Poate merge la mare - dupa varicela?

Poate merge la mare - dupa varicela? | Autor: larissa_79

Link direct la acest mesaj

Bun. Cum probabil unele dintre voi stiu deja, fetita mea a facut varicela ( asa cum ma asteptam, pentru ca a luat de la mine). I-au iesit f multe bubite, incepand de luni. Are pe fata, gat, zona pampers, corp foarte multe. Pe langa stresul de a-i nu ramane urme mai am un mare stres. Noi avem bilete la mare, in Bulgaria incepand cu data de 23 august. Oare putem merge la mare in conditiile in care eu acum pe 31 iulie sunt in ziua 16 de varicela iar Alexia in ziua 3? Ma gandesc sa nu afecteze negativ soarele si apa.
Voi cum ati facut? Ati fost in situatia asta? Ma gandesc ca ar trebui sa luam o decizie repede, ca daca e negativ raspunsul sa putem vinde biletele...uf...
Am citit ca pe urmele lasate de bubite se pune bitter suedez si unguent de galbenele. Ajuta? Voi ce ati folosit pentru vindecarea sau minimizarea urmelor lasate de bubite?

Multumesc anticipat pentru ajutor!

Larisa si Alexia (13 iulie 2006)

http://www.flickr.com/photos/32393475@N00/

www.sonia.as.ro" target="_blank">S-o ajutam pe Sonia!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamitzica spune:

Atita timp cit ai besicute care nu sint acoperite de cruste esti contagios;dupa debut minim 2 saptamini nu iesi din casa.Fa si tu socoteala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinutza00 spune:

mamitzica doctorii de aici(unul de la spital si doct de fam)ne a spus ca esti contagios doar 5 zile din mom aparitiei primei bubitze

larissa dar doct ce spune?ai mei au facut varicela in februarie, iar doct mi a spus sa fiu f atenta cu soarele, sa i dau cu crema cu factor mare de protectie, altfel semnele ramase(nu s a scarpinat deloc, dar i au ramas cateva semne pe fata din cauza faptului ca s a tot rasucit noaptea pe perna)se pot innegri de la soare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annablue spune:

Eu vin sa va spun ca la varicela esti contagios pana in momentul in care iti cad TOATE crustele...
Nu cred ca doresc nici unei mamici cu bb mic sau viitoare mamica sa intre in apa sau sa stea pe nisip cu cineva care are inca varicela.
Si pot sa va asigur ca e foarte contagioasa...
Eu va sfatuiesc sa mergeti NUMAI daca v-au cazut toate bubitele/crustele.
Si evident sa folositi crema cu protectie mare...si mai rarut la soare...ca sa nu se refaca cu urme...

Succes si va tin pumnii sa puteti merge la mare !

Annablue & Adita & Bb2
"De noi depinde sa avem o viata frumoasa..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinutza00 spune:

nu ca asta ar fi pb larisei, pana cand esti contagios, daca fetita e acum in a 3 zi de varicela cu siguranta nu va fi contagioasa si ii vor cadea toate crustele pana pe 23 august cand inteleg ca are bilete la mare, totusi nu pot sa inteleg de ce "parerile" doct sunt atat de diferite in privinta asta
degeaba "Eu vin sa va spun ca la varicela esti contagios pana in momentul in care iti cad TOATE crustele..." atata timp cat mie de exemplu mi s a spus ca nu i adevarat si e doar "un mit popular" si nu de catre un doctor dintr un catun de la tara, ci de catre doctorii din unul din cele mai bune spitale din milano, lucru confirmat apoi si de altii.Citisem destule despre varicela in perioada respectiva, putini erau de acord cu ideea asta pe net, eu am intrebat si asta mi s a raspuns.Ma rog, n am de gand sa conving pe nimeni ca asa e,nu sunt sigura 100%.Cu siguranta nimeni nu s ar duce pe plaja cu un copil ce are inca bubite, cruste etc...nu numai ca poate exista riscul sa i imbolnaveasca pe altii, dar exista riscul de a se infecta etc.Iar daca a facut o forma mai agresiva(cum a avut david, ciuruit de sute de bubite pe tot corpul, in cap, urechi, nas, buze etc)nici nu mai conteaza daca mai e sau nu contagios dupa 5 zile, ca nu il poti scoate asa afara.Spre deosebire de toma care a avut cateva pe fata , mai multe pe spate si zona inghinala, intr o sapt si ceva nu se mai vedea nimic insa.
Ca sa raspund totusi intrebarii larisei..raspunsul depinde de fiecare mama, eu m as duce, f atenta sa l creia o pauzasc bine cu 15 min inainte de a iesi din casa, tinut sub umbrela pe cat posibil, cu un tricou pe el cand nu face baita in mare, respectat orele, pana in 11AM, dupa 16.30 PM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca2705 spune:

la fel am patit si noi.prima data am facut eu si eram in concediu.exact la 14 zile a facut si fetita mea.vreau sa iti spun ca forma pe care a facut-o ea e mult mai urata decat cea pe care am facut-o eu.au trecut deja 25 de zile de cand a facut primele bubite si vreau sa iti spun ca inca mai are cojite pe ea.
din cate stiu eu de la pediatra mea nu este indicat sa o dai cu crema sau ulei pe corp pana cand nu e vindecat tot.
mergi cu ea la pediatru inainte de a pleca si iti spune daca e ok sau nu.

cred ca pt tine e ok.eu am facut in 22iunie primele bubite si nestiind ce sunt,pt mama m-a asigurat ca am avut cand am fost mica am stat la soare si am facut plaja si am ajuns la urgenta.doctorii de la urgenta au fost fff draguti si mi-au explicat pt fetita cand ii apar sa nu o expun la soare pana cand nu ii dispar toate cojitele de pe corp

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larissa_79 spune:

probabil ca vom merge....si sigur ca da ...problema mea nu era daca o expun la soare cu cojite! In nici un caz. Problema era ca auzisem ca nu ai voie la soare tot anul. In cel mai rau caz....o tinem cat mai putin la soare. Noi suntem acum in ziua 4 de varicela. Are bubite, destul de multe....nu exagerat insa. Si cred ca eruptia sa incheiat...ca azi n-am mai sesizat bubite noi. Vedem maine. Tot asa mai multe are pe gat, spate si zona inghinala. La mine cojitele incep sa se duca incet...dar sigur. Deja pe fata mai am doar 3 cojite si gata.

Larisa si Alexia (13 iulie 2006)

http://www.flickr.com/photos/32393475@N00/

www.sonia.as.ro" target="_blank">S-o ajutam pe Sonia!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annablue spune:

Pt doctorii din Milano... acele cojite sunt formate din substanta existenta in pustule...
Deci, parerea multor doctori este ca pana nu cad toate cojitele (adica se usuca perfect zona unde a existat pustula) orice contact cu apa sau alte produse pt protectie solara, prelungesc perioada de contact cu virusii.
Acuma fiecare face ce vrea, dar va aduc aminte ca la mare se sta preponderent dezbracat si te uzi destul de mult/des. Deci recuperarea se va face mai greu daca nu ai grija...
Distractie placuta !


Annablue & Adita & Bb2
"De noi depinde sa avem o viata frumoasa..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larissa_79 spune:

Astazi am discutat cu doi specializati in estetica si deramto de la doua clinici de renume din Bucuresti. Raspunsul lor a fost clar...nu la mare! Orice cicatrice nu trebuie expusa 6-9 luni la soare, plus ca pielea copilului este si mult mai sensibila. Eu ca eu...dar de ea imi este. Plus ca cica pot ramane pete care nu se vindeca complet atat de repede iar soarele le poate innegri.
Legat de apa...poate face mult mai usor pnemunie pentru ca are imunitatea scazuta. Drept urmare am luat decizia sa vindem biletele la mare. Acum sa vedem daca reusim si cum putem face asta.

Ce ma bucura e ca am aflat ca semnele se pot vindeca aproape complet prin tratament laser. Asa ca, daca ii raman semnulete le rezolvam mai incolo.

Sunt suparata...ca am cam asteptat concediul asta....dar asta este..sanatatea si binele copilului inainte de toate...si ca sa il las la bunici parca n-as vrea deloc. Era concediul nostru impreuna...sper sa pot vinde biletele.

Larisa si Alexia (13 iulie 2006)

http://www.flickr.com/photos/32393475@N00/

www.sonia.as.ro" target="_blank">S-o ajutam pe Sonia!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clarrice spune:

Cu siguranta ca asta e cea mai buna decizie. Sa nu va para rau. O sa aveti multe alte concedii reusite. Asta sa fie necazul vostru.
Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corsge spune:



Of! Of! Si noi ne aflam in aceeasi situatie. Fetita noastra este in a sasea zi de varicela, dar o forma superusoara, Doamne ajuta! Adica a avut doar doua puncte mici pe fata, aproape insesizabile, doua-trei pe cap si multe pe burtica, cateva iarasi pe maini si picioruse. Sunt pe duca toate. Si noi avem bilet din 7 aug, la munte. Dupa ce l-am amanat, ca trebuia sa fim pe 3 aug. In cazul in care ar mai fi contagios (vor fi 14 zile incheiate), desi nu va mai avea bubite pana atunci , dupa cum se vede evolutia, si daca e sa ia totusi cineva varicela, perioada de incubatie este de 11-19 zile pana i se declanseaza, deci, acel cineva ar face varicela cam la finalul unui sejur sau chiar dupa, acasa. Ma gandesc si la asta, caci nu as vrea sa stric concediul nimanui. Mie imi este teama si pentru sanatatea copilului meu sa il expun la soare, la piscina hotelului. Stiu ca imunitatea e mai scazuta dupa astfel de boli, dar pana acum ne-a dovedit ca este un copil rezistent si, la munte, soarele e mai putin puternic pentru a pricinui arsuri. Ma rog la Dumnezeu si iau fetita cu noi. Vara de vara am avut examene peste examene, referate, studiu si iar studiu. Daca nu plec acum, simt ca o iau razna. Avem si o bunica alaturi, va merge cu noi. Sa speram ca vom face fata toti trei la un copil (sa nu intre in apa in primele zile). Multa sanatate!

Mergi la inceput