Regulament! | Concursuri active | Intrebari frecvente | Ajutor    

Album concurs!

Clasament final

Toate forumurile Desprecopii.com: liste de discutii  Parintii intreaba, parintii raspund!

rubeola sau viroza eruptiva sau roseola?

Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou  Subiect inchis  Versiune imprimanta

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  

Daria_ghe
Daria_ghe
nou venit

Romania

4 Mesaje
0 Prieten(i)

Trimis la - 25/07/2008 :  23:22:17 Link direct la acest mesaj  Arata profilul Adauga semn de carte la mesaj

rubeola sau viroza eruptiva sau roseola?

Buna seara. M-am informat de foarte multe ori, in problemele pe care le-am intampinat cu fetita mea, din mesajele acestui forum. Acum am o problema mai grava, zic eu, si as dori daca se poate sa ma lamureasca cineva cu privire la boala pe care o are acum Maria mea. Are 3 ani si jumatate si de luni spre marti noaptea si pana azi-noapte mi-a facut febra foarte mare 39-40. Azi dimineata i-au aparut dupa ureche si pe obrazul drept niste pete rosiatice. Am fost la medic si mi-a spus ca e o viroza eruptiva, dar avand putine pete nu stia de care pana nu mai apareau si altele. Dupa somnul de pranz i-au aparut si pe abdomen si pe spate niste bubite rare, cam ca cele de la caldura. Pe fata s-au inmultit, sunt si pe tample. As vrea sa stiu daca poate sa fie sau nu rubeola pentru ca sora mea e insarcinata in 7 luni iar luni am fost impreuna cu copiii. N-am inteles din ce am citit pana acum pe internet daca viroza eruptiva e acelasi lucru cu roseola sau nu. Are ganglionii occipitali inflamati, rosu in gat, limba incarcata, n-are pofta de mancare, a fost apatica pana mai adineauri, a varsat acum 2 seri de 3 ori la rand iar peste zi febra scade pana seara cand creste iar, peste noapte ajungand la 39.5. Mai sper sa nu fie rubeola ca din ce am citit, la rubeola febra e moderata. Multumesc anticipat.
      (0 aproba) (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator

Editat de - roxanaz on 01/08/2008 12:44:03
crinuta
membru veteran crinuta
Solo Dios Basta

Romania
13002 Mesaje
36 Prieten(i)
Trimis la: - 01/08/2008 :  11:07:47 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite crinuta un Mesaj Privat
La roseola eruptia apare imediat dupa ce scade febra, si de regula apare pe piept si pe spate si dureaza doar o zi.
Seamana la aspect cu o alergie, deci se poate confunda usor.

Crinuta si Rayan

http://apparitionsourlady.blogspot.com/2008/07/jnsr-in-french-antichrist-is-already-on.html

Fara Dumnezeu nimic nu e.
http://www.jnsr.be/ro.htm

De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
lalilu
lalilu
membru junior

Romania, bucurestiBUCURESTI
557 Mesaje
1 Prieten(i)
Trimis la: - 01/08/2008 :  12:58:14 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite lalilu un Mesaj Privat
Eu cred ca este rubeola. Sau, ia in calcul varianta pojar daca cumva nu a fost vaccinata ROR.Sora ta ar trebui sa faca dozarile pt rubeola, sa vada daca are sau nu anticorpi.

Lalilu-mama Mariei si a lui Luca
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
Ana71
Ana71
membru junior

Romania, Bucuresti
900 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 01/08/2008 :  13:35:21 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Ana71 un Mesaj Privat
Buna,

Eu i-as recomanda surorii tale sa-si verifice rapid anticorpii la rubeola. Nu e de gluma. La Matei Bals (fost Colentina) cred ca se pot face si in week-end.

Referitor la fetita ta, manifestarile par de rubeola. Dar pot fi si alte cauze (viroza eruptiva, roseola, etc). Cum arata limba ei si gatul? Sunt zmeurii? Parerea mea e ca tot prin analiza de sange poti fi sigura. Daca e rubeola, iese pozitiva componenta IgM.

Sanatate multa!!!

Ana, Victor (2.01.2000) si Eva (13.03.2005)

http://pg.photos.yahoo.com/ph/ana71bara/my_photos
b.nica
b.nica
membru de baza

6096 Mesaje
8 Prieten(i)
Trimis la: - 01/08/2008 :  14:32:32 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite b.nica un Mesaj Privat
Cred ca este important si pt. tine sa stii sigur daca fetita a facut rubeola pt.mai tarziu.
andira
andira
piscotzel si bebe strumf

3705 Mesaje
8 Prieten(i)
Trimis la: - 01/08/2008 :  14:38:22 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite andira un Mesaj Privat
quote:
citat din mesajul lui crinuta

La roseola eruptia apare imediat dupa ce scade febra, si de regula apare pe piept si pe spate si dureaza doar o zi.
Seamana la aspect cu o alergie, deci se poate confunda usor.

Crinuta si Rayan

Da, eu am paralizat cand mi-a facut la 8 luni, am zis ca cine stie ce a avut mancarea... M-am lamurit la dr, unde am ajuns in goana, dupa ce de-abia fusesem cu 2 zile inainte din cauza temperaturii.
Nici acum nu stiu cum a cules-o si a reusit sa nu i-o dea celeilalte.
anya
anya
membru de baza

Donator desprecopii.comDonator  Sange
 Romania, bucuresti
5168 Mesaje
5 Prieten(i)
Trimis la: - 02/08/2008 :  11:26:49 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite anya un Mesaj Privat
Ganglionii mariti indica o rubeola.
La roseola nu se maresc ganglionii si cand apare eruptia dispare febra.
La rujeola (pojar) febra dureaza vre-o saptamana (fata de 3 zile la roseola) si apoi apare eruptia. Un semn specific al rujeolei este faptul ca bolnavul nu suporta lumina .

Din ce spui tu...cred ca e rubeola. Anunt-o pe soara ta, poate a avut cand era copil si te linistesti.

Anya
roxulet
roxulet
nou venit

Romania,
10 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 20/08/2008 :  23:22:33 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns
Buna!
Chiar azi am ajuns de la spital, convinsi ca pitica noastra are rujeola. Se pare ca nu, ci viroza eruptivs. Analizele ne-au confirmat ca nu e rujeola. a inceput acum o saptamana cu febra mare, 3 zile, fara alte simptome. apoi duminica a disparut febra dar au aparut petele pe fata, s-au extins pe corp, asa ca am fost siguri ca e rujeola. nu rubeola, pt ca nu avea ganglioni. ieri desi eruptia era mai "potolita" a varsat, asa ca am fugit la "infectioase" unde de cum ne-au vazut au zis ca nu e rujeola, ci viroza. o perfuzie pentru rehidratare, sirop impotriva varsaturilor si am venit acasa. astept sa vad cum evolueaza in urmatoarele zile, pt ca s-ar parea ca exista si un streptococ prin zona.
Sanatate multa tuturor!!
  Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
 Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou
 Subiect inchis
 Versiune pentru imprimanta
Mergi la:
Forumul desprecopii.com © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

Da un Like!

horoscopcopii
Horoscopul copiilor

... Alte horoscoape ...

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com