sabloane de flori si fluturi de desenat pe pereti

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mama_lui_alex spune:

[quote]citat din mesajul lui dana d


Ma tenteaza totusi macar banda aia adeziva de tapet cu desene, spune-mi te rog aia cum se scoate in caz ca nu-ti mai place sau daca nu-mi place ce a iesit si vreau sa ma intorc la albul imaculat.
[quote]

Hmmm..sunt 2 benzi in poza..cea cu "motive" Cars..e auto-adeziva..si multi-adeziva ( o lipesti/dezlipesti de tz-shpe ori)
- iar cea cu "albinute" e banda decorativa de tapet..dar pt. ca nu am pus pe nicaieri tapet in casa..am lipit-o cu ce am avut - respectiv cu aracet..si nu cu solutie din aia speciala de tapet...si tind sa cred ca se va smulge cu tot cu zugraveala..inca nu am dat-o jos (caci mi-ar trebui o scarita)..Vezi ca tine tapetul ..si cu lipici de care folosesc copii nostri..care e la stick - cel lavabil (si ala chiar nu e o problema..asa am avut sabloanele lipite inainte..si am descoperit mai nou pe la raionul de "tapete" benzi decorative mai "usurele"..adica mai subtirele..si mai plasticate un pic..unele chiar auto-multi-adezive.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid spune:

quote:
citat din mesajul lui mama_lui_alex



3. tempera (nu acuarela!) se amesteca in capacel cu un pic de aracet (1-2 picaturi..sa nu crape in timp) + pensula mai groasa/pensula mai subtire




Se poate si fara aracet?

Teodora Ana de Mihail Vladimir(15.05.2007)


www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3d7f6050076153b58e971e" target="_blank">Capsunele minunate de mai-iunie 2007

www.helpsonia.com/" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama_lui_alex spune:

quote:
citat din mesajul lui kid

[quote]citat din mesajul lui mama_lui_alex



3. tempera (nu acuarela!) se amesteca in capacel cu un pic de aracet (1-2 picaturi..sa nu crape in timp) + pensula mai groasa/pensula mai subtire

<hr height="1" noshade id="quote"></font id="quote"></blockquote id="quote">

Se poate si fara aracet?



Teodora Ana de Mihail Vladimir(15.05.2007)


www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3d7f6050076153b58e971e" target="_blank">Capsunele minunate de mai-iunie 2007

www.helpsonia.com/" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia





se cam ia cand dai cu degetul (dar cred ca depinde de tempera)..si daca nu diluezi un pic tempera (cateva picaturi de apa)..fiind groasa..va crapa in timp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid spune:

Citat:
citat din mesajul lui mama_lui_alex


se cam ia cand dai cu degetul (dar cred ca depinde de tempera)..si daca nu diluezi un pic tempera (cateva picaturi de apa)..fiind groasa..va crapa in timp.


Multumesc de raspuns, din pacate abia acum l-am vazut... Am facut deja 3 desene cu tempera simpla, nediluata cu nimic. Sper sa tina macar cateva luni.

Teodora Ana de Mihail Vladimir(15.05.2007)


www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3d7f6050076153b58e971e" target="_blank">Capsunele minunate de mai-iunie 2007

www.helpsonia.com/" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama_lui_alex spune:

Kid..cum au iesit?..ce ati desenat?/colorat?

Feciorul meu abia s-a prins ca se poate..ma bate la cap de vreo 2 saptamani cu roboti...

in speta..cu astia..
http://images.google.ro/images?hl=ro&q=transformers&um=1&ie=UTF-8&sa=N&tab=wi

din "Transformers"...doar..ca..e cam "dureros"..la cum arata de super-complicat..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid spune:

Citat:
citat din mesajul lui mama_lui_alex

Kid..cum au iesit?..ce ati desenat?/colorat?

Feciorul meu abia s-a prins ca se poate..ma bate la cap de vreo 2 saptamani cu roboti...

in speta..cu astia..
http://images.google.ro/images?hl=ro&q=transformers&um=1&ie=UTF-8&sa=N&tab=wi

din "Transformers"...doar..ca..e cam "dureros"..la cum arata de super-complicat..



Eu inca am noroc ca al meu nu are preferinte. Tot din desene animate i-am facut si eu, dar din alea care imi plac mie Pana acum ii avem pe tweety, masina din cars si un catel din dalmatieni. mai urmeaza si azi o serie, dar merg sa iau si aracet intai. Au iesit bine desenele, privite de la distanta, de aproape se vede stangacia incepatorului, dar nu ma las


Teodora Ana de Mihail Vladimir(15.05.2007)


www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3d7f6050076153b58e971e" target="_blank">Capsunele minunate de mai-iunie 2007

www.helpsonia.com/" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid spune:

mama_lui_alex Te-ai apucat de desenat roboteii?

Am mai facut si eu cateva desene, am pus poze aici.

Teodora Ana de Mihail Vladimir(15.05.2007)


www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3d7f6050076153b58e971e" target="_blank">Capsunele minunate de mai-iunie 2007

www.helpsonia.com/" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama_lui_alex spune:

Citat:
citat din mesajul lui kid

mama_lui_alex Te-ai apucat de desenat roboteii?

Am mai facut si eu cateva desene, am pus poze aici.

Teodora Ana de Mihail Vladimir(15.05.2007)


www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3d7f6050076153b58e971e" target="_blank">Capsunele minunate de mai-iunie 2007

www.helpsonia.com/" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia




au iesit SUPER TARE!!
Dar..sa-ti zic unde ai gresit..legat de mana incepatorului..:)
Cumpara tempera din aceea la borcanele mici (sunt un pic mai mari decat un capac de pet)..picuri apa direct in borcanel..si omogenizezi bine..astfel incat sa nu mai fie nevoie sa adaugi apa, sau sa inmoi pensula in apa..asa iti va iesi culoarea uniform!

Ce sa mai..inca o data...au iesit SUPER TARE!
PS - aracet - cumpara aracet din ala la sticluta cu picurator (cam 100ml..sau 200 ml)..tot la papetarie gasesti..si asa il foloseste si copilul.

Nu m-am apucat de roboti..ce am innebunit?!? e de rau..caci daca va vedea ca se poate..ma va pune sa fac chestia asta in fiecare luna..si...relaxant-relaxant..dar nici chiar asa..pe langa faptul ca va trebui sa fac si mici reparatii de la jucarii aruncate fix in pereti..:)

Fetelor..se poate..vedeti??!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama_lui_alex spune:

Mei..Kid..m-am uitat iar pe el..esti buna!

Aia cu Donald..jos palaria..deja efect de umbre..si alte nebunii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid spune:

mama_lui_alex Multumesc pt sfaturi. Ma bucur ca iti place cum au iesit desenele!

Am folosit tempera la borcanele mici, cu putina apa. Mai greu a mers la culorile care au trebuit amestecate, maro, portocaliu, gri, culori mai deschise sau mai inchise, ca nu am decat 6 culori.


Teodora Ana de Mihail Vladimir(15.05.2007)


www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3d7f6050076153b58e971e" target="_blank">Capsunele minunate de mai-iunie 2007

www.helpsonia.com/" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia

Mergi la inceput