Cat si cand mananca un bebe?

Cat si cand mananca un bebe? | Autor: Alina Maria

Link direct la acest mesaj

Dragele mele , as dori sa va intreb daca stiti cat mananca un bebe si cat de des la varsta de 8 saptamani . Desigur vorbesc despre lapte praf , am incercat sa gasesc un tabel ceva pe net si nu am dat de nimic .
Va multumesc .

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kid spune:

Din cate am observat, scrie pe cutia de lapte praf cate mese are copilul in functie de varsta; juniorul meu nu a mancat niciodata atat de mult cat scria pe cutie.
Cred ca fiecare copil mananca cat ii trebuie. Mie mi-a recomandat dr sa las macar 3 ore intre mese, sa se digere masa precedenta.

Teodora Ana de Mihail Vladimir(15.05.2007)


www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3d7f6050076153b58e971e" target="_blank">Capsunele minunate de mai-iunie 2007

www.helpsonia.com/" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kay spune:

Alina, depinde de kg bb-ului. in genere se considera (dpdv medical) ca trebuie sa aiba un aport de lichide de 140-160 ml / kg / zi. adica daca are 4 kg sa zicem :

4 * 160 in 24 h. adica 640 ml pe zi.

si ca interval depinde de la bb la bb. si de cat mananca la o masa.

oana deSOSONICA (6.06.2007)


asa creste Sonia : www.onetruemedia.com/shared?p=63e6ea475473c2ddd2fc4c&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=image" target="_blank">intr-un an


Sonia
ACTE diferite interventii, diagnostice etc.




www.helpsonia.com
povestea Soniei


"When in trouble or in doubt, run in circles, scream and shout."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Farah spune:

cit maninca un copil la 2 luni: se considera o medie de 150ml/kgcorp/zi ar fi necesar pentru o crestere ponderala satisfacatoare. dar unii mai putin, unii mai mult, depinde de copil, totul e sa creasca ok

cit de des: asta chiar depinde de copil. unii zic ca formula se da cu program la 3h, altii cica nu. pe ce e de acord cam toata lumea e ca nu suporta la 2 luni o pauza alimentara mai mare de 5h. dar fi-miu la 2 luni deja nu se mai trezea noaptea si facea pauza de7h fara sa intre in hipoglicemie. deci, depinde de copil. asta cu pauza sa se digere masa e o treaba in care eu cred cu tarie(am fost contrazisa vehement pe-aici) mai ales daca-i vorba de formula.

asculta si bebelu, el "spune" ce nevoi are

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina Maria spune:

Multumesc mult
Si eu zic ca cele 3 ore sunt necesare dar ce sa ac daca el plange dupa o ora sau doua , ii dau .
I-am luat ca prim lapte din ala pt. crampe , scaun cu probleme si vomitat usor , cica i-ar fi trecerea mai usoara .
Voi ce stiti despre asta ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Farah spune:

n-am inteles de care lapte zici

de ex am observat pe la 2 luni ca fi-miu minca mai mult si mai des dimineata si mai rar si mai putin dupa ora 13, asa ca am adaptat programul. nu-i musai sa aiba acelasi interval intre toate mesele. si acum maninca la fel, dar maninca in fiecare zi la aceeasi ora. la al meu s-a putut la 2 luni, la altii o merge mai tirziu un "program" (mama denaturata care nu respect copilul si i-am facut program ce sunt!!!)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina Maria spune:

Farah aici este lapte praf de la Nutricia care se numeste Nutrilon si e de mai multe feluri , unul normal , altul pt. copii mancaciosi ,si inca unul pt. copii sensibili care au crampe ( colicii ) ,vomita putin si au probleme cu caca . Pe asta ultimul l-am luat eu e cel mai scump o cutie 14 euro . Am observat ca dupa ce fac sticlutasi il agit nu prea face spume cum face celalalt deci ma gandesc ca asa ajuta sa nu faca colici mai mult .
In rest nu am rezolvat mai nimic azi a mancat asa :
5.00 san
8.00 san
10.00 lapte praf 70 ml.
14.00 sticla cu lapte dela san 80 ml.
16.00 san
18.00 san
20.00 san
acum doarme , ce sa fac in situatia asta ? obosesc numai cu datul mancarii toata ziua .


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clarrice spune:

De ce ii dai si lapte praf si nu-l lasi numai cu sanul? Nu ar fi mai simplu asa? Mie nu mi se pare ca mananca prea repede. E foarte normal orarul lui de masa, pentru varsta de 8 saptamani. Noaptea la ce interval se trezeste?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Farah spune:

asta zic si eu, de ce-i mai dai si formula, ca parca ai avea destul?
imi pare rau sa te anunt, dar asa e la toata lumea, obosesti si numai dindu-i de mincare. ce sa faci? lasa netu si culca-te(e doar o semigluma!)
si eu apreciez ca e totusi un orar ok la 2 luni, in timp o sa manince mai repede, nu juma de ora o masa, deocamdata n-ai ce sa faci decit sa nu te mai stresezi.

acu am priceput la ce lapte te referi, e bine, dar nu te baza ca sigur nu mai face colici de la el(din pacate). de ce ai indoieli?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psj spune:

poate are si colici si nu plange doar de foame. Eu stiu ca la lapte praf nu e bine sa dai de mancare mai repede de 2 ore, ideal 3 pentru ca se digera mai greu si se face revolutie in burtica.

CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

De la 6 saptamani am trecut la 150ml tot la 4 ore...era si cand ii dadeam la 3 ore, dar de obicei nu cerea inainte de 4 ore. Noaptea la fel...era un ceas!
S-a nascut cu 3,650kg si in prima luna a luat 1 KG.

Moasa mi-a spus sa-i dau cat cere cand cere...

Dbunny cu Daniel(23.11.2006)
www.flickr.com/photos/dbunny/sets/" target="_blank">poze Daniel
www.dropshots.com/dbunny_28" target="_blank">Filmulete cu Prichindelu

Mergi la inceput