CLASA a 3-a, anul scolar 2008-2009 !!!

CLASA a 3-a, anul scolar 2008-2009 !!! | Autor: helbi

Link direct la acest mesaj

Un inceput de an EXCELENT pt toti copii clasei a 3-a!




O varianta de listuta a micilor nostri scolari



Ana (biluta28)-- Scoala gen. nr 22 .Bucuresti

Ana (madishor) - Scoala Eugene Coste (Calgary)

Ana (amai) - Scoala generala nr 97

Andrada (april)

Andreea ( amcris ) - Ferncourt Public School, Sydney - 13.02.2000

Andreea ( taedi) - Brasov

Antonia (oanagabriela) - College Marie de France (Montreal) - - 13.05.2000

Alexandra (mitzisor)

BIANCA - Elena (helbi) - Martin- Buber Schule, Frankfurt, Germania - 04.01.2000

Bianca (Laura T) - Scoala "Elena Doamna" Ploiesti

Georgiana(camelia72)- Craiova

Ioana (catusha) - Scoala Europeana din Bucuresti

Laura (liliana csaki)- Scoala gen. nr. 11. 24.06.1999

Lia (ocu )- - Scoala gen. nr 79 Bucuresti

Melisa (alina71) - Bucuresti - 06.07.2000

Miruna (zana) - Romania

Oana (CristinaT)14.02.2000 - Bucuresti

Sara (Laura XXX) - Targoviste

Sanziana (Cristina)







Andrei (simonasirbu)- - Scoala gen nr 59 Bucuresti

Andrei Roberto (annitha_cl)-- Scoala Gen. Nr. 32-Bucuresti

Andrei (Andruska )- scoala generala nr 197 in clasa IA, Bucuresti

Adrian (cortez)-Scoala Generala nr. 193

Bogdan (Lala_D)- - Scoala gen nr 88 " Mihai Viteazul" Bucuresti - 23. 06. 2000 (stangaci)

Bogdan (fannna2003)

Cosmin-Alexandru (RamonaD) - Scoala nr.98-Avram Iancu, Romania - 3. 10. 1999

Cristian ( mercedes) - Scoala gen. 16 Oradea

Darian Valeriu (alba)- Amerikanische Schule in Bremerhaven (stangaci )

David (mimitete)- clasa II , Academie Michele-Provost , Montreal.

Deiu (SiminaF)-clasa II , USA.

Gabi (squrriel) - clasa II C, Scoala generala nr. 51 , Bucuresti

George (Cld) - clasa II , Prahova

Matei (wesel) - clasa II A la Scoala Europeana.

Mihai (Rodica ) - cl II B scoala gen nr 114, Principesa Margareta

Mihnea (veras) - Scoala Generala nr. 193, clasa II B,

Radu(mamimo)- - Scoala gen nr 79 Bucuresti

Raul ( Kitty) - Scoala nr. 10 , Tirgu Mures

Sebi (Alma2006)- - Scoala gen. nr 88 " Mihai Viteazul" Bucuresti - 23.10.1999

Victor(cge)- Canada, Scoala Guy-Drummond Montreal - 7.01.2000

Victor(Ana71)-Bucuresti-2.01.2000

Alex(onix) - Deva - 5.07.1999

Tudor (ana stroe) - Canada, École Fleur de Vie, Laval - 31.03.2000

Alexandru (ramonaj) - SUA - 02.09.




Mult succes la scoala scolarilor nostrii, sa fie sanatosi si sa invete cu placere



Prima parte cu emotiile parintilor ( clasa I ):

aici
partea a IIa
a III a
a IV a

Clasa a II a :

1
2
3
4
5
6


Cred ca suntem primele care am inceput azi clasa a 3-a! Au avut ca tema la germana sa scrie o compunere despre vacanta, iar la mate o pagina de scaderi (vreo 100 cred).

Maine este prima zi de scoala pt bobocei si cei de la clasele 2-4 au pregatit cite ceva p ei. La noi va fi un cintecel despre un Iepuras Augustin, care va fi jucat de o fetita! Speram sa iasa frumos!

Altfel, vacanta a fost frumoasa. Ma bucur mult ca i-am cunoscut pe Liliana, Laura si David precum si pe Alina, Melisa si Denis!

Dorim vacanta placuta in continuare tuturor copiilor si, va asteptam cu povesti noi si primele impresii din clasa a 3-a. E adevarat ca, pina incepeti voi, la noi se duc deja 6 sapt. de scoala si ne apropiem cu pasi repezi de vacanta de toamna:-)))

Am sa mai intru pe aici, sa va spun cam ce vor face in clasa a 3-a, caci orarul inca nu l-am primit. Ce stiu sigur e ca pe semestrul 1 au ore de inot odata oe saptamina. Cei care nu stiu sa inoate, o sa invete, iar cei care stiu, inca nu-mi e clar ce teste vor da la sfarsit, caci, deocamdata nu ni s-a cerut decat sa facem dovada ca au "cistigate" anumite calificative, ca sa stie unde-i incadreaza si ce le va "preda".

Vacanta placuta si sper sa nu ma lasati chiar singura pina in 15 sept!



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns l_carmen2003 spune:

Nu inteleg... nu e vacanta si la Frankfurt pana in septembire?
Am fost in concediu saptamana trecuta si erau o gramada de nemti cu copii...
Adica care e structura anului scolar?

Succes la scoala si toate bune!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Frakfurt este in landul Hessen si aici anul acesta vacanta de vara a fost intre 20 iunie si 01. august. In bayern de ex. pe 01 Aug. au intrat in vacanta de vara, 6 sapt, pina prin 12 sept, in timp ce in Düsseldorf, de ex, se va incepe scoala saptamina viitoare.

In Germania, vacantele difera ca lungime si data, de la Land la Land!


Azi am fost la festivitatea de deschidere a noului an scolar pt bobocei (ei incep intotdeauna o zi dupa cei mai mari). Clasele 2-4 au prezentat un program artistic. Apoi, fiecare copil din clasele a 3-a a primit spre "ingrijire" 2 bobocei. Bianca are 2 baietei, Felix si Valentin, carora trebuie sa le arate scoala, sa-i supravegheze in paza, sa-i ajute cu diverse info.

Iar de maine le vin si la Hort bobocei noi si acolo va avea 3 in "ingrijire".-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

Un inceput excelent ii doresc Biancai in clasa a III a. Pacat ca ati avut asa scurta vacanta. Noi abia ne-am intors de la mare. In we o duc din nou pe Andrada la ai mei pana in 13 septembrie. Nici nu vrea sa auda de scoala. Ii place la nebunie vacanta ...cui nu-i place???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Merci Anto!

Mai, Bianca mea dupa a 4 sapt de vacanta vroia la scoala si azi mi-a zis ca se bucura ca nu e in Ro sa aiba 3 luni de vacanta, ca ea nu e obisnuita cu atita vacanta:-(( Iar eu, cind o aud, ma apuca toate alea:-((((

De luni incep inotul la scioala. E una din cele 3 ore de sport saptaminal pe semestrul 1, cu examen la sf.

Zilnic vad ca le da teme si de maine primesc noul orar! Sunt curioasa ce materii vor mai face. Ma bucur ca la engleza o sa aiba o alta tipa care vad ca are rezultate cu copii.

Vacanta placuta in cont. tuturor copiilor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

N-am mai fost de mult timp pe aici. Cind se facura copiii astia atit de mari?!
Alexandru incepe scoala pe 25 August. Nu stiu cit e el de pregatit, dar eu abia astept!

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Andreea, ati inceput deja? uof, ce repede trece! noi n-am avut caldura si soare aici mai deloc, ne-am mutat ( treia oara:)), si vara asta am iesit cel mai putin, cred, de cind suntem in Canada; noroc ca ne invirtim in jurul casei: tenis, biciclete, piscina (cu dirdiala:)) si binenteles computerul si PSP.

am incercat ceva teme pregatitoare, dar au fost prea convingatoare protestele si am renuntat.

http://www.floriinro.ro/


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

Doamne, chiar sa nu recunosc subiectul, noroc ca am recunoscut-o pe helbi

Bianca este pioniera grupului , noi mai avem 3 saptamini de vacanta, Antonia incepe scoala pe 26 august.
Am fost 2 saptamini in vacanta la mare, in Corsica, a fost superb. Din pacate la noi vara este oribila, ploua aproape in fiecare zii, asa ca mare lucru pe afara nu am mai facut de cind ne-am intors. De saptamina trecuta am inceput si noi lectiile de vacanta, merge greu, cu proteste, dar nu ne lasam impresionati .
In schimb copila mea a avut o viata mondena f.activa: s-a intilnit cu mai multe prietene, a fost in vizita de nu stiu cite ori (cite o zii intreaga...), a avut si o aniversare la activ, am primit si noi musafiri , ce mai, trebuie sa-i fac o agenda, sa nu incurc rendez-vous-urile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mercedes spune:

Felicitari Bianca de helbi pentru noul inceput de scoala!de acum esti fetita mare.
Imi place foarte mult cum e la voi, acum sincer nu stiu cum ar fi bine cu multa vacanta sau mai putina dar avand in vedere ca parintii copiilor au maxim 5-6 saptamani de concediu pe an inclin sa cred ca ar fi mai ok a doua varianta.
Cristi a fost intr o tabata la brasov, am fost la mare la noi si in budapesta apoi. Acum e acasa si mai citeste cate ceva. I am luat de ziua lui o carte numita cum sa devii cavaler de care e foarte incantat citeste zilnic si imi spune dupa amiaza ce nouatati a gasit in carte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Fetele, sa stii ca n-am avut inspiratie la titlu, asa ca, daca voi aveti alte idei mai frumoase, spuneti-mi, si modific!

La noi s-a inceput cu recapitulare. Au teme zilnic, spre disperarea Biancai, caci prietenele de la clasa paralela nu primesc nimic. Iar ei i se pare nedrept

Ieri au intimpinat boboceii cu un mini-spectacol, iar la sfarsit, in timp ce cei mici plecau la clase, toata lumea le cindta "Alloe Kinder lernen lessen" (toti copiii invata sa citeasca):-) Mi-a amintit de acum 2 ani, cind am trait emotia intrarii in clasa 1:-)

Vor face in acest semestru lunea inot. Bianca si inca o fetita sunt singurele din clasa care au Silber la inot, asa ca probabil ca ele vor avea un test special. Scopul cursului de inot e ca cei mai multi sa atinga Silber, iar cei ce nu stiu deloc sa inoae (dar cam toti stiu) sa invete.

Nu am primit inca oraul, dar azi de ex. au avut Cunoasterea Mediului si au invatat despre viermi.

De maine reluam si tenisul!

A, si inca ceva: azi le-a zis invatatoarea ca, cel putin aici, clasa a 3-a este cea mai grea din primele 4, si ca e clasa in care ramin cei mai multi repetenti:-(((

Oana, Ana, imi pare rau ca vremea nu tine cu voi! Aici saptamina trecuta si vad ca si asta e frumos, dar am inteles ca in timpul in care noi am fost in tara, a plouat si a fost f rece.

Cristina (cge) cred ca e in RO, asa ca ea se va "incalzi" (ca sa nu zic "coace") acolo!

Ramona, ma bucur ca ne-ai mai scris si te asteptam mai des pe-aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Multumesc Helbi, o sa scriu si eu mai des aici.
Aici vacanta e de doua luni. Alexandru a fost la un soi de summer camp de vreo trei saptamini, unde a facut un pic de matematica si ceva ce se numeste "clubul inventatorilor". Adica desfaceau electronice si incercau sa le puna la loc, chestii de genul asta.
A fost la inot, face taekwondo (centura galbena) si de astazi incepe tenis.
Saptamina viitoare merge la alt camp, de data asta in natura - la o rezervatie naturala din apropiere.
Am fost citeva zile in Colorado si cam asta e tot programul de vacanta.
Facem matematica aproape zilnic, pentru ca n-am fost multumita de nivelul lui la sfirsitul clasei a doua. Acum vad o imbunatatire.
Citeste aproape zilnic, intre treizeci de minute si doua ore (depinde cit de lunga e cartea, de obicei se straduieste sa le termine).
Cam atit despre noi, sper sa ne cunoastem mai bine.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput