Nasterea Alexandrei- Ioana (17.04.2008)

Nasterea Alexandrei- Ioana (17.04.2008) | Autor: Ali_bia

Link direct la acest mesaj

Dupa aproape trei luni m-am hotarat sa va astern aici povestea nasterii micutei noastre Alexandra- Ioana.
Am inceput inca din momentul in care am aflat ca sunt insarcinata, sa traiesc/retraiesc fiecare moment al ei, intr-un mod cu totul si cu totul special.
Micul bebelas ce se dezvolta in burtica mea era prima mea prioritate:mancam, ma plimbam, zambeam si gandeam pentru el.Asta deoarece la primul meu copil nu m-am bucurat, asa cum trebuia, pe timpul sarcinii deoarece am fost nevoita sa-mi ascund frumusetea de burtica (ne-am bucurat cat am putut numai eu cu sotul).
Asa dar, la 36 saptamani simt dureri, o sun pe dr. si ma cheama la spital.Pe 19 martie ma interneaza, "iminenta de nastere prematura", am urmat tratament de mentinere si pe 21 ma externeaza urmand tratamentul acasa.Dupa o jumatate de luna, pe 1 Aprilie, iar ma duc la spital cu dureri, imi face ctrl si nimic, membrane intacte, fals travaliu.Mi-a facut internare dar am stat acasa venind in fiecare zi la spital pt ctrl(la 5 min pe jos e spitalul), am continuat asa pana pe 14,unde mi-a zis sa vin pe 17 ca atunci a sa nasti.Abia asteptam dar totodata imi era si frica, la cele auzite, aici pe forum, de la randunicile mele prin ce-au trecut.In sinea mea imi tot ziceam: daca la primul am nascut usor, de ce sa nu nasc si acum la fel de usor.
In fine, vine ziua cea mare, pe 17 aprilie 2008 eram prezenta, cu un pui de frica, de dimineata la spital, stiam ca imi va provoca nasterea( ea fiind de garda).Astept in salon, dr. a venit la ora 16, imi face ctrl(ma durut putin) si imi zice:pana diseara nasti. Dupa acel ctrl au inceput contractiile, din 20 in 20 min si apoi pe la 19 erau in 5 in 5 min foarte suportabile.O anunt pe dr. si o aistenta ma duce la sala de nasteri.Acolo, nici bine nu am ajuns, ma astepta dr. mi-a facut ctrl aveam dilatatie 3-4 si imi baga o perfuzie. Abia la 20 au inceput adevaratele dureri, pur si simplu nu mai puteam, simteam cum mi se desface spatele, si intr-o jumatate de ora aveam deja dilatatia 7-8, erau ingrozitoare durerile.La ora 21 ma suie pe masa, dilatatie completa, atunci am inceput sa ma chinui ca sa iasa bebele mai repede afara, dar el ba cobora ba urca, cred ca se juca cu liftul . La un moment dat dr mai cheama un alt dr.(vroia sa ma bage in cezariana din cauza ca, capul copilului se blocase intre oasele mele), sa ma vada si el.Acel dr.(barbat) zise: "dar ce?, cum vrea ea sau cum vrem noi? si pur si simplu a bagat mana in mine si dr. mea ma apasat de 3 ori pe burta si atunci capsorul la bebelus sa deblocat, si din 4 impinsuri a iesit, la 22:50, grasunica mea vanata toata si nu respira, dr. a ventilat-o si a curatat-o timp de vreo 5 minute, dar mie mi s-au parut o eternitate, dupa care si-a revenit.Mi-a dat-o la pupacit , pe urma mi sa eliminat placenta si ma chiuretat(am scapat si de data asta fara epiziotemie )
A iesit o minunatie de fetita, de 3600 gr, 54 cm si Apgar 8

Nu am eu darul de a povesti dar sper sa va placa.

Mii de multumiri tuturor randunicilor care m-au sprijinit moral si au fost alaturi de mine

_____________________________
Mami fericita de:
Bianca(23.10.2003)
Alexandra(17.04.2008)


Pozele mele

Poze botez

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns natynic spune:

Intr-adevar, nu lipsit de emotii, Dumnezeu a iubit-o insa pe mica Alexandra si i-a dat-o mamicii ei sanatoasa si voinica. Si totul a iesit cum si-a dorit ea. Pupici.

Naty
mamica Iuliei Elena (30.01.2008)
DA-I DOAMNE MINUNII MELE SANATATE, MINTE SI NOROC!
Iulia mea
www.onetruemedia.com/shared?p=524cc5223d57ca1ff422c0&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Minunea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amira_roxana spune:

ali ce peripetii ai avut si tu! dar cred ca rezultatul merita toate eforturile! va pupic dulce si sa fiti sanatoase!

ROXANA, mami de AMIRA (16.03.2008)
pozici
pozici noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ali_bia spune:

Multumim mult de tot, asa e Amira, rezultatul a meritat orice efort


_
Mami fericita de:
Bianca(23.10.2003)
Alexandra(17.04.2008)


Pozele mele


Povestea Nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luny spune:

Ali,toate au trecut, micutza e cu tine acum, sanatoasa si cuminte!!

LUNY, mami de bebe MATEI CRISTIAN - Mufarina Pufarina!(16 martie 2008)


Life is to precious to worry about stupid Shit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Sa-ti traiasca grasunica si sa fie sanatoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

ali, draga mea, mi s-a facut pielea de gaina pe mine citind ultima parte a povestii tale, pt ca am retrait momentele de la nasterea lui teo! stiu ce inseamna sa iti vezi copilul abia nascut ca e vanat si nu respira si e ventilat! am ochii in lacrimi...bine ca totul s-a terminat cu bine si la voi si ca sunteti sanatoase si ca infloriti de-a dreptul! sa va dea Dumnezeu multa sanatate si fericire, ca meritati din plin!

mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)
POZE ALEX SI TEO:
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=5207ed359c8adf213e5f23" target="_blank">alexutza 2003-2004,www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=5221eb237d9db27ce0b939" target="_blank">alexutza2005,www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=522454e8697e14d6ce6966" target="_blank">alexutza2006,www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=52253cfdd7ccfda00914d4" target="_blank">alexutza2007
povestea lui TEO

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ali_bia spune:

Luny, Gudinde, Ariel multumim mult,
Va

_
Mami fericita de:
Bianca(23.10.2003)
Alexandra(17.04.2008)


Pozele mele


Povestea Nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ada29 spune:

Sa-ti traiasca frumoasa Alexandra,sa fie sanatoasa si norocoasa!

Ce copii frumosi ai,tu si toate randunicile.

Felicitari mamico!

Ada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

Mami, orice nastere e frumoasa si emotionanta, indiferent cum o povestesti! Si cum o poti povesti altfel decat cu mandrie si dragoste in suflet!? Si daca o spui asa, cum oare sa nu ne placa?!

Sa-ti traiasca fetitele si sa fiti sanatosi cu totii!!

Sa stii ca si eu am trait momentele alea de dupa nastere, in care bebe nu voia sa planga mai repede!!

Ioana si David, cel mai scump martisor (01.03.2008)

poze




Mergi cu incredere in directia visurilor tale. Traieste viata pe care ti-ai imaginat-o.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ali_bia spune:

Ada, Ioana va multumesc mult, va

_
Mami fericita de:
Bianca(23.10.2003)
Alexandra(17.04.2008)


Pozele mele


Povestea Nasterii

Mergi la inceput