America (119)

America (119) | Autor: Oana_B

Link direct la acest mesaj

Fetele din America: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118

Alabama
Mihaelabebe - Athens (web)
uta_ciun

Arizona
moniq

Arkansas
pisik 4ever - Little Rock

California
Carmenbr- Anaheim
FLORYNA - Los Angeles
Fetitza - Los Angeles (Buena Park)
inny - Los Angeles (Bellflower)
Iuliana - Gold River (web1, web2)
Bic - Bay Area
DanaEma - Dubin (Bay Area)
raly - Richmond (Bay area)
Katica - Sacramento
Adrianaloy - Sacramento
miau-miau
Sanca - San Diego
Garofitza - San Diego
Florentina_G - San Diego
zapacila - San Diego
Adriana27 (web)
goanga23 - San Francisco
siminaf - Ontario
meems - San Francisco
corinadana
Ancuta - San Diego
alinuta - Bay Area(web)
msl - South Bay Area
liris - San Jose
LucasMom - Los Angeles

Colorado
ciuf - Colorado Springs
nematics

Florida
Elenalove27 - Davie (web)(web)
mir1301 - Ft Lauderdale
CRISMIR - Hallandale(N Miami)(web)
Oana_C - Tampa Bay
xela29 - Miami
sinzi_ana - Hollywood
Cryssa29 - Tallahassee
Crystal2 - Hollywood
Oanacn - Pembroke Pines
Ann_Marie (web)
Miereamara - Gainesville

Georgia
aida_o - Atlanta (web)
Cleomax - Atlanta
syracuse - Atlanta
rodicaosoian - Atlanta
alincic - Atlanta
Marianca - Atlanta
Muchi - Atlanta
CamiM -

Illinois
Carolyne - Chicago
danadarla - Chicago
Ina_Stan - Chicago
mn - Chicago (www.nistor.net/" target="_blank">web)
rn - Chicago (www.nistor.net/" target="_blank">web)
petra - Chicago
polux - Chicago
PrInTeSs2 - Chicago
rachel - Chicago (www.babiesonline.com/babies/s/spetco" target="_blank">web)
Nedda - Champaign-Urbana
roxanuta - Chicago
oana0204 - Chicago
corneliaa - Chicago
DavidAndrei - Chicago
lummy - Chicago
marilu2004 - Chicago
mamamariana - Peoria
greieras - Chicago
a_alinta - Chicago
arminad - Chicago
wndyctygirl - Chicago

Indiana
amuleta - (in apropiere de Chicago)
Doinna - Indianapolis
Laura_Oprescu
Oana_MC - West Lafayette
ruxij - West Lafayette

Kansas
Cristina26

Kentucky
Crism (web)

Maryland
Llaura -
lucia_cs - Baltimore
lizi - Gaithersburg
dianaelena - Washington DC

Massachusetts
andabrro - Greater Boston

Michigan
ANDRUSHKA - Detroit(cum intri pe dreapta)
Ferigutza - Detroit (web)
Oana_B - Motown area (web)
simonaM - Troy (web)
Arcasha - Troy
Laura Garner - Sterling Heights (langa Detroit)
Jazz - Ann Arbor
alintaroma - Plymouth
Krissy - Warren

Minnesota
ancadm - Minneapolis/St. Paul

Missouri
elenita

Nevada
Calina73 - Las Vegas (www.searsphotos.com/?shareid=S200576634l55NX526WNY" target="_blank">web)
Veve - Las Vegas (web1,2,3,4,5,6)
chivutamonica - Las Vegas

New Jersey
Andrada
Roxy (incepand cu..?)
Laura_Takacs - Flemington
piciulica - Landing
bucluc
monicar
diapapadia - Manalapan
diana n - Plainsboro

New Mexico
Felicity - Santa Fe

New York
adriana - New York (web)
Iubibubi - New York (web)
Sentoria - New York
Delia21 - New York
Adivio - Astoria
AC & AB - FRANCE
Cherie - Queens, NY
josefine - New York
lumi686 - Long Island
Schumi - Roslyn
jessic - New York
Orhidee - Mount Vernon
madalina78 - Brooklyn
cris30 - New York
CrisaS - New York
adana. - New York
Sneeuwklokje- New York


North Carolina
ML

Ohio
Allya - Cleveland (web)
BellaDonna - Cleveland
olguta12 - Cleveland
oanaXandy - Cincinnati
IulianaG - Strongsville

Oregon
mymirela - Portland

Pennsylvania
Monicutza3 - Pittsburgh
anamari - Pittsburgh
monet - Pittsburgh (web)
grate - Philadelphia
nicolethea - Lancaster

South Carolina
super-lia - Simpsonville

South Dakota
pumba

Tennessee
scumpic - Nashville
samila - Memphis

Texas
casi
lucamatei - Dallas
Cris68 - Houston
camiT - Houston www.score.is.tsukuba.ac.jp/~dorinte/albums/albums/david/thumbs.html" target="_blank">(web)
aricel - Dallas
Ramona J - Dallas
25miky
lai - Houston
honey79

Utah
philip (Andreea)

Virginia
andra10
anairda36 - Sterling
Liana Voiebuna - Ashburn

Washington
Lexi - Seattle
michelle7 - Seattle
PatriciaR - Seattle
danutza_c - Seattle
Anapharm - Olympia
Salomea - Redmond

Wisconsin
bAly - Appleton (web)
Aaka - Balsam Lake

Wyoming
silvia_popa



INFO UTILE
Ambasade si consulate
www.roembus.org/" target="_blank">Ambasada Romaniei Washington
Consulate
Consulate onorifice
Acte pentru schimbare pasaport

USCIS
www.uscis.gov" target="_blank">Homepage
www.uscis.gov/portal/site/uscis/menuitem.eb1d4c2a3e5b9ac89243c6a7543f6d1a/?vgnextoid=db029c7755cb9010VgnVCM10000045f3d6a1RCRD&vgnextchannel=db029c7755cb9010VgnVCM10000045f3d6a1RCRD" target="_blank">Forms and Fees
Service Centers, Local offices
Case status and processing dates

Agentii de turism si motoare de cautare
1-800-646-NOVA, Nova Travel; agent: Cornel;
1-800-503-5924, www.kaventravel.com
1-800-283-1248, www.lutetiatravel.com ; agent: Ligia
1-800-874-0073, agent: Daniela
1-800-759-7373, USI Travel&Tours, agent: Daniela Dan (ext. 21)
1-818-956-8397, agent: Daniela
1-310-300-4000, Skynet Travel - 9401 Wilshire Blvd. 840, Beverly Hills, CA 90212
www.kayak.com
www.bookingbuddy.com

Biserici romanesti
www.roembus.org/english/communities/Romanian_churches_in_US_ro.htm" target="_blank">Biserici romanesti
www.romanian-portal.com/us/ro/comunitate.asp?id=29" target="_blank">Biserici romanesti

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns honey79 spune:

Hey guys.

Oana... nu ma treci si pe mine in listuta cu fetele americance? La Texas?

Miere, ce fain. Parca te face sa te simti altfel, nu?;cand intalnesti oameni cu suflet.
Eu zic ca, daca poti si vrei, da.. e ung est frumos sa scrii o scrisoare de merit.


In alta ordine de idei... ieri am gatit Coq au Vin.Ma asteptam la ceva mai mult, mai yummy. Too fancy of a name, pentru ce a iesit.

Azi am fost la dentist. La o alta clinica.Am vrut sa imi dea ceva preturi, sa compar cu cele de la prima clinica, care oricum nu mi-a placut... atat persoanlul cat si.. aparatura.
Anyway... clinica la care am fost azi, chiar e fainuta. Doctorul e ok.
Si.. mi-au dat preturile pentru ..treatment plan that i had from the first clinic. Sunt mai ieftini cam cu $700.
Asa ca mi-am facut programare .. si miercuri ma duc sa-mi rezolv toata partea dreapta : sus-jos.
Bebelicul meu e la cresa azi. L-am lasat cam in fuga, n-am stat sa ma dragalesc cu el un pic, inainte sa plec,pentru ca eram putin in intarziere pentru dentist.

Cam astea-s noutatile cu noi.

Am vazut ca ati discutat despre asigurari. Ma batea si pe mine gandul sa-mi fac dental, dar... sotul zice ca nu se merita.
Ca daca te uiti mai atent, ajungi sa platesti pe an cam cat sunt ei dispusi sa dea.
Adica...sotul a avut acum ceva ani si asigurarea ii platea dental work pana pe la 1500 $. Iar el, pentru un an de zile a platit undeva la 1300si ceva $$$.
So... ce fel de dnetal aveti voi, ca sa fie cat de cat ok?


POZICI DE TOT FELU'
POZE ANDREW-JOHN
ANDREW LA 2 LUNI-POZE NOI
FILMULETE ANDREW-JOHN
BOTEZ ANDREW
My silly cats
Cum crestem


Mamica de Andrew - John (21 Februarie 2008)


Vali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musetto spune:

Miere, ce frumos, m-a impresionat si pe mine gestul... Sa ii dai recomandare buna neaparat. Stiu ce inseamna sa te temi pt bebe (eu am fost asa de paranoica incat am inchiriat un doppler si l-am folosit in cazuri de-astea... extreme , nu prea des ca sa nu ii fac rau puiului).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucasMom spune:

Honey, eu cred ca e mai avantajos sa ai dental insurance pt ca asigurarea negociaza preturile cu cabinetul si din pretul deja micsorat tu platesti un anumit procent. Deci aia $1500 ii cheltui pt lucrari care pot sa coste de fapt $3-4,000 sau mai mult.

L-ai dat pe micutul tau la cresa? Daca ai timp spune-ne cum e programul, cum se adapteaza, etc.

Miere, e super ce ti s-a intamplat. daca esti in spital si ai ocazia, mai mergi la doamna si cand esti bine, doar sa-i spui ca esti bine si ca apreciezi mult ca te-a ajutat. Monitorizarile costa destul de mult daca le aduni de-a lungul intregii sarcini. Eu spre sfarsit faceam 2-3 pe saptamana iar in ultima sapt aproape in fiecare zi ca Lucas nu misca foarte mult si eu aveam tensiunea mare. asa ca am facut multe monitorizari. Daca te sperii ca nu il simti, bea un pahar de suc rece sau mananca dulciuri, il stimuleaza, sanse sunt sa-l simti mai repede si sa te ingrijorezi mai putin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Eu acum am asigurare dentala f. proasta, 1000 pe an limita, e ca si nonexistenta. Cand eram in Texas am avut o asigurare f.f. buna, cu limita de 3000 pe an si nu plateam mai nimic lunar. In California a fost iarasi destul de buna, 2000 limita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Eu zic ca si LucasMom cu asigurarea dentara. In plus, limita e de persoana. Eu zic ca merita.
Una dintre optiuni are $3000 limita, mai e una cu $1500 si citeva cu $1200. Mai e una fara limita, care are preturi stabilite pentru fiecare varianta de tratament. Mi s-au parut mari preturile, ma orientez spre una din celelalte.

Miere, foarte frumos gestul si ma bucur ca totul e in ordine. Daca ea n-a inregistrat pe nicaieri consultatia ta, ma gindesc sa nu-i faci probleme cu o scrisoare...

Eu am fost birthday "girl" ieri. Cu ocazia asta am primit computer nou si acum zbor pe internet "ca vintul si ca gindul", vad si poze de pe orice link etc. Asa ca dati drumul la poze, sa va cunosc si eu!

Ce o fi cu Sinzi? Stiu ca a avut musafiri, dar chiar n-a mai scris deloc.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Da, fetelor asa o sa fac, saptamana viitoare cand o sa incep programul la spital o sa merg si o sa-i dau o recomandare buna.
Ramona nu m-a inregistrat nicaieri. Ma gandesc ca nu trebuie sa spun exact cand am avut contact cu ea si de ce. Oricum nominalizarile de care vorbeam eu sunt anonime, adica nu tb sa-mi dau numele.
Am inteles eu bine, a fost ziua ta ieri? La Multi Ani, sa fii sanatoasa si iubita! Cum ai petrecut?

Eu nu am dental insurance. Am fost de cateva ori aici in doi ani de cand am venit pt un cleaning si vreo 3-4 plombe, m-a costat foarte putin, un cleaning vreo 80, exam 60 si o plomba in jur de 110. Eu nu am probleme mari cu dantura si mi-a spus doctorita ca deocamdata nu se merita sa-mi fac insurance.
Plus ca ma mai duc si in Romania la dentist de cate ori am ocazia, desi ultima oara nu am fost deloc multumita, mi-a facut un cleaning superficial si o plomba care mi-a cazut dupa o luna....si m-a costat vreo 150 de dolari.

Luc are insurance Guardien, si pt el a fost benefic, ca a avut de reparat vreo 10 dinti si l-a costat foarte putin, adica pt o plomba pt care eu am platit 110 el platea in jur de 20-30. Are o limita de 1500/an si plateste pe luna cam 28 de dolari, nu stiu cat acopera firma din restul sumei.

“Vietile noastre se incheie in ziua cand ramanem tacuti in privinta lucrurilor care conteaza.”
Martin Luther King Jr.
www.eklipsse.net/gallery/main.php" target="_blank">Fine Art Photography
www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank"> Photo Album


My baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Unde-i Ciuf? Ce mai face Eva oare? Am si eu probleme cu Ana, a facut diaree si a vomat alaltaieri. De atunci s-a cam lasat de mincare. Vad ca nici astazi nu maninca, nu stiu ce sa ma fac.
In rest e OK, jucausa ca de obicei.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Eu vreau asigurare ca asa ma gindesc ca merg la check-ups, altfel tendinta e sa merg numai "as needed", adica exact inainte sa pice dintii.
Alexandru are carii, asa-i cu dintii astia de lapte inainte sa se schimbe. Incepe si Anuta... O sa ma folosesc de asigurarea asta.


The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

la multi ani fericiti si linistiti, ramona!

philip&andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Am uitat sa raspund: n-am petrecut de ziua mea, adica am petrecut in familie.
Am fost cu ochii pe Anuta, asa ca n-am iesit pe nicaieri. Sotul a mers la un restaurant turcesc foarte fain de pe aici si a adus acasa un "meal" complet. Am avut tort, sampanie... si apoi ne-am montat computerul.
Am avut 106F ieri, cred ca numai la piscina am fi putut merge.
Nu mai stiu daca v-am scris ca am dus-o pe Anuta la gimnastica. A fost in al noualea cer, a sarit pe aparatele alea si cind nu-i spunea antrenoarea. S-a descurcat foarte bine si o s-o inscriu acolo. Imi place tare mult si gym-ul, Liukin e proprietar si se vede ca stiu ce fac. Am mai fost la altul, care e putin mai aproape, dar nu se compara. Era un soi de debandada, parca tot asteptam sa inceapa antrenamentulo propriu-zis. Asa se catara si ea singura pe toate cele cind mergem in parc, nu e nevoie sa dau bani pentru asta.
Anyway, ma bucur ca am gasit un loc potrivit si sper sa-si mai consume din energie pe acolo. Era asa draguta, in costum de gimnastica si cu codite!

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput