7 sfaturi pentru mame singure

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns daruta spune:

azi e ziua de nastere a celui care trebuia sa ne fie alaturi ,nu stiu daca merita sa-i scriu macar un mesaj tu ce crezi ? CATALE nu stiu daca trebuie sa las trecutul sau sa ma leg de el .In privinta numelui nu stiu .....e complicat azi probabil voi plange toata ziua anul trecut i-am facut cea mai frumoasa zi de nastere din cate a avut el pana acum si doare firar sa fie de viata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_nicolae spune:

Buna fetelor,

am citit ca unele din voi sunt speriate de viitorul de mamica singura... Catale are dreptate, trebuie sa fiti mai optimiste, puteti sa priviti si partea buna a situatiei, sunteti sanatoase, veti fi mame cand multe alte femei se chinuie ani de zile si nu primesc acest dar, si depinde de fiecare din noi daca VREM sa cautam in jur motive de bucurie sau doar vrem sa plangem non-stop. E greu, dar aici apare puterea noastra... Primul pas pentru a va da voua insiva o sansa la o viata buna si multumitoare este sa VRETI sa cautati in jur bucuria.

Cine doreste sa citeasca povestea mea o gaseste la paginile 5-6-8 de la Albumul parintilor singuri, Cap II.
Dupa ce veti citi, va astept cu intrebari, pareri, ganduri...

Cat despre partea materiala, cel putin in primul an, nu este foarte greu, chiar ma gandeam ca am putea face un mic club de ajutor, stim ca multe hainute de bb raman purtate doar 1-2 dati sau deloc, si merita a fi daruite altor bebelusi mai mici. De aceea, eu va spun de pe acum ca tot ce strang de la bb3 al meu, lucruri bune ma refer, le pot dona oricui imi cere. Puteti sa imi trimiteti si PM, dc doriti confidentialitate...

Va astept cu drag,
anca.

Veronica-Elena 11 ani, Tudor-Iulian 8 ani, Robert-Adrian 2 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catale spune:

Daruta, am avut un examen si abia acum am citit mesajul tau. Probabil ca i-ai trimis mesaj de "la multi ani". Asa am facut si eu o vreme... cu orice ocazie, Craciun, Paste, Anul Nou... pana cand m-am trezit la realitate. O realitate mult mai frumoasa decat cea in care imi faceam singura rau si care nu ma mai putea face fericita. Crede-ma ca, daca se va intoarce la tine, nu va fi pentru mult timp din mai multe motive, iar unul din ele este acela ca tu oricum nu o sa mai fii la fel de fericita. Nu te mai agata de el, nu il mai cauta, nu are sens... Daca va vrea vreodata sa ia legatura cu copilul, va va gasi el. Lasa trecutul in urma. Prezentul, adica bebe din burtica, iti ofera infinit mai multe decat un barbat, fie el si iubirea vietii tale, cum poate il consideri acum. Nu se invarte universul in jurul lui, iti spun din ce am trait eu. Cum iti spuneam, daca as putea da timpul inapoi, si as da orice sa pot face asta, as profita de fiecare clipa din aceasta perioada care e unica in viata noastra. Bebe te va iubi mai mult decat oricine, insa acum are nevoie de tine, are nevoie sa fii linistita. Fa-ti alte planuri fara el, gandeste-te la ce vrei sa faci de acum inainte, la cum iti vei organiza viata fara el. Toate au un rost... si vei ajunge singura sa descoperi ca asta a fost calea mai buna.:)

Anca,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daruta spune:

NU Catale nu i-am trimis nici un sms nu am sunat ,mi-am aratat mie si familiei mele ca sunt puternica chiar daca am varsat dunare de lacrimi Omul asta e un monstru si nu merta nici un copilnu merita nici o nevasta ,care sa-l calce sa-l spele asa cum nu a mai fost vreodata ,vecinii parintilor lui se uitau pe geam sa ne vada cat de curat e de cand e cu mine sa ma vada pe mine cat de eleganta sunt astea sunt spusele bunicii lui .L-am pregatit ptr alta . M-am ingrasat de cand sunt cu tine nu mai imi vin hainele pe care le aveam inainte Nu am facut dragoste cu nimeni cum am facut cu tine vreau sa avem cel mai frumos copil sa fie frumos ca tine astea erau vorbele lui si totusi nu e aici .Stii cat doare CATALE dar nu i-am spus LA MULTI ANI si asta inseamna ca sunt pe drumul cel bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_nicolae spune:

Catale, multam mult, si uite si pt tine .

daruta, catale, Despre mesaj de La multi ani, o sa radeti, dar pe 21 iulie a fost si ziua lui daddy, cum ii zic eu, desi el nici nu stie sigur ca avem un baietel. Si eu am sunat, nu-i mai auzisem vocea de luni de zile, nu am sunat pt vreo speranta, nu, dc vreti sa va delectati cu un alt episod de viata, uite linkul:

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=140235&whichpage=12


Veronica-Elena 11 ani, Tudor-Iulian 8 ani, Robert-Adrian 2 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catale spune:

Noi am fost plecate in concediu, abia ne-am intors si de maine back to work.

Daruta, bravo ! Ai facut foarte bine. Nu merita.

Anca, am citit, eu cred ca individul s-ar putea sa te caute la un moment dat, sa vada daca ai sau nu un bebe. Trei copii singura... Esti grozava, o sa ma gandesc la tine cand ma plang ca e greu cu unul.:D:D Si noi am avut parte de un episod recent, dar a devenit obisnuinta. Ma mai macina episoadele neplacute doar in ziua respectiva, din fericire.

Va pup si weekend placut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felice33 spune:

Nu credeam ca sunt atat de multe mamici in situatia mea.M-a parasit cand credeam ca acest copil il va face sa se decida sa ne casatorim(amandoi avem peste 30), dar m-am inselat amarnic.Cum n-am avut inima cruda sa fac avort, am ramas singura si cu multe temeri si semne de intrebare.Ce ma face insa sa merg mai departe e minunea ce creste in mine.Slava D-lui ca o am pe mama si prieteni care ma sustin si incurajeaza.Sper ca in februarie, cand trebuie sa nasc, sa treaca toate cele negative si sa-mi tin in brate buburuza.Mult curaj tuturor mamicilor singure si nu numai!acusica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgo spune:

Fetelor, jos palaria pentru curajul vostru !

Venind in intampinarea nevoilor voastre, asa cum cineva vorbea la un moment dat de un club de sprijin pentru mamicile singure, am vesti bune pentru voi: cateva persoane din diaspora m-au contactat cu o mare dorinta. Sa daruiasca multele lucruri ramase de la copiii lor mamicilor singure din Romania.

Astept mesajele voastre, ale celor care se descurca greu, sau recomandarile voastre, o vecina, o prietena, o cunostinta care a ales sa-si aduca pe lume si sa-si creasca singura copilul, in loc sa-l avorteze, sa-l arunce la tomberon sau sa-l abandoneze prin orfelinate - si Mosul va va aduce un binemeritat cadou.

Pe viitor as dori sa incerc sa organizez trasnporturi mai mari si sa putem ajuta mai multe femei in situatii limita, dar dorinta noastra cea mai mare este ca lucrurile trimise se ajunga la cei in nevoie si nu la oportunisti.

Scrieti-mi pe privat povestea voastra si veti gasi o groaza de mamici carora le pasa de voi !

Mami de Matei Cazimir

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikisor_g spune:

Buna ziua!
Nu stiu neaparat daca am nimerit cu subiectul meu unde trebuie, insa simt ca trebuie sa ma sfatuiesc cu cineva, poate ma indrumati voi....
Eu sunt o tipa de 35 de ani, care tot am asteptat pe Fat-Frumos, insa de cate ori a aparut (de vreo 3 ori), l-am pus pe fuga cand i-am spus ca vreau un bb cu el. Asa ca m-am hotarat sa nu mai astept un altul si sa ma pun pe treaba.
Voi face un bb de una singura,insa as avea nevoie de cateva sfaturi practice.
Inainte de a ramane gravida as vrea sa imi fac anumite teste pentru ca stiu ca altfel risc sa pierd sarcina. Am facut analizele, fara insa sa mai verific si RH-ul.
La ginecolog am fost si mi-a spus fugitiv ca e ok, sa intrerup pastilele. Nu ar mai trebui sa imi fac un papanicolau si clamidia? Mi se pare prea putin (acum cateva luni am facut papanicolau si a iesit ok).
Ce sfaturi imi mai puteti da? Ce teste ar mai trebui facute?
Scuze daca am intrat aiurea.
Eu nu sunt depresiva, am multa treaba, in mod cert nu ma voi ajunge cu banii, de aceea va trebui sa ma intorc la serviciu dupa 3 luni de la nastere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mussica spune:

Citat:
citat din mesajul lui mikisor_g

Buna ziua!
Nu stiu neaparat daca am nimerit cu subiectul meu unde trebuie, insa simt ca trebuie sa ma sfatuiesc cu cineva, poate ma indrumati voi....
Eu sunt o tipa de 35 de ani, care tot am asteptat pe Fat-Frumos, insa de cate ori a aparut (de vreo 3 ori), l-am pus pe fuga cand i-am spus ca vreau un bb cu el. Asa ca m-am hotarat sa nu mai astept un altul si sa ma pun pe treaba.
Voi face un bb de una singura,insa as avea nevoie de cateva sfaturi practice.
Inainte de a ramane gravida as vrea sa imi fac anumite teste pentru ca stiu ca altfel risc sa pierd sarcina. Am facut analizele, fara insa sa mai verific si RH-ul.
La ginecolog am fost si mi-a spus fugitiv ca e ok, sa intrerup pastilele. Nu ar mai trebui sa imi fac un papanicolau si clamidia? Mi se pare prea putin (acum cateva luni am facut papanicolau si a iesit ok).
Ce sfaturi imi mai puteti da? Ce teste ar mai trebui facute?
Scuze daca am intrat aiurea.
Eu nu sunt depresiva, am multa treaba, in mod cert nu ma voi ajunge cu banii, de aceea va trebui sa ma intorc la serviciu dupa 3 luni de la nastere.


Mikisor..e foarte bine ca-ti doresti un bebe. Dar de asemenea este si foarte importtant sa te gandesti in perioada de sarcina si apoi in cele 3 luni, daca exista cineva care sa te poata ajuta (mama, sora, cineva foarte apropiat). Spun asta pentru ca eu multumesc lui Dumnezeu in fiecare zi ca am o sarcina minunata, dar sunt si fete care duc foarte greu o sarcina, stau la pat sau cine stie ce alte complicatii. In eventualitatea aia, trebuie sa ai back-up plan, cineva care sa te sprijine un pic.

In ceea ce priveste analizele, eu am facut inseminare artificiala si iti spun sincer ca in afara de analize uzuale de sange, papanicolau si clamidia alte analize nu am facut inainte. Restul..Rh, toxoplasma, rubella, etc etc...le-am facut pe parcursul sarciniii.

39 saptamani & still counting :)

Mergi la inceput