Mitropoliul Corneanu

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

quote:
citat din mesajul lui b.nica


Pai nu am inteles care se dedulceste tu sau eu?



eh, asta sa fie cea mai mare problema a ta....

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Nu, ca nu pot sa dorm cine este ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

quote:
citat din mesajul lui b.nica

Nu, ca nu pot sa dorm cine este ?




IO !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

quote:
citat din mesajul lui denizel

quote:
citat din mesajul lui ladyJ

Irina:
´´Culmea, uneori i se mai si raspunde pe masura. Nu toti sunt rabdatori. Ba chiar cine stie de cate ori si-or fi muscat multe ortodoxe limba, ca sa nu ii raspunda chiar cum ar fi meritat.´´

Vezi Irina? ´´I se raspunde pe masura´´ zici.Masura care nu stiu cum se masoaraCand,conform dogmei ortodoxe nu ar trebui.
Iar tu sau Marilena,adepte declarate ale acestei dogme cu atat mai putin.Asta e umila mea parere.








Lady, asa cum am fost informati de alti ortodocsi practicanti care scriu la aceasta sectiune, masura este aceasta:

"Sfantul Ioan Gura de Aur spunea ca "sfintita e mana ce loveste gura ereticului" iar "de va patimi pentru aceasta lovire,cununa de mucenic va primi".


De asemenea, asa cum spuneam cu vreo doua pagini in urma, s-ar putea intampla chestii foarte grave daca nu raspunzi ereticilor.
Zicea ortodoxu' nostru ca de la un calugar a plecat Duhul Sfant fiindca nu a termenat un evreu care a vorbit impotriva bisericii ortodoxe .


Deci, reactia este pe masura casazicasa . Da' si premiul e fain de tot, deci merita balciul .


Edit


Ca sa nu fiu nedreapta totusi, s-ar putea ca fetele sa-l renege pe Sfantul Ioan Gura de Aur pentru asemenea indemn la ura si violenta, caz in care masura e alta. Aoleu, ce incurcatura!


Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.





In cazul asta,pe bune ca ...

Off,doamne.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:

quote:
citat din mesajul lui denizel

Inca cevaaaaa :-))


Irina, mi se pare inacceptabil si extrem de dur ca voi, ortodoxe dedicate ortodoxiei si ierarhilor ortodocsi si oricarui firicel de iarba ortodoxa , sa deschideti un topic special in care sa judecati un alt ortodox care, saracu', n-a facut nimic rau pana la urma.



Si, repet, am apreciat gestul m. Corneanu!!
Nu am apreciat faptul ca a fost turnator (nadajduiesc, totusi, ca regreta).
Nu aprecize faptul ca a facut si el, in sfarsiiiit, ceva minunat (in conceptia MEA!!!!!, da????) si regreta ca lucrul minunat facut.


Si, repet, nu au nici o legatura parerile mele cu eventualele pareri ale bisericii din care fac parte. Sunt om liber si nu ma tine biserica legata la gura sau la dendrite .

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.




din cite-mi amintesc eu de la alte topice mai vechi,(si nu cred ca gresesc) persoana care a deschis topicul (Aprilie) nu e ortodoxa; altfel mi se pare extrem de urit sa mergi in vizita la cineva si apoi sa torni pe forum ce nu ti-a placut in casa omului. urit!!!!!!!

http://www.floriinro.ro/


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Eu am impresia ca intentia lui Denizel este sa testeze rabdarea celorlati. Vrea doar sa ne ispiteasca, continuu. Cred ca singura posibilitate de a ne pastra calmul este sa nu-i citim mesajele; iar daca ne putem pastra calmul sa-i raspundem cu blandete si intelegere.

Pacat ca subiectul a degenerat.

Noi

Ce spui sa si infaptuiesti !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
citat din mesajul lui denizel

Mai Irina, te rog eu frumos, nu mai vorbi atata despre mine! Am inceput sa ma simt inconfortabil, pe bune!
Siiii, nu pot sa nu rad, vazand cum ai asteptat tu cu sufletelul tau la gurita, ca sa raspund io :-))))
Siiii, cum am raspuns, zdrang, citate din doctrina adventista! :-)))))))))))))))))))
Nu te supara ca iti spun dar...se pare ca nu-ti dai seama....ai facut, IAAAR!!!!!, propaganda adventista . Asta e cea mai tare chestie de pana acuma de la SC :-)))))))))))hai sa-ti raspund pe rand.
1. De cand scriu eu pe DC, am vorbit intotdeauna numai in nume propriu.
Cand eram ortodoxa, vorbeam in nume propriu (ar fi fost culmea sa vorbesc in numele ortodoxiei care imi creea revolta si, pe alocuri, repulsie).
De cand sunt adventista, vorbesc de asemenea in nume propriu!!!
Daca nu erai tu, care ai batut toba pe DC ca sunt adventista (fara sa imi ceri permisiunea, desigur!!! ), nu ar fi stiut nimeni ca sunt adventista. Zic despre mine doar ca sunt protestanta si atat!!.2. Eu, om dotat cu capacitate de analiza si sinteza, am idei si principii proprii!!!!
O parte din ideile si principiile mele se suprapun peste o parte din principiile bisericii adventiste.
Avand in vedere faptul ca, dintre toate bisericile protestante, bis. adventista este singura care are cele mai multe principii comune cu ale mele, m-am botezat in aceasta biserica.Nu am vorbit niciodata in numele acestei biserici (ex:"biserica mea sustine ca...") si nici nu o voi face.Daca aceasta biserica va ramane asa cum este acum, voi fi pana la moarte membra a acesteia.
Daca, insa, in biserica mea vor aparea extremisme, atitudini extreme, constrangeri sau idei care sa contrazica flagrant ideile si principiile mele, voi parasi aceasta biserica.De asemenea, daca in biserica mea vor aparea oameni care sa aduca deservicii acestei biserici, de asemenea, voi parasi aceasta biserica.Consider ca mantuirea nu are nici cea mai mica legatura cu biserica de care apartii.
Poti sa apartii si unui trib de canibali care trag cu sageti in elicoptere si poti avea speranta ca vei fi mantuit.3.
quote:

p.s.:da te rog eu, fa un minunat gest de deschidere adventista si vino sa participi cu drag la slujba ortodoxa, si sa te impartasesti alaturi de noi, dar nu uita sa-i anunti pe "frati" ce-o sa faci, ca sa vedem cum reactioneaza
Desigur ca m-as impartasi in biserica ortodoxa (cu conditia sa folosesc propria lingurita, saliva-altora-free ).Si, pentru ca ma acuzi de intoleranta si lipsa de deschidere, voi folosi 2 exemple din experienta personala cu tine.
Exemplul 1 Cand am venit la tine in vizita, m-ai asteptat cu lalaielile ortodoxe de pe radio Trinitas in fundal :-))). Remember?
Am comentat ceva? Te-am rugat cumva sa schimbi canalul?
Nu! Am suportat cu stoicism pana la sfarsitul vizitei .
Intrebare: ai fi procedat la fel daca, in timp ce erai in vizita la mine, ti-as fi pus lalaieli adventiste???
Io te-am tratarisit cu Bjork si U2 . Sper ca nu ai ce sa-mi reprosezi.Daca tin minte bine, in lista de pacate care trebuie marturisite duhovnicului ortodox este si ascultarea muzicii "pocaitilor".
Prespun ca ai fi facut stanga-mprejur de la usa, daca ai fi auzit vreun acord suspect :-))))exemplul 2
La una din intlnirile noastre, m-ai rugat sa iti aduc o carte despre efectele televiziunii asupra mintii umane.
Ti-am adus-o.
Mi-ai oferit la schimb o carte cu predici ortodoxe :-)).
Am primit-o politicos, am mormait ceva de genul ca ma voi uita peste ea :-)) si am bagat-o in rucsacel.Eh, ar pica tare bine aicea sa spun ca am si citit-o :-))))
Nu, nu am citit-o!! Am pus-o frumusel in biblioteca (nicidecum in odaia de carantina :-))) si ti-am inapoiat-o intacta, cu multumiri.
Intrebare: ai fi primit din partea mea o carte cu predici adventiste? Si, in final, daca cineva de la mine din biserica m-ar intreba de sanatate dupa ce afla ca am participat la o slujba ortodoxa si, s-ar decide excluderea mea din biserica, well....as plange foaaaaaarte tare .
Numai ca, asa ceva nu am auzit sa se intample la mine in biserica :-)
Multumita?
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !
Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.


ei, pai zi asa, deci tu nu esti adventista, ci intamplator ceva din invataturile lor se suprapun peste ideile tale scuze ca ti-am citat niste idei in care de fapt nu crezi (eu zic sa-ti faci o "biserica" proprie, nu de alta, dar ar fi mai sincer din partea ta )referitor la exemplele tale:1.la noi in casa in general se asculta Trinitas, si nu obisnuiesc sa ma prefac in fata nimanui ca as fi altfel de cat sunt.Daca cineva ne e prieten si vine in casa noastra, ne va lua asa cum suntem, si cu bune, si cu rele.De aceea nici eu, cand ma duc in casele altora, nu ma astept sa gasesc ceva pe placul meu, ci ceva care face parte din viata persoanelor respective. Iti spun drept ca nu imi amintesc ce muzica canta la tine, fiindca in casa lui fiecare isi pune muzica ce-i place, si mie mi-e indiferent. Chiar si muzica adventista daca puneai nu m-ar fi deranjat.Stiam(credeam, scuze ca m-am inselat )ca esti adventista, si daca as fi considerat ca ma "smintesc" de muzica si vorbele tale as fi refuzat sa te cunosc mai indeaproape. Dar eu stiu ce cred, si nu ma deranjeaza nici megafoanele evanghelice de la Unirea, nici revistele iehovistelor, si nici cantecelele adventiste. Ce ma deranjeaza e lipsa de bun simt si de caracter.
In general imi place si mi-a placut sa cunosc oameni de diferie religii si confesiuni atunci cand viata m-a pus in preajma lor, fiindca ma intereseaza cum gandesc altii, si modul cum privesc lucrurile, chiar daca ideile si convingerile lor sunt diferite de ale mele. Biserica nu interzice dialogul cu altii, sau apropierea prieteneasca, ci interzice discutiile cu cei care incearca sa faca prozelitism, in special daca omul nu cunoaste invatatura bisericii. De ex., daca cineva mi-ar da o carte, sau o caseta, sau o revista in scop prozelit, este bine sa nu le primesc, mai ales daca nu sunt intemeiata pe ceea ce cred.In rest, daca am ocazia sa cunosc un om de alta confesiune, ma bucur de ceea ce e frumos in el. Daca persoana respectiva ma intreaba despre credinta mea, ii raspund frumos atat cat ma priep eu, si unde nu stiu intreb duhovnicul.Dar daca vad ca respectivul incearca sa faca prozelitism, este mai bine sa rup legatura, fiindca nu are sens sa intram in conflict.Asa cum el tine la credinta lui si o considera cea mai buna, la fel si eu.Dovada faptului ca este exact cum spun e ca romanul popor ortodox a fost si este inca unul dintre popoarele cele mai primitoare. Romanul indeplinea porunca evanghelica de a primi si omeni pe strainii care veneau cu gand bun, indiferent de religia acestora.Desigur, cand strainul pe care l-ai primit in casa si l-ai omenit incepe sa-ti spuna ca ortodoxia e de doi lei (sau ca ii provoaca revolta si repulsie, ca sa te citez) intervine o problema.Tu stiai ca sunt ortodoxa. Daca nu erai in stare sa ma accepti asa cum sunt, trebuia sa nu ma inviti la tine, si nici sa-mi intorci vizita. Personal n-am avut astfel de inhibitii. Desigur, dupa ce s-a intamplat ulterior am fost suparata si tentata sa-i pun pe toti eterodocsii in aceeasi oala cu tine, dar a fost doar un impuls de moment. De-a lungul vietii mele am cunoscut oameni de diverse confesiuni,unii mi-au fost foarte apropiati, si intotdeauna am stiut sa ne respectam reciproc.Imi dau seama ca nu are sens sa am prejudecati fata de neoprotestanti doar fiindca te-am cunoscut pe tine.

Faptul ca nu sunt de acord cu doctrina neoprotestanta nu inseamna ca urasc oamenii care o impartasesc sau ca ma feresc de ei.Nu am nici repulsie nici revolta fata de doctrinele lor. Singurul lucru care imi provoaca repulsia si revolta e ca unii dintre ei se folosesc de viclenii si minciuni ca sa-si imprastie invatatura, si cu acest aspect n-o sa ma impac niciodata, si il voi contracara de cate ori voi avea ocazia.exemplul 2in caz ca ai uitat, iti reamintesc- m-ai rugat sa iti aduc cartea respectiva (arhim. Hierotheos Vlachos - "Predici la marile Sarbatori" ) fiindca autorul avea o interpretare ortodoxa a textului biblic referitor la sabat, si ai zis ca vrei s-o citesti, altfel, fi pe pace, nu ti-as fi adus-o.Si desigur, daca ti-as fi cerut in mod expres o carte cu predici adventiste fiindca m-ar fi interesat ceva, ti-as fi cerut.Iar daca mi-ai fi daruit una as fi primit-o, si proate ca as fi citit-o daca as fi gasit ceva util pe acolo.De exemplu, adventistii au niste carti foarte bune referitoare la alimentatia vegetariana, cu multe retete interesante, si am si eu cateva, m-au ajutat mult in post.
Irina, mami de bb Ilinca(26 aprilie '04) si debb Teodora(26 august 2007)
am blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
citat din mesajul lui denizel

Inca cevaaaaa :-))
Irina, mi se pare inacceptabil si extrem de dur ca voi, ortodoxe dedicate ortodoxiei si ierarhilor ortodocsi si oricarui firicel de iarba ortodoxa , sa deschideti un topic special in care sa judecati un alt ortodox care, saracu', n-a facut nimic rau pana la urma.Si, repet, am apreciat gestul m. Corneanu!!
Nu am apreciat faptul ca a fost turnator (nadajduiesc, totusi, ca regreta).
Nu aprecize faptul ca a facut si el, in sfarsiiiit, ceva minunat (in conceptia MEA!!!!!, da????) si regreta ca lucrul minunat facut.
Si, repet, nu au nici o legatura parerile mele cu eventualele pareri ale bisericii din care fac parte. Sunt om liber si nu ma tine biserica legata la gura sau la dendrite .
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !
Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.


cum a zis si Ana, acest subiect n-a fost deschis nici de mine, nici de alta fata despre care se stie ca e ortodoxa.apoi nu l-a judecat nimeni pe ps Corneanu, ci am discutat care ar fi, conform canoanelor(regulilor) ortodoxe consecinta gestului saunoi toate am vorbit cu respect despre ps Corneanu, sunt sigura ca multe dintre noi l-au pomenit la rugaciune,si am sperat ca va regreta fapta facuta, ceea ce s-a si intamplatca in conceptia ta el n-a facut nimic rau prea putin ne intereseaza, avand in vedere ca el e un ierarh ortodox si ce face un ierarh ortodox ii afecteaza pe cei din interiorul Bisericii, nu pe cei din afara ei
Irina, mami de bb Ilinca(26 aprilie '04) si debb Teodora(26 august 2007)
am blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
citat din mesajul lui Ica 1975

Eu am impresia ca intentia lui Denizel este sa testeze rabdarea celorlati. Vrea doar sa ne ispiteasca, continuu. Cred ca singura posibilitate de a ne pastra calmul este sa nu-i citim mesajele; iar daca ne putem pastra calmul sa-i raspundem cu blandete si intelegere.Pacat ca subiectul a degenerat. Noi Ce spui sa si infaptuiesti !

Diana, ai dreptate, si sper ca toate fetele ortodoxe sa iti urmeze sfatuliar cine poate, si vrea, sa o pomeneasca la rugaciune Irina, mami de bb Ilinca(26 aprilie '04) si debb Teodora(26 august 2007)
am blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabytza25 spune:

am fost astazi la slujba la Catedrala din Timisoara. si la sfarsitul slujbei, PreaSfintitul Corneanu si-a cerut scuze in fatza credinciosilor, spunand ca regreta gestul pe care l-a facut si ca atat in privinta lui cat si in privinta Episcopului de Oradea (care in urma cu ceva timp a oficiat o slujba la greco-catolici) s-au luat masuri, dar nu a spus ce.
am auzit printre lume vorbind ca s-ar parea sa fie destituit.
oricum, astea sunt dogmele ortodoxiei si trebuie sa le respectam cu totii.
Doamne ajuta!

Mergi la inceput