Azoospermie - cap 21 -

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tzuiumic spune:

Moniland multumesc pt sfat.
Tot asa ma gandesc si eu. Mai ales ca de la laparoscopia aia, inca ma mai doare burta; maine merg sa-mi scoata firele si sper sa fie bine (am si un stol: daca fac infectie inauntru si nu-mi dau seama si se complica rau si mor?!!)
El avea asa o atitudine de lasa-ma sa te las... eu i-am explicat ca inteleg ca are multe probleme la servici dar asta e o cauza nobila si nu ma intereseaza, el tb sa isi faca timp; e vorba de un copilas... Am facut scandal oricum

toate fetele

tzuiumic

ps imi spuneti si mie cum scriu un cuvant cu alta culoare, de exemplu rosu? nu-mi iese deloc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Dalailana, FELICITARI! Daca o repetati dupa inca o luna va fi si mai bine.
Mult succes cu copilasii si sa ne anunti si pe noi ca esti insarcinata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

tzuiumic il marchezi cu mousul (ramane albastru) si alegi apoi culoarea care o vrei din lista de culori ce o vezi chiar deasupra locului unde scrii mesajul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuiumic spune:

Moniland multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fireyes spune:

Dalailana, o intrebarica as avea si io: afara de operatia de varicocel, alt tratament a mai urmat sotul?

http://tt.lilypie.com/VyPYp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuiumic spune:

Fetelor, ma intrebam... stiti cumva ce specialitate are dr Soare?
Din ce am citit pe DC el prescrie tratamente naturiste si homeopate dar face si eco, parca era ceva si cu urologia...
Sau am inteles eu gresit?

pe toate si va doresc sa fiti cat mai curand

tzuiumic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dear_bambie spune:

Buna !
In primul rand FELICITARI din tot sufletul proaspetelor !!! Va doresc sarcini usoare si bebeci sanatosi si papaciosi!
Multa bafta Iuca! Doamne Ajuta sa va intoarceti 3 sau 4!
Felicitari ptr rezultat [red]Dalailana!

Eu desi va urmaresc din umbra, abia acum am indraznit sa va scriu. Sper ca ma veti primi si pe mine in grupul azoogirl!
Pe scurt povestea noastra:
In 2004 am fost la un control de rutina si mi-au descoperit un fibrom de 22mm. Nu-mi venea sa cred ca m-am pricopsit cu un chirias nedorit! mi-a spus ca pot sa raman gravi. Timp de 1 an am facut tratamente, dar fara rezultat, apoi am ajuns la o doctorita care a zis sa-l investigam si pe sot. Zis si facut, cand am luat rezultatul am incremenit, aspect- anormal, numar- 0.5, spermat mobilitate normala- 2 %, spermat mobilit. redusa- 98% . Asta era facuta in oct 2005
Sotul era terminat, nu mai avea chef de nimic, a urmat un tratament prescris de dr, mai mult de gura mea, trebuia dupa 3 luni sa repete spermograma, dar nu a vrut si am renuntat... nu aveam cu cine sa vorbesc, degeaba as fi facut scandal. In mai 2007 am facut miomectomie. , Apoi prin sept 2007 am repetat spermograma, aspect- anormal, numar- 0.1, mobilitate normala-0, mobilit redusa- 0, forme aberante- 100% Atunci sotul ,daramat asa cum era ,a mers de buna voie sa fac investigatii, a fost la endocrinolog care i-a dat un pomelnic de analize de facut, care i-au iesit bine, inclusiv hormonalele. A urmat un tratament alopat iar in paralel si un tratament homeopat. Iar la finalul lui Mai 2008 am repetat spermograma. Rezultatul: aspect- anormal, numar- 0.5, spermat mobilitate normala- 2 %, spermat mobilit. redusa- 98% .Este identica cu cea din 2005, mentionez ca au fost facute la acelasi laborator( in care nu prea am incredere, dar nu sunt prea multe lab). Doctorul meu, spune ca, ne indreptam cu pasi mari spre FIV+ ICSI, dar a zis sa investigam mai in amanunt problema varicocelului. Este posibil sa aiba si sa nu fi fost depistat. Eu am facut monitorizari si am ovulatie, hormonalele mi-au iesit bine. Noi suntem optimisti in continuare, mai ales ca luna trecuta mi-a intarziat 7 zile( nu mi s-a mai intamplat pana atunci)am avut un test pozitiv si unul neconcludent plus ca la echo s-a vazut ceva, dar nu a putut sa-mi spuna dc e sarcina sau cheag de sange. Apoi a venit CM cu dureri care m-au cocosat si cheaguri nu mai spun si a tinut doar 3 zile. Este posibil sa fi fost avort menstrual... asa ca noi speram in continuare... Eu am 28 si sotul 33 ani.
Cam asta este povestea noastra pe scurt.
Am citit ca voi ati folosit multi maca si ati avut rezultate. Am comandat si eu , iar intrebarea mea este ce ati mai luat in afara de multi maca?

toate fetele!

aniversare casatorie; asteptand o minune;

"Nu rupe firul unei prietenii, caci chiar daca il legi din nou, nodul ramane..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns evanescence spune:

Am cumparat astazi Clostilbegyt,am primit eu cu toate ca am ovulatie naturala dar DR a zis ca cresc astfel sansele sa prinda ceva daca am eu mai multe ovule....voi ce ziceti???

Citind prospectul am vazut ca este indicat si pt infertilitate masculina oligospermie,ma bate gandul sa-i dau si sotului,avand in vedere FSH lui cam mic 1,3( norm.0,95-11,95)
oricum urologul la consult ia prescris GONAL F pt cresterea FSH dar nu am avut bani pt tratament ar fi costat 1920 ron o suma uriasa pt noi si Closti scrie ca se ia 6 sapt 1 pastila pe zi.....nu stiu ce sa fac ati avut cineva probleme cu FSH mic la sot ????

Va rog sa ma ajutati cu un sfat

in asteptarea unui ingeras

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns evanescence spune:

Am gasit pe net un studiu in limba germana despre efectul bun asupra spermatogenezei la barbatii cu azoospermie...deci cine stie

http://www.kiwu-wuki.de/2005/11/clomifen_bei_azoospermie_hilfr.html

"Asteptand un ingeras"

http://tt.lilypie.com/Y50Up3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella28 spune:

Dalailana ce tare ma bucur ca operatia a dat rezultate! Usor -usor ne facem si noi curaj pentru ea!
Ainia suuuuuper vesti! sa intre sora ta sa ne dea detalii picante, la cald. Poate asa o scoatem pe Pisix din umbra, ca tare ii plac povestile siropoase!
Iuca multumim pentru capitolul nou, sa fie plina de vesti bune. Una sa fie a ta, e rezervata!
Danyalo ce bine ca esti conectata! de facut o miscare vei face siiiigur, numai sa vina momentul potrivit! Poate mai facem o intalneala!
Apropo...o intalneala azoo & oligo nu va surade?

Mergi la inceput