Imputernicire pt impozit

Imputernicire pt impozit | Autor: Annie80

Link direct la acest mesaj

Vreau sa va cer o parere si voua caci ce am auzit mi se pare aberant.
tata meu a decedat in Dec. Anul trecut, iar mama a avut un accident vascular si a ramas cu sechele, uneori e coerenta uneori nu.
fratele meu locuieste cu ea, eu fiind aici de ceva ani.
ieri imi spune fratele meu ca trebuie sa-i trimit o imputernicire ca sa plateasca impozitul la apartamentul in care sta, ca a fost la primarie si nu vor sa ii accepte bani ca nu are imputernicirea de la mine.

Este posibil sa se ceara asa ceva? domiciiul meu nu este la adresa aceea, si nu vad de unde pana unde legatura cu mine.

Si vrei sa dai bani statului roman si ei nu ii accepta?

Multumesc.

------------------------
Someone's pleasure is another's pain!
Alergic at stupidity.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Cine este proprietar?

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annie80 spune:

mama si tatal sunt proprietari, adica tata a fost.

------------------------
Someone's pleasure is another's pain!
Alergic at stupidity.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Dar de ce i-au cerut imputernicire de la tine? Ce legatura ai tu cu astea?

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annie80 spune:

pai nu stiu, de aceea si intreb...ar trebui sa fie vreo legatura? eu prea cunosc legislatia simi se pare suspect.

Dar se pare ca si tu mi-ai confirmat cum ca ar vrea sa treaca apartamentul pe numele lui, sau sa-l vanda.




------------------------
Someone's pleasure is another's pain!
Alergic at stupidity.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Si mai exact cum anume ti-a spus ca ar trebui sa "sune" acea imputernicire?

PS Ca sa plateasca impozitul nu este necesara nici o imputernicire. Dar vorba ta mi s-a aprins beculetul din ceea ce ai scris.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annie80 spune:

suna ceva de genul: "trimite-mi o imputernicire sa merg sa platesc impozitul la casa ca am fost la primarie si nu vrea sa-mi ia bani, Ca mama nu e in deplinatatea functiilor mintale , ca el trebuie sa plateasca si nu poate fara imputernicirea de la mine. "

deci probabil ii trebuie pentru altceva si nu pt a da bani statului roman. Mie si rusine ca imi este frate! si totul dupa ce verisoara-mea a informato pe fata lui (18ani) ca eu nu ma voi mai intoarce in Ro ever (asa sa vada ce zice). ce nesimtire..nu-mi vine sa cred!

Merci pt tot!

------------------------
Someone's pleasure is another's pain!
Alergic at stupidity.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Eheee deci asa a spus "ca mama nu e in deplinatatea functiilor mintale" si are nevoie de imputernicire. Pai este destul de simplu. Vrea sa vanda casa dar nu este a lui (sau numai a lui) fiind doi mostenitori de drept (din ceea ce ai scris tu si el) asa incat incerca si el sa vada daca poate sa obtina banii de pe casa. Nici mama ta nu ar putea sa vanda la o adica ii trebuie acordul copiilor adic acordul vostru. Bine acum nu s-a spus asta dar in mod cert nu este necesara nici o imputernicire pt a plati impozitul din partea ta nici atat. Atentie la mostenire!

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Trimite-i o imputernicire prin care sa poata "sa plateasca in numele tau" impozitul pentru locuinta. Probabil apari si tu la proprietari ca mostenitoare dupa tatal decedat. Imputerniceste-l doar sa poata plati impozitul atat.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annie80 spune:

..pai stai asa, ca, daca trebuie imputernicire de la copii mostenitori, mai avem un frate... plecat pe undeva...in tara, si nu stim mare lucru despre el...ar rebui imputernicire si de la el, nu? si chiar daca va avea imputernicirea mea, nu va putea fara a fratelui 'plecat'

si daca el cred ca o sa conduc 2x700 km ca sa iau o imputernicire de la ambasada se inseala, asta in cazul in care ambasada nu ma va plimba, vino azi vino maine...

probabil o sa rezolve sotul cand va veni in ro, ca trebe sa schimb pasaportul meu si al copilului.

maius credema, nu vreau nimic din casa aia, absolut nimic, caci nam contribuit cu nimic la ea, si nu-mi place sa iau ceva din ceea ce nu-mi apartine, necontribuit cu nimc, dar la cum mia vorbit fata lui la telefon, nu pot lasa pe cineva sa-si bata joc de munca a doi oameni cinstiti si care au facut totul prin munca. dar se pare ca pt unii cu cat e mai mult si gratis cu atat mai bine, si mie rusine ca imi mai este si frate....

------------------------
Someone's pleasure is another's pain!
Alergic at stupidity.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Pai da trebuie de la toti proprietarii in cazul de fata si de la celalalt frate.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput