Regulament! | Concursuri active | Intrebari frecvente | Ajutor    

Album concurs!

Clasament final

Toate forumurile Desprecopii.com: liste de discutii  Parintii intreaba, parintii raspund!

Cat si cand mananca un bebe?

Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou  Subiect inchis  Versiune imprimanta
Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator Pagina: din 2

Alina Maria
Alina Maria
met lieve kinderen

Netherlands
Dronten

1889 Mesaje
0 Prieten(i)

Trimis la - 11/08/2008 :  21:46:41 Link direct la acest mesaj  Arata profilul Adauga semn de carte la mesaj Trimite Alina Maria un Mesaj Privat

Cat si cand mananca un bebe?

Dragele mele , as dori sa va intreb daca stiti cat mananca un bebe si cat de des la varsta de 8 saptamani . Desigur vorbesc despre lapte praf , am incercat sa gasesc un tabel ceva pe net si nu am dat de nimic .
Va multumesc .

Alina cu Rayan Ioan si Mandy Stephanie 3 ani

http://community.webshots.com/album/563022521Iznlso

(0 aproba) (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator

kid
copil cu copil

Donator Parohia GlodeanuDonator Bazar, Caseta cu bijuteriiDonator Maria RubiDonator R. MoldovaDonator AndreiDonator  3 sateDonator  Mos Nicolae 2011
 Romania
3700 Mesaje
11 Prieten(i)
Trimis la: - 11/08/2008 :  22:04:27 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luikid Adauga semn de carte la raspuns Trimite kid un Mesaj Privat
Din cate am observat, scrie pe cutia de lapte praf cate mese are copilul in functie de varsta; juniorul meu nu a mancat niciodata atat de mult cat scria pe cutie.
Cred ca fiecare copil mananca cat ii trebuie. Mie mi-a recomandat dr sa las macar 3 ore intre mese, sa se digere masa precedenta.

Teodora Ana de Mihail Vladimir(15.05.2007)

Capsunele minunate de mai-iunie 2007

Ajutati-o pe Sonia

De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
kay
kay
Happy - Happy , Joy - Joy

Romania, bucurestiBUCURESTI
4794 Mesaje
21 Prieten(i)
Trimis la: - 11/08/2008 :  22:20:43 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui kay  Trimite mesaj yahoo luikay Adauga semn de carte la raspuns Trimite kay un Mesaj Privat
Alina, depinde de kg bb-ului. in genere se considera (dpdv medical) ca trebuie sa aiba un aport de lichide de 140-160 ml / kg / zi. adica daca are 4 kg sa zicem :

4 * 160 in 24 h. adica 640 ml pe zi.

si ca interval depinde de la bb la bb. si de cat mananca la o masa.

oana deSOSONICA (6.06.2007)

asa creste Sonia : intr-un an

Sonia
ACTE diferite interventii, diagnostice etc.

www.helpsonia.com
povestea Soniei

"When in trouble or in doubt, run in circles, scream and shout."
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
Farah
Farah
membru incepator

Romania,
181 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 11/08/2008 :  22:22:13 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Farah un Mesaj Privat
cit maninca un copil la 2 luni: se considera o medie de 150ml/kgcorp/zi ar fi necesar pentru o crestere ponderala satisfacatoare. dar unii mai putin, unii mai mult, depinde de copil, totul e sa creasca ok

cit de des: asta chiar depinde de copil. unii zic ca formula se da cu program la 3h, altii cica nu. pe ce e de acord cam toata lumea e ca nu suporta la 2 luni o pauza alimentara mai mare de 5h. dar fi-miu la 2 luni deja nu se mai trezea noaptea si facea pauza de7h fara sa intre in hipoglicemie. deci, depinde de copil. asta cu pauza sa se digere masa e o treaba in care eu cred cu tarie(am fost contrazisa vehement pe-aici) mai ales daca-i vorba de formula.

asculta si bebelu, el "spune" ce nevoi are
Alina Maria
Alina Maria
met lieve kinderen

Netherlands, Dronten
1889 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 11/08/2008 :  23:26:28 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Alina Maria un Mesaj Privat
Multumesc mult
Si eu zic ca cele 3 ore sunt necesare dar ce sa ac daca el plange dupa o ora sau doua , ii dau .
I-am luat ca prim lapte din ala pt. crampe , scaun cu probleme si vomitat usor , cica i-ar fi trecerea mai usoara .
Voi ce stiti despre asta ?

Editat de - Alina Maria on 11/08/2008 23:27:01
Farah
Farah
membru incepator

Romania,
181 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 12/08/2008 :  16:08:35 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Farah un Mesaj Privat
n-am inteles de care lapte zici

de ex am observat pe la 2 luni ca fi-miu minca mai mult si mai des dimineata si mai rar si mai putin dupa ora 13, asa ca am adaptat programul. nu-i musai sa aiba acelasi interval intre toate mesele. si acum maninca la fel, dar maninca in fiecare zi la aceeasi ora. la al meu s-a putut la 2 luni, la altii o merge mai tirziu un "program" (mama denaturata care nu respect copilul si i-am facut program ce sunt!!!)
Alina Maria
Alina Maria
met lieve kinderen

Netherlands, Dronten
1889 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 12/08/2008 :  22:50:25 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Alina Maria un Mesaj Privat
Farah aici este lapte praf de la Nutricia care se numeste Nutrilon si e de mai multe feluri , unul normal , altul pt. copii mancaciosi ,si inca unul pt. copii sensibili care au crampe ( colicii ) ,vomita putin si au probleme cu caca . Pe asta ultimul l-am luat eu e cel mai scump o cutie 14 euro . Am observat ca dupa ce fac sticlutasi il agit nu prea face spume cum face celalalt deci ma gandesc ca asa ajuta sa nu faca colici mai mult .
In rest nu am rezolvat mai nimic azi a mancat asa :
5.00 san
8.00 san
10.00 lapte praf 70 ml.
14.00 sticla cu lapte dela san 80 ml.
16.00 san
18.00 san
20.00 san
acum doarme , ce sa fac in situatia asta ? obosesc numai cu datul mancarii toata ziua .

clarrice
clarrice
membru incepator

Romania,
444 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 13/08/2008 :  08:51:39 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns
De ce ii dai si lapte praf si nu-l lasi numai cu sanul? Nu ar fi mai simplu asa? Mie nu mi se pare ca mananca prea repede. E foarte normal orarul lui de masa, pentru varsta de 8 saptamani. Noaptea la ce interval se trezeste?
Farah
Farah
membru incepator

Romania,
181 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 13/08/2008 :  11:11:49 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Farah un Mesaj Privat
asta zic si eu, de ce-i mai dai si formula, ca parca ai avea destul?
imi pare rau sa te anunt, dar asa e la toata lumea, obosesti si numai dindu-i de mincare. ce sa faci? lasa netu si culca-te(e doar o semigluma!)
si eu apreciez ca e totusi un orar ok la 2 luni, in timp o sa manince mai repede, nu juma de ora o masa, deocamdata n-ai ce sa faci decit sa nu te mai stresezi.

acu am priceput la ce lapte te referi, e bine, dar nu te baza ca sigur nu mai face colici de la el(din pacate). de ce ai indoieli?
psj
psj
membru junior

Romania, bucurestiBUCURESTI
1402 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 13/08/2008 :  12:33:31 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite psj un Mesaj Privat
poate are si colici si nu plange doar de foame. Eu stiu ca la lapte praf nu e bine sa dai de mancare mai repede de 2 ore, ideal 3 pentru ca se digera mai greu si se face revolutie in burtica.

CAMPANIA NOASTRA *** PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Dbunny
membru senior

Spain, Cartagena
3891 Mesaje
3 Prieten(i)
Trimis la: - 13/08/2008 :  18:55:19 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Apasa aici pentru MSN MSG. a lui Dbunny Adauga semn de carte la raspuns Trimite Dbunny un Mesaj Privat
De la 6 saptamani am trecut la 150ml tot la 4 ore...era si cand ii dadeam la 3 ore, dar de obicei nu cerea inainte de 4 ore. Noaptea la fel...era un ceas!
S-a nascut cu 3,650kg si in prima luna a luat 1 KG.

Moasa mi-a spus sa-i dau cat cere cand cere...

Dbunny cu Daniel(23.11.2006)
poze Daniel
Filmulete cu Prichindelu
Pagina: din 2 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina urmatoare

Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou
 Subiect inchis
 Versiune pentru imprimanta
Mergi la:
Forumul desprecopii.com © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

Da un Like!

horoscopcopii
Horoscopul copiilor

... Alte horoscoape ...

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com