Timisoara - Constanta ruta Craiova sau Deva ?

Timisoara - Constanta ruta Craiova sau Deva ? | Autor: doina2222

Link direct la acest mesaj

Buna,

va rog ajutati-ma cu o informatie.Vrem sa plecam cu masina de la Timisoara pana la Constanta dar nu stim pe care parte sa o luam.
Timisoara - Severin - Craiova - Bucuresti - Constanta sau Timisoara - Deva - Sibiu - Pitesti _ Bucuresti ?
A fost cineva de curand ? Cum e drumul ?
Va rog dati - mi un sfat.

Multumesc

http://tt.lilypie.com/cB1bm8.png

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

As putea sa-ti dau niste informatii partiale....
Duminica am facut drumul Pitesti-Craiova si inapoi...drumul e foarte bun, foarte. Si camioane in week-end nu vezi, duminica dupa 18 incep sa circule. Deci Craiova-Pitesti..super drum.
Pitesti- Bucuresti autostrada merge bine. Apoi iar autostrada...deci de la Pitesti e ok.
Eu as opta pentru varianta Craiova. PEntru ca, noi lunar, chiar de 2 ori pe luna facem drumul PItesti-Petrosani, pe Rm. Valcea-Voineasa-Petrosani.In fine nu asta conteaza, conteaza ca cei 60 km intre PItesti si Rm. Valcea...e groaznicimi vine sa merg pe jos acolo.Se lucreaza la drum, semafoare, camioane mereu...facem 60 km in mai mult de o ora si in plus la intrarea in Pitesti mai stai de-ti sar capacele, chiar daca nu mai treci prin oras..se lucreaza la un pasaj si e mult ingreunat traficul acolo.
NU stiu cum e drumul de la Tm pana la Sibiu sau pana la Craiova.
Dar, sfatul meu ocoleste Rm. VAlcea-Pitesti.

Sorana 21+ si Codrin 3 ani
Where there's a will there's a way!

www.totsites.com/tot/codrin" target="_blank">[Despre Codrin]
Poate va place poza mea...www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Mirese cu stil si farmec&page=3" target="_blank">sunt...lo1.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LoraG76 spune:

IN NICIUN CAZ sa nu alegi varianta Timisoara-Severin-Craiova!!!!! Acum o luna am mers de la Timisoara la Herculane si iti pot spune ca drumul e INFERNAL - se lucreaza in stilul romanesc, sunt portiuni decopertate, altele cu adevarate cratere in asfalt..doar daca tii sa mergi cu maxim 40 la ora si sa te stresezi... Traseul e frumos, privelistile deasemenea, insa drumul un chin. De la Herculane pana in Bucuresti e f. bun, dar pana acolo...
Eu, in locul tau, as alege varianta prin Deva.
Intre Timisoara si Herculane sunt 198 km...ca sa mergi atat de mult pe un drum rau...

Lora, mami de Iustina


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

Citat:
citat din mesajul lui LoraG76

IN NICIUN CAZ sa nu alegi varianta Timisoara-Severin-Craiova!!!!! Acum o luna am mers de la Timisoara la Herculane si iti pot spune ca drumul e INFERNAL - se lucreaza in stilul romanesc, sunt portiuni decopertate, altele cu adevarate cratere in asfalt..doar daca tii sa mergi cu maxim 40 la ora si sa te stresezi... Traseul e frumos, privelistile deasemenea, insa drumul un chin. De la Herculane pana in Bucuresti e f. bun, dar pana acolo...
Eu, in locul tau, as alege varianta prin Deva.
Intre Timisoara si Herculane sunt 198 km...ca sa mergi atat de mult pe un drum rau...

Lora, mami de Iustina





ASA ESTE!!!!!!!!!!!
EVITA ACEST TRASEU!!!!
MAI BINE OCOLESTI PUTIN !!!

noi am fost luna trecuta: timisoara-deva-sibiu-pitesti-bucuresti (centura)-constanta. am facut fix 12 ore si la dus si la intoarcere, dar stiam drumul foarte bine.
ultima oara am fost prin aprilie pana la craiova si a fost groaznic, nu mai era deloc sosea, era decopertat drumul, zici ca eram pe un drum forestier......

.................................................................
Cea mai fericita sotzie si mamica!!!

.................................................................
Cerul ne-a trimis un ingerash sa ne descreteasca fruntile si sa ne lumineze viata!!! !!

..................................................................
mami si bubulina IASMINA ALISSA 31.10.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Doina draga,daca Lorellay zice ca pana la Craiova e ok drumul si veniti fest pe el,cu toate ca Bucuresti-Pitesti e cu oleaca de denivelari si gaurele,incepand de la Craiova pana la Timisoara tre' sa iei aer sanatos in piept ,ca altfel faceti spume la gura injurand...cel putin intre Herculane si pana la Caransebes e groaznic drumul,cu gropi si semafoare ,mai ceva ca la europeanul dintre Sibiu si Brasov.Evitati drumul asta cat puteti....Si,mai zic eu...de ce o luati pe Deva,unde drumul excelent alterneaza cu cel infect?Va sugerez sa mergeti Bucuresti-Pitesti-Rm.Valcea-Horezu-Tg,Jiu si de acolo aveti varianta pe Valea Jiului,Petrosani...un drum bun si cu un peisaj excelent,apoi ajungeti la Hateg si nu tineti drumul inainte catre Calan, ca sa mergeti la Simeria Veche si de acolo sa faceti stanga catre Deva,ca sa veniti pe Faget-Lugoj-Timisoara.Eu va sugerez cu drag ca in Hateg sa faceti stanga si s-o luati prin Totesti-Sarmiszegetuza-Otelul Rosu-Caransebes-Lugoj-Buzias-Timisoara.Pana la Caransebes soseaua este excelenta,zbori cu masina...si e foarte lejera,putini prefera ruta asta fiindca e oleaca mai lunga cu vreo 38km...insa distanta asta o recuperezi in timp,caci atat cat faci pe Deva ca timp atata iti iese pe Hateg,daca intelegi ce zic.Intre Caransebes si Lugoj drumul e asa si asa,destul de circulat,insa se circula in conditii bune.Apoi din Lugoj,chit ca drumul e destul de nashpa,luati-o pe Buzias catre Timisoara,caci pe varianta pe Recas se lucreaza la sosea,sunt semafoare si multa aglomeratie....stati la cozi mari si se merge in coloana...si pe Buzias e aglomerat,nu zic nu,insa e mai bine,mult mai bine.

Sa aveti drum bun!

Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Doina,se pare ca m-am aberat la greu in postul de mai sus,ca nu am fost atenta deloc...insa nu-l sterg ,pentru ca e o informatie,zic eu utila poate si pentru altii...asa ca ma apuc din nou de scris.
Deci ai cateva variante de rute ptr. Timisoara -Cta:
1.Timisoara-Buzias-Lugoj-Caransebes-Hateg-Petrosani-Valea jiului-Tg.Jiu-Horezu-Rm.Valcea-Pitesti-Bucuresti-A2-Cta;
2.Timisoara-Buzias-Lugoj-Caransebes-Herculane-Portile de Fier-Drobeta-Craiova-Bucuresti-A2-Cta;
3.Timisoara-Deva-Simeria-Sebes-Sibiu-Transfagarasan-Curtea de Arges-Pitesti-Bucuresti-A2-Cta
4.Aceeasi varianta,numai ca de la Sibiu mergeti Brasov-Sinaia-Ploiesti-Bucuresti-A2-Cta
sau
Brasov-Cheia-Ploiesti-Bucuresti-A2-Cta
sau
Brasov-Cheia(sau Sinaia)-Slobozia-Urziceni-Harsova-Ovidiu-Cta.
sau(insa e lung)
Brasov-Intorsura Buzaului-Buzau-Slobozia-Harsova-Cta.
5.Timisoara-Buzias-Lugoj-Caransebes-Herculane-Baia de Arama-Tg.Jiu-Rm Valcea-Pitesti-Ploiesti-si de aici ori Urziceni-Slobozia,ori Bucuresti-autostrada-Cta.

Eu am mers intotdeauana pe Sibiu,pentru ca am drum acolo si mereu pe Hateg...drumul este excelent.Iar de la Sibiu(Medias de fapt) pana la Cta am mers si pe Intorsura Buzaului,insa cel mai mult mi-a placut pe Cheia-Valeni de Munte-Ploiesti...pe A2 nu voi mai merge decat atunci cand va fi MUSAI necesar si o voi lua mereu pe Slobozia-Harsova.
Inca o data drum bun!

Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

Si pe defileul jiului se lucreaza....

Sorana 26+ si Codrin 3 ani
Where there's a will there's a way!

www.totsites.com/tot/codrin" target="_blank">[Despre Codrin]
Poate va place poza mea...www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Mirese cu stil si farmec&page=3" target="_blank">sunt...lo1.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doina2222 spune:

Fetelor, multumesc mult de raspunsuri !
Eu cunosc drumul pana la Severin, cu toate ca de 1 an 1 an si jumatate nu am mai fost pe acolo...
Problema noastra este ca amandoi suntem cu lamaia in geam si avem mare nevoie de sfaturile voastre
Pe la Severin sigur nu ne ducem, Transfagarasanul trebuie sa-l ocolim, ramane sa vedem pe unde e mai usor de mers

Doina

http://tt.lilypie.com/cB1bm8.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aurelia spune:

Buna ziua fetelor ,
Vad ca subiectul are ceva timp ,indraznesc si eu sa intreb daca recent a mai circulat careva dintre voi pe aceasta ruta Timisoara -Resita -Turnu Severin -Craiova si daca poate sa-mi spuna si mie cum este ,daca nu e buna sa nu ne aventuram cu copil mic si pe drumuri de 2 zile
Merci mult la orcine se opreste sa-mi raspunda,
Merci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

Se lucreaza la drum pana inainte de Severin(dinspre Timisoara), sunt semafoare deci se circula greu. In timpul saptamanii e si aglomerat din cauza masinilor mari asa ca faci aproape 5 ore de la Timisoara la Severin, de-acolo la Craiova e bun drumul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aurelia spune:

Multumesc din suflet Liliana ,este foarte pretioasa informatia pe care mi-ai dat-o ,asa putem sa vautam alta solutie intre Timisoara si Turnu Severin
Ma uit pe harta s avad pe unde am putea sa o luam ,merci encore ,

Mergi la inceput