse, muci, raguseala..nimic nimic.Analize de sange f bune. Si nici nu mi-a aparut vreo eruptie cum ma asteptam.

Sorana 26+ si Codrin 3 ani
Where there's a will there's a way!

www.totsites.com/tot/codrin" target="_blank">[Despre Codrin]
Poate va place poza mea...www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Mirese cu stil si farmec&page=3" target="_blank">sunt...lo1.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theo_2004 spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.aly
au spus ca este o viroza si sa-i dau anti termice(nurofen,panadol)si pt rosu in gat augmentin.Respect cu strictete programul de medicatie dar nu vad nici o ameliorare.


ce varsta are fetita si ce temperatura face? 38,5 de ex nu e considerata febra periculoasa la copii mici ci o reactie a organismului in lupta cu virusii si bacteriile.

viroza nu se trateaza cu antibiotic. acesta este pt infectiile bacteriene.
rosu in gat ... cum ajuta antibioticul disparitia acestui simptom ???
i-au facut exudat faringian si nazal ca sa descopere ce fel de infectie este, apoi antibiograma pt depistarea rezistentei bacteriei la antibiotice ??? daca nu pe ce baza ti-au prescris antibiotic?



mami de theo
"o zi in care nu ai ras este o zi pierduta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.aly spune:

Nu mai face febra des.cam de doua ori pe zi.la inceput facea din 3in 3 ore.ii dadeam nurofen ii scadea 2-3 ore apoi iarasi,ii dadeam panadol iar dupa 2-3ore iar facea febra.a facut si 39,5.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Farah spune:

inseamna ca merge totusi spre bine. poate ca intr-adevar, antibioticul ala nu era cel la care sa mearga cel mai bine infectia respectiva.
vreau sa precizez ca exsudatul si antibiograma sunt cea mai corecta varianta, dar in cazul in care iti vine un copil mic cu febra 40 nu poti sa-l tii cu paracetamol 3 zile pina-ti vine antibiograma, ii dai ceva empiric. poate asa a fost la voi, si poate la antibioticul asta microbul (care o fi) nu e chiar asa sensibil.
daca dupa ce termini tot tratamentul tot mai aveti probleme, mergeti sa mai faceti niste investigatii, poate a facut o alta infectie si doar s-a suprapus cu un usor rosu in git si toata lumea a crezut ca de la aia e(de ex o infectie urinara, care la copil nu se manifesta la fel ca la noi)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theo_2004 spune:

sau poate antibioticul doar a incarcat ficatul iar febra a trecut prin lupta organismului.


mami de theo
"o zi in care nu ai ras este o zi pierduta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

Si noi am tras-o cu viroza asta taman in concediu. Am fost la Felix, si de 2 ori a trebuit sa mergem prin Oradea, prima data la spital la pediatrie, tot asa ne-a spus, ca si tie, a doua zi, ptr ca facea in continuare febra noaptea am facut rost de la o prietena din zona de nr de tel de la o doctorita pediatru, si nu ne-a dat decat Nurofen si Klacid. A zis ca nu e nevoie sa ne interupem concediul, dar sa nu-l tin in soare fara sapcuta. Eu mi-am incercat norocul si l-am bagat la sauna doua ture de cate 5 minute (nu erau decat vreo 50 si ceva de grade). In noaptea aceea a traspirat leoarca, de ne-a udat si pe noi in pat, l-am schimbat de vreo 5 ori, si a doua zi nu mai avea nimic. Amandoi medicii au spus la fel "Viroza de sezon, nu are ce sa ii dea decat antitermice" Eu nu i-am dat nurofen, ca evitam suspensiile (al meu are o manie sa bea apa din piscina si se strica la burtica, si am evitat siropurile) dar i-am dat 5 zile alternativ novocalmin (pe noapte) si paracetamol (pe ziua) supozitoare.

Alexandru, tati de copil perfect
Vine bebe2

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Farah spune:

pai klacidul e antibiotic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.aly spune:

Novocaimin i-am bagat si eu in fundulet cand avea febra f mare,dar mi-a spus dr ca poate face convulsii de la el si mi-a dat diclofenac pt copii.si asta scade temp destul de repede a inceput si sa transpire de la el.sa speram ca e semn bun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.aly spune:

fetita mea Louisa face pe 19 aug 2 anisori.

Mergi la inceput