rubeola sau viroza eruptiva sau roseola?

rubeola sau viroza eruptiva sau roseola? | Autor: Daria_ghe

Link direct la acest mesaj

Buna seara. M-am informat de foarte multe ori, in problemele pe care le-am intampinat cu fetita mea, din mesajele acestui forum. Acum am o problema mai grava, zic eu, si as dori daca se poate sa ma lamureasca cineva cu privire la boala pe care o are acum Maria mea. Are 3 ani si jumatate si de luni spre marti noaptea si pana azi-noapte mi-a facut febra foarte mare 39-40. Azi dimineata i-au aparut dupa ureche si pe obrazul drept niste pete rosiatice. Am fost la medic si mi-a spus ca e o viroza eruptiva, dar avand putine pete nu stia de care pana nu mai apareau si altele. Dupa somnul de pranz i-au aparut si pe abdomen si pe spate niste bubite rare, cam ca cele de la caldura. Pe fata s-au inmultit, sunt si pe tample. As vrea sa stiu daca poate sa fie sau nu rubeola pentru ca sora mea e insarcinata in 7 luni iar luni am fost impreuna cu copiii. N-am inteles din ce am citit pana acum pe internet daca viroza eruptiva e acelasi lucru cu roseola sau nu. Are ganglionii occipitali inflamati, rosu in gat, limba incarcata, n-are pofta de mancare, a fost apatica pana mai adineauri, a varsat acum 2 seri de 3 ori la rand iar peste zi febra scade pana seara cand creste iar, peste noapte ajungand la 39.5. Mai sper sa nu fie rubeola ca din ce am citit, la rubeola febra e moderata. Multumesc anticipat.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

La roseola eruptia apare imediat dupa ce scade febra, si de regula apare pe piept si pe spate si dureaza doar o zi.
Seamana la aspect cu o alergie, deci se poate confunda usor.

Crinuta si Rayan


http://apparitionsourlady.blogspot.com/2008/07/jnsr-in-french-antichrist-is-already-on.html







Fara Dumnezeu nimic nu e.
http://www.jnsr.be/ro.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalilu spune:

Eu cred ca este rubeola. Sau, ia in calcul varianta pojar daca cumva nu a fost vaccinata ROR.Sora ta ar trebui sa faca dozarile pt rubeola, sa vada daca are sau nu anticorpi.

Lalilu-mama Mariei si a lui Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana71 spune:

Buna,

Eu i-as recomanda surorii tale sa-si verifice rapid anticorpii la rubeola. Nu e de gluma. La Matei Bals (fost Colentina) cred ca se pot face si in week-end.

Referitor la fetita ta, manifestarile par de rubeola. Dar pot fi si alte cauze (viroza eruptiva, roseola, etc). Cum arata limba ei si gatul? Sunt zmeurii? Parerea mea e ca tot prin analiza de sange poti fi sigura. Daca e rubeola, iese pozitiva componenta IgM.

Sanatate multa!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Cred ca este important si pt. tine sa stii sigur daca fetita a facut rubeola pt.mai tarziu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andira spune:

quote:
citat din mesajul lui crinuta

La roseola eruptia apare imediat dupa ce scade febra, si de regula apare pe piept si pe spate si dureaza doar o zi.
Seamana la aspect cu o alergie, deci se poate confunda usor.

Crinuta si Rayan






Da, eu am paralizat cand mi-a facut la 8 luni, am zis ca cine stie ce a avut mancarea... M-am lamurit la dr, unde am ajuns in goana, dupa ce de-abia fusesem cu 2 zile inainte din cauza temperaturii.
Nici acum nu stiu cum a cules-o si a reusit sa nu i-o dea celeilalte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Ganglionii mariti indica o rubeola.
La roseola nu se maresc ganglionii si cand apare eruptia dispare febra.
La rujeola (pojar) febra dureaza vre-o saptamana (fata de 3 zile la roseola) si apoi apare eruptia. Un semn specific al rujeolei este faptul ca bolnavul nu suporta lumina .

Din ce spui tu...cred ca e rubeola. Anunt-o pe soara ta, poate a avut cand era copil si te linistesti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxulet spune:

Buna!
Chiar azi am ajuns de la spital, convinsi ca pitica noastra are rujeola. Se pare ca nu, ci viroza eruptivs. Analizele ne-au confirmat ca nu e rujeola. a inceput acum o saptamana cu febra mare, 3 zile, fara alte simptome. apoi duminica a disparut febra dar au aparut petele pe fata, s-au extins pe corp, asa ca am fost siguri ca e rujeola. nu rubeola, pt ca nu avea ganglioni. ieri desi eruptia era mai "potolita" a varsat, asa ca am fugit la "infectioase" unde de cum ne-au vazut au zis ca nu e rujeola, ci viroza. o perfuzie pentru rehidratare, sirop impotriva varsaturilor si am venit acasa. astept sa vad cum evolueaza in urmatoarele zile, pt ca s-ar parea ca exista si un streptococ prin zona.
Sanatate multa tuturor!!

Mergi la inceput