Solutie anti-purici

Solutie anti-purici | Autor: mcm

Link direct la acest mesaj

Ce solutie as putea folosi pentru a proteja pielea de intepaturile de purici? Nu pot sa fac nimic impotriva lor cand venim in vizita la bunici, ei au pisici si desi folosesc solutii si pentru pisici si pentru curte tot se strecoara cate unul in patul nostru si ne ciuruieste noaptea.

Aseara am folosit Autan si exact pe locurile unde am dat cu Autan au ciupit-o pe fetita noastra. Si in afara de Autan nu cunosc alta solutie pentru piele.

www.articoledepetrecere.ro" target="_blank">Petrecere pentru copii

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmen77 spune:

Incearca uleiurile esentiale de eucalipt si cedru, se pare ca nu le plac puricilor ... si sunt safe pentru bb.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvana_salajan spune:

Eu zic sa scape de animale macar pe perioada sederii voastre. Si eu am pisici si caine mai au din cand in cand purici ca na, se vad si cu alte patrupede, insa le deparazitez mereu. Si in casa nu au ce cauta. Nu in conditiile in care este un copil mic acolo, nu cand sunt contaminate.Parerea mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Bunica mea foloseste naftalina pe sub saltele si pe dupa paturi si n-are picior de purice in casa!
Asta daca nu va deranjeaza mirosul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralcat spune:

Dati pe pisici cu solutie antipurici - de la frontline pana la advantix (am pus cele doua substante ca exemplu de la scump la ieftin). Se pune cate o picatura-doua intre omoplatii pisicii ca sa nu o linga, direct pe piele si in felul asta ajunge un flacon la mai multe matze. Au efect 21 zile. In paralel se deparaziteaza si curtea cu solutie.
Nu e de gluma cu intepaturile de purici pentru ca ei vin de pe animale purtatoare de diverse boli si in plus atunci cand inteapa injecteaza o toxina pentru a "amorti" locul. Si mai multe intepaturi inseamna mai multa toxina.
Noua ni s-a intamplat asta anul trecut la bunici, cand piticul a avut zeci de intepaturi pe el, de credeam ca a facut alergie si cand colo, dupa ce am omorat 4 purici in pat si unul in haine ... ne-a fost clar ca bunicii uitasera sa deparaziteze cainii si pisicile din curte . L-am dus urgent la pediatra noastra care ne-a avertizat de pericole (plus ca al meu la cate intepaturi avea ... ne-a zis ca a fost in pericol de soc anafilactic la cata toxina de puric ii injectasera nenorocirile alea mici).
Asa ca anul asta am dat in paranoia ... si animalele sunt deparazitate cu solutie la 2 saptamani, dam cu solutie in cotet si curte tot asa, si le-am pus si zgarzi antipurici.


Copiii merita tot efortul nostru
Robert, Sonia,
Alex, Andrei,
Ecaterina, Silviu,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcm spune:

Pisicile au fost tratate cu solutie (nu stiu cat de buna) cu o saptamana in urma si curtea la fel. Naftalina nu as pune pentru ca stiu ca vaporii sunt toxici.

www.articoledepetrecere.ro" target="_blank">Petrecere pentru copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alia_ro spune:

Desi nu tinem nici un animal in casa, nici la curte nu am fost recent, avem casa invadata de purici, in special patul unde dorm eu si cel mic. Pe mine m-au facut praf, insa Alexis a scapat ca prin minune. Intr-o saptamana am omorat 5 nenorociti, dintre care 4 erau in pat. Va rog din suflet daca stiti ziceti-mi si mie cu ce sa dau ca sa scap de infractori... Cu spray nu pot da ca e toxic, naftalina nici atat, ca miroase groaznic, asa ca ceva natural ar fi indicat. Sper sa nu se fi inmultit! Schimb lenjeria zilnic si o fierb.
Multumesc.

Alia, puiul Alexis si argintul-viu Vladut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

[quote]Dati pe pisici cu solutie antipurici - de la frontline pana la advantix (am pus cele doua substante ca exemplu de la scump la ieftin). <hr height="1" noshade id="quote"></font id="quote"></blockquote id="quote">

Eu am utilizat si sunt foarte bune. Noi avem la tara un caine mare si trei pisici. Frontline este scump, dar face toti banii. Este valabil trei luni, este ca un fel de vaccin. Anul trecut l-am cumparat de la alta famacie si medicul de acolo nu mi-a explicat ca cel de anul asta ca este bine sa pun pe ceafa in mai multe locuri astfel incat sa fie mai sigur ca ajunge in sange.
Anul acesta ne-am pricopsit la tara cu doi pisoi plini de purici si fiind mai mici i-am dat cu advantix (jumatate de doza) si in trei zile nu mai aveau purici.

Inainte am folosit tot felul de substante si nu aveau nici un efect.
La farmacie intrebi de pipeta pentru purici...ca cel de la tara nu a stiut altfel ce doresc...

Si mai bine este ca si daca se duc prin alte parti unde au purici nu traiesc puricii pe ei... deci te scapa si de cei de prin curte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alia_ro spune:

Chiar sa dau cu Raid rosu pe pat? Astia cred ca se simt atrasi de caldura corpului uman de-aia sar pe pat... Totusi n-as da cu spray din asta toxic pe asternut.

Alia, puiul Alexis si argintul-viu Vladut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Alia_ro noi n-am scapat de ei decat cu Raid rosu (pentru insecte mergatoare) si cam la doua saptamani am dat iar, ca raman ouale si se inmultesc foarte repede...daca ai si un covor plusat... sunt in rai... nu te gandi ca nu au ce manca... supravietuiesc. Noi dadeam dupa ce plecam si pana veneam saptamana urmatoare nu mai mirosea asa si se ducea si toxicitatea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Alia_ro, noi am dat si nu s-a intamplat nimic...ca eram disperati... ne invadasera.... cum am spus noi avem cainele nostru si pisicile noastre...
Anul acesta am luat masuri din timp cu frontline si n-au mai fost probleme.

si cere la farmacia veterinara si ceva de dat pe afara... casigur sunt prin curte, ca altfel nu aveati de unde sa-i aduceti in casa.

Mergi la inceput