o mamica speriata

o mamica speriata | Autor: gencko77

Link direct la acest mesaj

buna ziua tuturor
sunt o viitoare mamica ,speriata de tot ce e in jurul ei.De sarcina ca e cu mici probleme,de ceea ce va urma dupa.concedii si asa mai departe.......
ma poate lamuri si pe mine cineva???????????????????
La locul de munca actual lucrez de pe 1 martie,am deja o luna de concediu medical ,si cu siguranta va trebui sa mai stau in concediu,din cauza faptului ca nu pot sa fac nici un fel de efort,nici acela de sta pra mult in picioare.In ce mod imi afecteaza mie concediul de crestere si indemnizatiile aferente.multumesc din suflet

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danutz spune:

In primul rand Gencko, bine ai venit in comunitatea DC.
Exista un forum special pentru viitoarele mamici, Odiseea Sarcinii, unde poti gasi generatia ta de viitoare mamici si cu care poti schimba sfaturi, incurajari, si tot felul de alte informatii utile.
Poate ca era mai util sa precizezi si momentul in care vei naste. Din cate stiu eu, trebuie sa ai 12 luni de contributie la asg. de sanatate ca sa poti beneficia de indemnizatia de crestere copil, cea de 600 ron. Daca nu indeplinesti conditia celor 12 luni de cotizare, vei primi doar 200 ron, alocatia de stat pentru copil.
Concediul medical din timpul sarcinii nu afecteaza cu nimic nici indemnizatia nici alocatia, din cate stiu eu ai dreptul la max 127 zile de medical.
In primul rand eu zic ca nu ar trebui sa-ti faci griji de pe acum cu medicalele si cic-ul ci numai pentru bebe din burtica.
Si sfatul meu este sa gasesti generatia de mamici de la Odisee, unde sa te inscrii, fiindca, din proprie experienta vorbesc, acolo ai parte de un adevarat grup de suport care o sa te ajute sa treci mult mai usor peste toate greutatile.
Sanatate multa, nastere usoara, bebe sanatos si sa auzim numai de bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gencko77 spune:

MULTUMESC MULT,INCERC DIN TOT SUFLETUL SA AM GRIJA DE BEBE SI DE MINE.PUPICI DULCI PT MAMICI SI SCUMPICI

Mergi la inceput