7 sfaturi pentru mame singure

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lacramioara2 spune:

buna, ma numesc alina, sunt in saptamana a 9-a de sarcina, tatal copilului ne-a parasit acum o saptamana.
Sunt ingrozita de perspectiva acestor luni de sarcina pe care trebuie sa le petrec singura, imi e foarte greu noptile, plang neincetat si parca ma paraseste curajul cand ma uit la mine si ma gandesc ce ma asteapta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Alina,
Capul sus ... ai la indemana doua optiuni:
1. Pana in 12 saptamani poti alege o intrerupere de sarcina
2. Daca alegi sa nasti copilul, sa stii ca de fapt nu este atat de greu ...gerul este numai in capul nostru. Copilul are nevoie doar de atentie si dragoste, poate sa creasca, mai ales la inceput si cu jucarii mai putine si cu haine capatate de la un bebe care a crescut si intr-un carut luat la mana a doua ... O sa vezi, copilul o sa te ajute pe tine, iti da un scop in viata, un motiv sa lupti, o sa te balasezi psihic prin el, o sa te scoata afara din casa ... Un copil poate fi la fel de fericit si intr-o familie monoparentala.

Sa nu te gandesti deloc la gura lumii, alege ce e mai bine pentru tine si daca te hotarasti sa-l tii, la fel, nu cauta si nu asculta gura lumii ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lacramioara2 spune:

Iti multumesc din suflet pentru incurajari. imi doresc copilul acesta mai mult decat orice pe lume si voi face totul pentru a ne fi bine.
Poate din cand in cand o sa mai plang putin pe aici la voi cele care intelegeti cat de greu e intr-o astfel de situatie.
Multumesc tare mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Mult succes !... o sa mai ai caderi de moral, dar iti garanez ca la final o sa fie bine.
Cand e mic, pana pe la 3 ani ai nevoie de cineva care sa-l ingrijeasca cat esti la serviciu ... bunicii ar fi ideali.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Lacramioara, sa ai o sarcina usoara si un bebe sanatos !
Iti doresc multa putere Ai sa vezi, ca va fi bine pana la urma, chiar daca uneori totul pare infricosator

-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16)
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bryama spune:

Lacramioara, felicitari pt alegerea facuta, aceea de a pastra bebele!! Sarcina usoara si nu dispera!! NU ai fost , nu esti si nu vei fi singura in astfel de situatie. Multe femei au patit la fel ca si tine, dar au mers pana la capat si au razbatut.O sa ai momente in care o sa-ti fie foarte greu , dar mereu trebuie sa te gandesti la bebe, sa-ti mangai burtica si o sa treaca tot raul. Eu asa am facut si acum am o fetita de 2 luni pe care o iubesc enorm desi seamana leit cu el....acel el care trece pe langa noi, cu alte femei de gat si se face ca nu ne cunoaste. Asta e viata, asa sunt unii oameni. Egoisti...si asa trebuie sa fii si tu intr-o astfel de situatie: EGOISTA, adica sa te gandesti doar la tine si la copilul tau, sa va fie voua bine...lasa-l pe el...caci ca el sunt o mie!!! Mult curaj!! pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daruta spune:

si eu sunt singura Sotul m-a parasit dar eu am abia 4 luni si jumatate de sarcina Nu stiu de ce ma parasit probabil ca este un ipocrit iar noi am facut tratament ptr a avea acest bebe Am avut momente cand am vrut sa inchei socotelile cu aceasta lume apoi......am spus ca nu merita SUNT TOT TIMPUL TRISTA SI ABATUTA PLANG IN FIECARE ZI . Sunt un om minunat dar din nefericire exista si oameni ca sotul meu O ZI BUNA ! fetelor si aveti grija de voi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catale spune:

Daruta, capul sus ! Nu mai plange dupa respectivul si nici nu te gandi la tampenii, nu merita. De acum ai o viata cu totul noua, una mai frumoasa, cu un copil care iti va zambi si iti va insenina ziua. In clipa asta insa, trebuie tu sa incerci sa fii linistita si sa zambesti pentru bebe, nu-i face bine sa fii atat de agitata. Incearca sa te gandesti doar la viitor, la cat de frumos va fi cand o sa se nasca bebe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daruta spune:

Catale ....iti multumesc ptr incurajri am nevoie de ele ma simt distrusa ma simt a nimanui .De ce oamenii dau cu piciorul la ce e bun si aleg drumul rau sau poate e rau doar in mintea mea si e bun ptr ei .CUM POATE SOTUL MEU CARE M-A TINUT IN BRATE ATATA AMAR DE VREME SA DISPARA SA NE VANDA SI PE MINE SI PE BEBE ptr o femeie ? ptr distractia ta personala oricum nu ar recunoaste ca are pe alta de aceea nici nu m-am injosit .Cat voi mai plange ? pana cand ? cand il voi uita ? Stiu ca nu aveti raspuns dar .......imi e dor de barbatul de care m-am indragostit ,dar sunt constienta ca cea fost nu va mai fi niciodata .CE MA FAC INCOTRO SA APUC ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catale spune:

Daruta, am trecut printr-o poveste similara, cu diferenta ca el a plecat cand am nascut. Am fost sapte ani impreuna si nu ma asteptam... Sincer, un an de zile am trait ca un robot si am avut grija de bebe ca un robot. Saptamana viitoare, fetita mea face 6 ani. Privind in urma, mi-e ciuda ca, intr-un fel, am pierdut un an din viata ei gandidu-ma doar la un nemernic care acum isi vede copilul extrem de rar. Incearca sa nu faci aceeasi greseala, bucura-te doar de bebe si de sarcina, sunt cele mai frumoase momente din viata noastra si e pacat sa le lasam sa treaca pe langa noi pentru unii indivizi de genul asta.

Inearca sa-ti ocupi cumva timpul, plimba-te cat mai mult, intalneste-te cu toti prietenii, citeste, du-te prin magazinele de copii si vezi ce iti trebuie pentru camera copilului, gandeste-te cum vei aranja camera pentru bebe... I-ai ales un nume ?

Mergi la inceput