Sangerare dupa inseminare !!!

Sangerare dupa inseminare !!! | Autor: korina

Link direct la acest mesaj

Astazi am facut o inseminare,apoi toata ziua dureri mari in ov dr,seara........sangerare.Este normal?maine ar trebui sa fac inca o inseminare.Astazi la inseminare am vazut instrumentele folosite la mine ca erau murdare de sange.S-a mai confruntat cineva cu asa ceva???

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns felix76 spune:

Korina, si eu am sangerat putin dupa inseminare pentru ca mi-a prins colul cu pensa. Stai linistita, stiu sigur ca au mai patit-o si alte fete! Cred ca pana acum ti-a trecut sangerarea!

Succes si pese 14 zile sa ne spui ca ai testul cu doua liniute!

felix

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jasmine30 spune:

Si verisoara mea a facut o inseminare iar dupa aceasta a sangerat. Asadar se pare ca este normal sa sangerezi caci inseminarea se face destul de adanc in uter si colul este prins cu pense, putand sa sangereze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdita spune:

Korina, tinem pumnii sa fie o reusita ! Si poate ne povestesti mai multe despre cum se procedeaza in Canada la inseminari ( tratament, proceduri ).

Cu siguranta se va intampla minunea !!!
aspiranta din aprilie 2004

Doamne ajuta tuturor
In asteptarea ingerasului
"Am invatat ca indiferent cat de mult suferi,
Lumea nu se va opri in loc pentru durerea ta."
"Avem timp" - Octavian Paler

www.flickr.com/photos/12786534@N04/" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Ei bine, nu inteleg de ce se spune "e normal sa sangerezi la inseminare", cand nu e deloc normal! E adevarat ca exista ovulatii care pot da sangerari, am avut si eu o singura data o astfel de ovulatie... dar la niciuna din inseminari, si cred ca am facut vreo 6 nu am sangerat... manevra de a prinde colul cu pensa trebuie sa fie una delicata, nicidecum sa provoace sangerari, caci atunci inseamna ca a fost zgariat colul si nu e normal deloc! Un medic ginecolog care are experienta stie cum sa faca manevrele respective fara a rani... Acolo inauntru e umed tot timpul si o rana nu se inchide usor...
Korina, imi pare rau dar nu te pot linisti sa-ti spun ca e ok cand nu e, sper doar ca sa fie un lucru superficial si sa nu aiba repercursiuni in viitor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liana30 spune:

asa e Avaloanoo
nu e normal deloc sa sangerezi si nici sa ai dureri mari!!!
eu am slava domnului destule facute si la nici una nu am sangerat..si nici dureri nu am avut!!!
parerea mea e ca cele care au sangerat au avut doctori badarani..scuze dar asta e cuvantul cel mai potrivit!!!
repet e parerea mea si atat!!!
Korina ar fi bine sa iei legatura cu doct si sa-i spui de dureri si sangerari..sa vezi ce zice..te pup si tin pumnii stransii..



Miauu sunt Ema sunt blanda si nu zgarii Miauuu

Putin cu putin se aduna marea...




"Stelele care cad, nu pier
Stelele care cad se duc pe un alt cer"!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns romanitza spune:

Buna Korina,

Din cate stiu eu, nu este normal sa ai sangerari la inseminare, cel putin asa mi s-a zis mie. Cel mai bine e sa suni maine doctorul si sa ii explici situatia...
Din ce oras esti? Daca esti din Toronto, la ce clinica mergi? Eu am facut anul trecut 3 inseminari, fara succes, din pacate, urmeaza sa fac o laparoscopie dupa care vreau sa incerc din nou inseminari sau chiar FIV.

Daca vrei, poti sa imi scrii si un mail si poate ne auzim sa discutam mai multe.

Bafta multa maine si intreaba doctorul ce e cu sangerarile!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns korina spune:

Va multumesc din suflet pt.ca sunteti alaturi de mine,si ca mi-ati raspuns asa repede.
Felix- abia peste 16 zile merg sa fac testul de sange Hcg,pana atunci astept,oricum n-am incotro.
Jasmine- eu am sangerat f. putin imediat dupa inseminare(dimineata),iar seara am sangerat mai mult,aveam dureri la ov. dr. de nu puteam sa merg nici prin casa.Am inteles ca in cervix,a introdus lichidul.
Magdita- si eu sper sa fie bine,n-as vrea sa mai trec prin asta,mi s-a parut cumplit totul,ma refer la inseminare dar si la perioada dinainte si dupa inseminare.
Avalon- nici mie nu mi se pare normal sa sangerez asa usor,nu stiu poate fii o sensibilitate mai mare,intru-cat am avut sangerari si cateva luni inainte,chiar in perioada de ovulatie,dar dupa contact.
Liana-asatazi am mers la cea de-a doua inseminare,si i-am spus de dureri ,ca nu puteam nici sa merg si de sangerarile de ieri si cele de dimineata inainte de inseminare.Eu practic m-am speriat f. rau,imi inchipuiam ca n-o sa-mi mai faca inseminarea,sau ca este ceva neregula cu ce-a de ieri.Iar doctoul mi-a spus ca durerea a fost din cauza ovulatiei,si ca sangerarea este normala.Daca la inseminarea de ieri a fost mai rapid si "acceptabil "de dureros,astazi a fost INGROZITOR de dureros.A schimbat si instrumentele,din plastic,pt deschiderea colului,cand zicam ca scap,mi-a spus ca nu vede bine,si a luat altele de fier,dupa ce ma chinuise pana nu mai puteam.Imi venea sa o iau la fuga de durere,apoi cu cele de fier parca ma zgaria,asta era senzatia,si tot asa mi-a spus ca uterul nu este asezat bine ca ieri si trebuie sa-l repozitioneze.In cele din urma a reusit sa-mi injecteze sperma,si mi-a spus sa stau lnistita ca totul este normal si bine.
Romanitza-aici fiecare iti spune cu totul si cu totul altceva,ma rog decat sa fiu bine,fara zgarieturi si alte minuni pe col.Eu stau in Montreal,si merg la spitalul universitar MC. GILL,din pacate pt mine toti sunt anglofoni,iar eu vorbesc decat franceza,engleza inteleg,dar cand vreau sa vorbesc engleza,nimeresc tot in franceza.Tu ai facut histerosalpinogograma?Am inteles de la acest medic ca sansele sa ramai gravida natural sunt de 5-8 0/0,prin inseminare de 12-20 0/0,iar prin vitro mult,mult mai mari.Problema este ca este f. costisitoare,si cred ca nu este usor nici pt pacienta.
Magdita- o sa incerc maine sa-ti scriu alte amanunte despre ce tratament am luat eu.
Pupicei tuturor fetelor si multa bafta in proiectul Bebe !!!sa se prinda cat mai repede va doresc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jasmine30 spune:

Cred ca au dreptate fetele. E posibil ca acest doctor sa fie mai dur cu tine...

Macar sa te doara acum putin si peste 2 saptamani sa ai testul cu II.

Pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lara20 spune:

korina,
si eu am facut inseminari,prima a fost dureroasa dar a doua fffffff dureroasa si mi-a curs sange!mi-a fost atat de rau de am vomitat dupa 5 minute de la inseminare,aveam bufeuri si dureri ca la menstruatie dar de 10 ori mai mari...........mie si cand imi lua dr lama pt papanicolau sangeram
acum am schimbat dr si cand mi-a luat lama pt papanicolau nu am simtit nimic si atunci mi-am dat seama ca fostul dr era un badaran si nu cred ca trebuia sa ma doara in halul ala si din cauza inseminarilor m-am ales cu o inflamatie......
ce sa facem asa sunt ei foarte 'FINUTI"
mult succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camilucaci spune:

Korina, si eu am facut 2 inseminari consecutive si nu am simtit absolut nimic, nici pe masa si nici dupa. Dupa prima inseminare am avut usoare dureri de burta din cauza ovulatiei, dar de sangerare nici vorba, nici macar o picatura. La inseminare colul nu se deschide si nici nu se prinde cu pensa, se introduce sperma prin colul uterin cu o sonda foarte subtire care are atasata la capat o seringa micuta, mie mi-au aratat-o inainte de inseminare.
Nici macar cand am facut histerosalpingografie nu m-a durut cum spuneti voi, am avut o durere usora de burta(ca la menstruatie) in momentul cand mi-a introdus substanta de contrast, dar atat.
In final cred ca totul depinde de doctor, parerea mea este ca trebuie sa-l schimbi.
Daca tot ai suferit atat, macar sa fie cu folos si sa ramai insarcinata. Iti tin pumnii.

Mergi la inceput