colegiul romano-catolic "sf iosif " sector 4?

colegiul romano-catolic "sf iosif " sector 4? | Autor: valy2007

Link direct la acest mesaj

buna fetelor ! eu as vrea sa-mi inscriu fetita in anul scolar urmator la colegiul romano-catolic "sf iosif " din sectorul4.
ce stiti despre aceasta scoala?
noi suntem de religie ortodoxa dar am inteles ca inscriu copii crestini de orice rit.
as vrea sa aflu si eu mai multe detalii referitoare la aceasta scoala!
cum decurge inscrierea ca din cate stiu copiii trec printr-o preselectie?
va multumesc! va pupic!


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Zouzou spune:

Draga Valy, stiu de la o prietena ca ea deja a fost la interviu cu baietelul pentru a-l inscrie in cl. I din toamna (asta era prin mai, cred). Bafta multa!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valy2007 spune:

multumesc pt raspuns!poti sa-mi dai mai multe detalii ? (pt ca eu vreau s-o inscriu pe fetita in anul scolar 2009-2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valy2007 spune:

multumesc de raspuns ! eu vreau s-o inscriu pe fetita in anul scolar 2009- 2010. poti sa-mi dai mai multe detalii? multumesc te pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chan spune:

Buna.
Cand fetita mea era in clasa a IIIa, la o scoala normala, de stat, au venit doua fetite de la "Sf. Iosif". Am aflat de la mamicile celor 2 ca se pune baza, mai ales la 1-4, pe abilitati, pe "lucrul cu mainile" - daca pot spune asa, fac multe jocuri. Se pune mai putin accent pe romana si si mai putin pe matematica (asta neinsemnand ca nu se fac materiile respective).
La 5-8 am inteles ca este si mai rau. Am o vecina care este total nemultumita... dar parerile sunt subiective.
Mergi intr-o zi cand ies copiii de la scoala si vorbeste cu cei care ii asteapta pe copii. Si mai ales incerca sa vorbesti cu mamici care au copiii in clasa 3-4 , pentru ca in clasa I totul e frumos! In orice scoala!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zouzou spune:

Salut Vay, cand aflu mai multe detalii, iti spun! pana atunci intra tot la "scoli, gradinite..etc" la un alti topic: "scoli generale, discutam despre ele, facem un TOP" postat de Caprioara. Afli multe!
Pa, pa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eli05 spune:

Buna,
Tocmai mi-am mutat fetita de la acest Colegiu.
Am fost foarte dezamagita.Si nu sunt singura care am facut acest lucru.Ciudat este ca nimeni din conducere nu s-a deranjat sa se intereseza de ce plecam,desi ne-am manifestat in sedite(la care a participat si directorul adjunct) nemultumirea fata de invatatoare.Imi este sila de atitudinea lor!
Oricum sa va feriti de inavatoarea Jitaru Petronela.Este o pustoaica care nu stie pe ce lume se afla.Dar face pe desteapta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

nu stiu ce sa spun...vad ca sant tot felul de opinii.. vecina mea
si-a mutat baiatul de la o scoala se stat la colegiul catolic. A terminat acum clasa a 5-a acolo, deci in primii 4 ani a fost la "stat".
Este foarte foarte multumita si imi spunea ca nu se compara cu scoala la care a fost,unde a schimbat 3 invatatori in 4 ani si nu se ocupa nimeni cum trebuie de copiii, iar notele mari se imparteau cu darnicie... ca sa fie toata lumea multumita. Eu l-am mai ajutat pe baiat la temele de germana si asa am vorbit mai mult cu parintii. Este adevarat ca sant mai stricti si se pune accent pe disciplina (de ex. nu au voie sa alerge pe holuri) insa eu zic ca asta este bine... mai ales pentru fi-miu care este mai zvapaiat.
Ce sa spun, si eu as vrea sa-l inscriu pe Cristi acolo...din toamna mergem la gradi catolica, iar pe urma (adica peste 2 ani) vrem sa mergem si la scoala catolica.

Ingrid si Cristi 5 ani si 4 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalilu spune:

Fiica mea a fost la gradinita catolica. Cand s-a pus problema sa o inscriu la Colegiul Catolic Sf Iosif, am cerut ca tine, pareri. Majoritatea au fost negative.E vorba de mai mult decat de o disciplina exagerata, e vorba de faptul ca , copiilor li se impune, practic un mod de viata, inclusiv ce carti sa citeasca si ce carti sa NU citeasca.Mie, din tot ce am ascultat mi s-au parut rigizi, inflexibili, habotnici, chiar. Cred ca atitudinea asta stirbeste personalitatea copilului, ii inhiba eventualele talente, il limiteaza. Asa ca eu am zis "pas". E la o scoala normala.
Nici noi nu suntem catolici.

Lalilu-mama Mariei si a lui Luca

Mergi la inceput