Cat costa bona, ocazional ?

Cat costa bona, ocazional ? | Autor: Lali

Link direct la acest mesaj

Vreau sa va cer o informatie. Cat sa-i platesc unei doamne care va sta cu copilul meu, la cerere cam in doua zile pe saptamana dupa gradinita, adica de la 5 la 10 seara. Baietelul are 3,5 ani, trebuie sa se joace cu el, sa ii dea de mancare cina pregatita de mine si, daca intarziem, sa ii faca dus si sa il culce. Femeia de care vorbesc imi vine deja 2 zile pe saptamana dimineata pentru curatenie si ne cunoastem de ceva vreme. Se intelege bine cu pustiul meu. A acceptat sa ma ajute si cu copilul dar nu stiu cat sa ii propun, iar ea nu e "in domeniu" ca sa stie.

Merci pentru raspunsuri !

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cfelinar spune:

ma intereseaza si pe mine raspunsul, va rog!... cat se plateste in cazul in care ai nevoie cu ora si cat se plateste pentru o luna, sa zicem cate 8-10 ore pe zi in afara de sambete si duminici (in cazul ca se ocupa numai de copil, nu si de curatenie sau gatit)? ma intereseaza preturi pentru Brasov, ma gandesc eu ca si orasul e important, sau poate nu... habar nu am...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Helenutza23 spune:

poate va ajuta si subiectul asta
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=120807
acolo am scris si eu, am stabilit de la inceput cat ii dau pe orele suplimentare si anume 5 lei pe ora.

Elena + Horia Constantin (18feb2007) =



ALAPTATUL HELPLINE


cresc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Merci Helenuta23, am citit subiectul respectiv si am vazut postarea ta cu 5 RON/ora. Acum mie mi se pare putin pentru ca nu stiu daca mi-ar veni 5 ore pentru 25 RON. Ideea e ca nu e ceva sigur, constant si ar fi cumva la dispozitia mea. Adica cand o anunt eu vine, cand nu, nu! De aceea nu stiu daca ar veni pentru 5 RON/ora. Ca ore suplimentare pe langa un program stabil cred ca e OK, dar ocazional, nu stiu.
Sper sa mai primesc si alte pareri.
La noi nu exista acel baby-sitting din strainatate, platit, tot asa, ocazional, pe ora ? Cred ca aici m-as incadra cu tariful, dar habar nu am care este ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

noi avem bona "permanenta"... in cursul anului scolar 6 ore pe zi, iar acum, in vacanta, 10 ore pe zi.

Pentru 6 ore platesc 5 milioane pe luna
Pentru 10 ore platesc 9 milioane pe luna
Prima de Craciun si Paste, o "atentie" de 8 martie si de ziua ei (de regula bani).
Nu gateste, nu face curatenie.
Are grija de copil si calca toate hainele (am scapat de calcat, ura)


Ingrid si Cristi 5 ani si 4 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYADA spune:

Si eu sunt in aceeasi situatie ca Ingridnen.

Pentru program de 6 ore primeste 6.5-7 mil.
Pentru 8-9 ore in vacanta- 9 mil. Ma ajuta mult si in casa.

M-am gandit ieri sa-ti raspund ca 5 lei/h este tariful insa intr-adevar nu rezulta ceva motivant. In plus menajul este platit mai bine pe ora din cate stiu. Daca face comparatie menaj- bona poate fi dezamagita. Gandeste-te cat ii dai pe menaj la cate ore. As incerca cu 40 lei/zi stat cu copil, mai ales ca pe acest model de orar ma gandesc ca nu gasesti prea usor pe altcineva dispus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Da, Lyada, ai prins ideea la fix. Mai ales ca tanti asta a mea nu e neaparat moarta dupa bani, au o situatie familiala buna, dar e foarte harnica si se plictiseste acasa. In plus ne intelegem bine si cred (sper!) ca ii si face placere sa vina la noi. Cam la "scorul" asta ma gandeam si eu.
Merci oricum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Klaus29 spune:

.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kind3275 spune:

buna ziua,
dc mai este cineva interesat de o bona de weekend sau variante (de preferat dupa 5 seara si weekend) rog sa ma contacteze pe angelica_ion@yahoo.com. Nefumatoare, experienta, curata, studii, discutabil.Locuiesc in sect. 2. multumesc

Mergi la inceput