Adenocarcinom de prostată

Adenocarcinom de prostată | Autor: teodoran

Link direct la acest mesaj

Buna ziua, am si eu o intrebare. Ttal meu are 76 ani si a fost diag. in urma operatiei de prostata cu Adenocarcinom de prostat#259; grad III si scor gleason 4+4=8.
Va rog mult, puteti sa-mi spuneti ce inseamna?stiu ca este cancer, dar cat de grav este. In timpul operatiei am inteles ca i-au scos si testiculele...deci cat de grav este, oare este in metastaza???
Noi am vrut sa mergem la anlize mai complexe dar medicul i-a spus sa mai treaca ceva timp de l operatie, ca acum sunt neconcludente. oare asa este?
Sunt disperata, ca nimeni nu zice cat de grav este i la ce putem sa ne astptam.

Multumesc si astept un raspuns.

Andrei (aug.2007)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns camy062004 spune:

ce scrie mai exact pe rezultatul biopsei?unde scrie gr 3 mai scrie si altceva?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Cancerul de prostata la varsta inaintata are o evolutie lenta si mai usoara decat la persoane mai tinere.
I-au fost scoase testiculele pentru ca testosteronul secretat de ele (chiar si in cantitate mica) stimuleaza cresterea tumorii.

Daca nu s-a metastazat atunci sansele sunt bune
trebuie sa fie supravegheat cu analize din 6 in 6 luni pentru ca sa se vada daca nu apare vreo recidiva locala sau in alta parte.

Multa sanatate si Doamne ajuta sa fie bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fomalhauti spune:

Tatal meu a avut cancer de prostata. A avut primele simptome la 73 de ani, dar a tot fost diagnosticat ca fiind "adenom de prostata", deci nu cancer. Asa ca doi ani nu a facut tratament pentru cancer. La 75 de ani s-a pus diagnosticul corect, cancerul era deja "invadant" in vezica urinara. Au fost scoase testicolele si a facut radioterapie. Dupa 2 ani avea analize aproape perfecte.

Tata a murit cu o luna inainte de a implini 78 de ani, de pancreatita acuta, deci cu totul alta boala.

Pot sa-ti mai povestesc ca tata avea un prieten care avea (are) cancer de prostata. A fost diagnosticat inainte de tata, asta inseamna ca au trecut deja mai bine de 5 ani de atunci. Cand a fost diagnosticat, avea si o metastaza osoasa - tata mereu ne explica faptul ca asta e mult mai grav. Prietenul traieste si azi, are in jur de 80 de ani...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teodoran spune:

Multumesc mult de raspunsuri. Am vorbit ieri cu medicul sia zis ca nu ii da mai mult de 3-6 luni. Sunt disperata. Problema este ca cica ii sunt cuprinse si ureterele si vezica, si am inteles ca din cauza asta e grav,Eu nu ma pricep sa explic in termeni medicali. a zis ca nu are sens sa-i dea niciun tratament, de aceea am luat decizia sa plece cat mai curand la o clinicain germania, sa iau lamelele cu biopsia de la spital, sa-si dea si aia cu parerea.
Ceea ce conteaza acum este psihicul lui, si o sa ma duc sa caut si o varianta de tratament naturist.
Eu una nu pot sa inteleg, el se simte foarte bine, nu a slabit,e chiar grasut, si se simte acum perfect. Cand il auzeam pe doctor parca vorbea de cu totul alta prsoana.
A mai zis dr. ca nu are sens sa faca rmn si scintigrama osoasa, ca verdictul e acelasi.

Ce sa fac?

Rezultatul exact al biopsiei este:adenocarcinom prostatic grad III de diferentiere mostofi (cred, nu prea se intelege),scor Gleason: 4+4=8

Andrei (aug.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui teodoran

Multumesc mult de raspunsuri. Am vorbit ieri cu medicul sia zis ca nu ii da mai mult de 3-6 luni. Sunt disperata. Problema este ca cica ii sunt cuprinse si ureterele si vezica, si am inteles ca din cauza asta e grav,Eu nu ma pricep sa explic in termeni medicali. a zis ca nu are sens sa-i dea niciun tratament, de aceea am luat decizia sa plece cat mai curand la o clinicain germania, sa iau lamelele cu biopsia de la spital, sa-si dea si aia cu parerea.
Ceea ce conteaza acum este psihicul lui, si o sa ma duc sa caut si o varianta de tratament naturist.
Eu una nu pot sa inteleg, el se simte foarte bine, nu a slabit,e chiar grasut, si se simte acum perfect. Cand il auzeam pe doctor parca vorbea de cu totul alta prsoana.
A mai zis dr. ca nu are sens sa faca rmn si scintigrama osoasa, ca verdictul e acelasi.

Ce sa fac?

Rezultatul exact al biopsiei este:adenocarcinom prostatic grad III de diferentiere mostofi (cred, nu prea se intelege),scor Gleason: 4+4=8

Andrei (aug.2007)




Scorul Gleason maxim este 10(2 patternuri de 5), ceea ce inseamna ca celulele care ar trebui in mod normal sa fie aranjate frumos si care ar trebui sa fie normale sunt cu un aranjament anarhic si modificate.
Tatal tau are 8 , deci nu se mai distinge aranjamentul normal si celulele nu mai sunt normale.
Nu ai primit cumva si o clasificare TNM? T3 N1 M0 sa zicem?
In fine , ideea este , dupa cum spune si Shea , ca acest cancer prostatic evolueaza lent de tot ca sa spun asa .
Si cum nu exista boli , ci pacienti , totul depinde de tatal tau , de organismul lui.
Ma mir ca nu a cerut doctorul o scintigrafie(se plange tatal tau de dureri osoase?). PSA-ul, fosfataza mai trebuiesc facute. Tratament estrogenic i-a dat? Radioterapia intr-adevar se recomanda i stadii incipiente , in T3 de exemplu nu-si prea mai face efectul.
Deci , progosnictul nu este fantastic pt. ca are Gleasonul mare , gradul 3 , tumora invandanta , dar tinand cont de evolutia lenta, ai putea sa-l mai intrebi pe doctor de tratament , daca are metastaze , unde , cate , mi se pare cam ciudat termenul de 6 luni, tinand cont si de ce povestesti tu despre tatal tau.




"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/

Mergi la inceput