Nasterea Ioanei-Maria, un arici ciufulit

Nasterea Ioanei-Maria, un arici ciufulit | Autor: AnnaBaby

Link direct la acest mesaj

Totul a inceput in primele clipe ale anului 2007, in noaptea de revelion, cand my New Year's resolution a fost sa avem un copil. Eram deja casatoriti de 2 ani, ne mutasem din toamna in casuta noastra, asa ca urmatorul pas era proiectul bb. Insa pt ca nu aveam curaj inca, am renuntat in prima faza la anticonceptionale, urmand sa fac pauza necesara de cateva luni, dupa care sa incepem "munca". Intre timp am tot cautat un medic care sa-mi placa, excluzand din start doctorii barbati, asa ca dupa multe pareri cerute si forumuri studiate m-am decis sai fac o vizita dr Zoican, de care mi-a placut din prima clipa si cu care, de altfel, am mers pana la capat, fara nici un regret.
Incepand din luna august ne-am pus pe treaba; fiind plecati in concediu in Grecia speram sa raman insarcinata acolo, asa mi-ar fi placut mie. Insa nu s-a intamplat din prima luna. De fapt nici in a doua. Am uitat sa precizez ca eu am o menstruatie foarte dezordonata, si niciodata nu stiu cand e ovulatia, asa ca...sfatul dr a fost sa prestam o zi da una nu ca sa fim siguri ca prindem momentul. Pana una alta insa, a venit si luna septembrie si eu nu mai avusesem menstruatie din iulie, dar nici nu eram ca facusem o gramada de teste. Pur si simplu nu mai venea. Asa ca din nou la dr, care mi-a dat sa iau duphaston ca sa stimuleze menstruatia. Peste cateva zile cand intradevar a venit, m-am inarmat cu vreo 30 de teste de ovulatie, cu gandul sa fac cate unul in fiecare zi ca sa descopar ziua cea importanta!!! Si nu a trecut decat o saptamana si intr-o vineri seara pe testul de ovulatie s-a conturat usor o a doua liniuta, urmand ca a doua zi sa fie foarte vizibila. Asa ca...peste alte 2 saptamani care au trecut foarte greu,eu fiind foarte curioasa sa vad daca se intamplase ceva, am cumparat testul de sarcina pe care urma sa-l fac a doua zi dimineata. In acea seara insa am avut o mica sangerare si dureri de burtica, asa ca eram convinsa ca venisera uratii, drept pt care nici n-am mai facut testul a doua zi. Insa nu s-a mai intamplat nimic dupa aceea, adica nici o sangerare, momentul acela dovedindu-se a fi implantarea embrionului. Asa ca in urmatoarea zi dis de dimineata am luat testul de sarcina, m-am dus la baie si am iesit de acolo cu un zambet larg pe fata - erau 2 liniute!!!!! Bineinteles ca am mai facut inca 2, ca sa ma asigur, cu toate ca stiam ca un test de sarcina pozitiv nu este niciodata gresit. Dupa care am pus mana pe telefon sa-l anunt pe sot, care la inceput nici nu credea, asa ca seara am mai facut un test care bineinteles ca a iesit tot pozitiv. Vestea asta minunata a venit exact in ziua in care noi implineam 3 ani de casnicie! Cel mai frumos cadou pe care ni l-am facut unul altuia!
Bineinteles ca pasul urmator a fost sa merg la dr ca sa-mi confirme sarcina.Tin sa precizez ca eu practic nu eram in intarziere cu ciclul, pentru ca asteptasem 2 sapt de la ovulatie, iar ovulatia fusese la o saptamana de la dpn, asa ca dr s-a uitat cam lung la mine cand eu i-am cerut sa-mi confirme sarcina la eco, pt ca nu avea cum sa se vada ceva, practic abia trecusera 3 saptamani de la dpn. Asa ca m-a rechemat peste alte 3 saptamani iar eu am plecat tare dezamagita de acolo, asteptand cu nerabdare sa treaca timpul. Simptome nu aveam, greturi sau altceva, asa ca ma tot intrebam daca totusi nu se poate ca testele sa fie gresite, asa ca mai cumparam unul si iesea pozitiv bineinteles, asa ca ma linisteam.
In sfarsit a venit si ziua cea importanta in care am mers la eco transvaginala si mi-am vazut puiul pt prima oara - inimioara ii batea si avea 18 mm! Si de atunci avem si prima poza cu bb! Un punctulet mititel care azi ne face atat de fericiti!!!
In fine, ca sa scurtez povestea, sarcina mea a fost foarte usor de suportat, n-am avut greturi absolut deloc, nici alte probleme in primul trimestru, nici in al doilea, abia al treilea trimestru a devenit mai dificil. Burta crestea vazand cu ochii si eu abia ma mai miscam, am mers la serviciu pana prin saptamana 32, ca n-am putut pleca mai devreme in concediu.Si a fost un chin statul la birou toata ziua, cu picioarele umflate si dureri de spate! Dar au trecut toate.
Imi era foarte frica de nasterea naturala asa ca am optat pt cezariana, avand totusi si o motivatie medicala - miopie medie, cu pericol de dezlipire a retinei in eventualitatea unei nasteri naturale.
Si pt ca totul a decurs bine, fara probleme, nasterea a fost programata pt 11 iulie 2008, in ziua in care implineam exact 39 saptamani. Si astfel, dimineata la ora 10 venea pe lume minunea noastra mica, ariciul ciufulit (pt ca are perisorul lung si tepos in varful capului) - Ioana-Maria ,3500g, 48 cm, si Apgar 10.
Recuperarea mea a fost destul de greoaie, eu fiind tare sensibila la durere, dar din fericire totul a decurs bine si peste 5 zile plecam acasa cu ariciul in brate!!!
Acum, la momentul cand scriu povestea, ariciul are o saptamana si o zi, incercam sa ne obisnuim cu ea si ea cu noi, suntem mancacioase si vrem tinute in brate - deja ne-a pacalit!
Pe toata perioada sarcinii am fost membra a odiseei de iulie-august2008, a viitoarelor mamici de pepenasi, pe care vreau sa le dulce si sa le multumesc pt sfaturi, pt faptul ca au fost alaturi de mine, si alaturi de care vreau sa raman la mamici de pepenasi la clubul scutecelor.

Anna de Ioana Maria
printesa noastra
poze cu ariciul

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaelk spune:

bis] Bun venit pe lume Ariciului dragalas. Ptiu sa nu o deochi, tare scumpa mai este. Bravo mamico! Ai o pitica de nota 10! [ilSa fie sanatoasa si sa va aduca numai bucurii!
**blonda rau**

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AnnaBaby spune:

Mihaelk ms mult de aprecieri!

Anna de Ioana Maria
printesa noastra
poze cu ariciul
povestea nasterii
www.totsites.com/tot/ioana-maria" target="_blank">pagina mea web

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

ANNA,mi esti tare draga,asa cum imi sunt dragi toate colegele de odisee,fara de care n as fi putut sa mi pastrez increderea si optimismul atunci cand treceam prin clipe grele.te felicit pt ca ai nascut o mandrete de fata simpoate ,cine stie,ii vei darui curand un fratior sau o surioara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta29 spune:

Sa va traiasca micuta minune, sa va bucurati de ea si sa va aduca numai bucurii!

Speranta moare intotdeauna ultima!

cea mai fericita36+ cu Alexandra Valentina
www.flickr.com/photos/26288269@N04/" target="_blank">in asteptarea unei minuni
mult asteptat
garderoba printesei
AMR 4 SAPTAMANI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SunSmile spune:

Pupici o mie pt o mamica draga mie si un arici frumoooos tare! Sa fiti sanatoase si fericite!

SUN - mamica minunii luptatoare THEA-PATRICIA(16.06.2008)
Cand Dumnezeu saruta suflete...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_dimitris spune:

Sa-ti traiasca micuta Ioana, sa fie sanatoasa si norocoasa!!!
Ti-am admirat si fotografiile... Ai o fetita superba !!!


Laura - mandra mami de Dimitrakis - 25.04.2003
si Eleni - 05.02.2008
www.flickr.com/photos/21462816@N06/" target="_blank">poze

povestea nasterii lui eleni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musettepink spune:

Frumoasa poveste!!!!!!sa va traiasca "ariciul" sa fie sanatoasa si sa va umple sufletele de bucurie!
Am vazut-o si in poze si e o frumusete de fata!

Minunea a venit! de Luca Nicolae

Luca cel frumos

Povestea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sabinel spune:

eu sunt la odiseea sept-oct. am nascut tot cu dr zoican pe 16 sept o mandrete de fata. nu contenesc sa-i multumesc doctoritei pentru faptul ca-i om inainte de-a fi medic. eu una am fost si sunt foarte multumita de ea si-o voi recomanda celor ce-mi vor cere referinte.

mami de Amalia Stefania
poze
povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AnnaBaby spune:

Sabinel sa-ti traiasca mandretea de fata si sa ai parte numai de bucurii din partea ei!!!

Anna de Ioana Maria
printesa noastra povestea nasterii
www.totsites.com/tot/ioana-maria" target="_blank">pagina mea web www.onetruemedia.com/shared?p=676cf86b3431cbc69b663e&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">could this be love
jos kg!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sabinel spune:

sarumana, multa sanatate si tie si bebitei tale. sa te bucuri multi multi ani de ea, ca-i cea mai mare minune ce poate exista, aceea de-a naste un copil

mami de Amalia Stefania
poze
povestea nasterii

Mergi la inceput