Prejudecati vestimentare...

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cl spune:

M-am distrat citindu-va . Am si eu tacanelile mele.
-nu port: culorile: mov, violet, galben si fffff rar pun ceva maron. Anul acesta insa mi-am achizitionat o bluza neagra cu floricele...mov. Si mi-a facut cu ochiul o rochita alb cu galben...hmmm. Rochita INCA nu mi-am luat-o. Nici cu rosul nu prea ma omor, dar am inceput sa-l port de ceva timp.
-nu port aur cu argint sau tinichele (scuze, eu asa le zic celor care nu sunt din argint sau aur. si nu, nu am nimic cu ele, le si port cu placere, le asortez la tinuta). Insa nu o sa ma vedeti niciodata cu lanturi stil lantul de la cada!!!
-nu am purtat si nu o sa port niciodata ciorapi negri la pantofi deschisi la culoare
-nu m-am fardat si nu o sa ma fardez strident niciodata; nu suport lacul de unghii rosu, din exact aceleasi motive pe care le-a expus cineva mai devreme: daca am un accident si sare oja, nu suport cum se vede! Cu un lac de unghii de nuante: alb, crem, bej etc, se observa mai putin. In general asortez lacul de unghii cu vestimentatia.
-nu port sclipici/paiete ziua. si si la o tinuta de seara am grija, nu prea mult sclipici sau nu prea multe paiete.
-nu pun dungi cu buline si daca am bluza cu un design, pantalonul/fusta va fi intodeauna uni si invers; am grija sa nu am nu stiu cate nuante pe mine, nu-mi place stilul sorcova.
Imi place moda de anul acesta: rochitele scurte/largi/cretulete peste pantalon stramt; pantalonul larg, cu bluza cambrata; bluzitele decoltate, largute, cu dantelute, broderii etc. In general prefer stilul sport, dar moda de acum mi-a redeschis apetitul pentru rochite, fuste, matasuri...
-nu prea ageez materialele sintetice, le prefer pe cele naturale. Daca nu sunt din fibre naturale, trebuie sa-mi placa ceva ffff mult, ca sa-l iau. Iar vara, cand sunt caldurile alea mari de tot, nu ma prinzi in sintetice nici batuta!
-caut sa asortez pantofii cu geanta.
-nu prea mai port tocuri, decat foarte rar. Pana la sarcina am purtat numai tocuri (de 10 cm si nu talpa plata!!!) si eram mai mult eleganta, stilul sport numai la piata sau pe munte. Dupa sarcina am schimbat macazul...pana anul acesta .
-am avut prejudecati in ceea ce priveste si asortarea culorilor. Daca nu-mi placea rosu cu verde, albastru cu verde, ei bine acum din contra. Depinde insa si de nuante. Si ma gandesc si la faptul ca natura asta nu e chiar asa de proasta: trandafiul rosu e superb, nu? Si rosu cu verde pica bine. Sau floarea de nu-ma-uita (albastru cu verde), nu e splendida?

edit: am uitat, deh, batranetile is de vina. o buna vrema nu am purtat sandale. vara eram numai in ciorapi cu pantofi. dar mi-a trecut .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

quote:
citat din mesajul lui ladyJ

quote:
citat din mesajul lui ionica

Citindu-va ,im imaginez deja cat de bine aratati toate, felicitari voua!
Nu stiu cum se intampla,dar de fiecare data cand merg in bucuresti,in aeroport am senzatia ca am aterizat in locul gresit.
Poate o fi doar in aeroport? dar chiar si in avion, blonde platinate cu sprancene negre,imbracate ca niste pomi de iarna, gentile la vedere cu cat mai multe tagg-uri si niste ciocate nene in picioare ,ca de primesti un varf din ala in partea dorsala faci kk fara motz vreo doua saptamani,

http://fr.youtube.com/watch?v=wQAthxUjkpY





acuma si tu Ionica,vii acilea sa starpesti un vis,ce draq´mai?

Fetele spun ca romancele sunt mult mai elegante si arata mult mai bine decat alte doamne si domnisoare.Si ca de aceia strainii sunt in fund dupa noi.

Atunci m-am gandit ca fetele care au fost prin strainatate,ori au vazut doar femei naspa si si-au format o parere generala,ori eu am vazut ceva ce nu este nicidecum real: romance multe,pom de craciun cu tot cu beculete.Alea din aeroport,de pe strada,etc,tinere in general.

Deci,care pe care pana la urma? ca vad ca, cu parerea mea de juma-juma nu e nimeni de acord.



Eu de 8 ani lucrez toata ziua cu francezi (ocazional si cu alte natii) si am facut statistica: jumatate se procopsesc cu romance. Acum ca le place stridenta lor, asta nu mai stiu.

Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

ellej

Da-mi voie sa-ti raspund:

Sunt procopsita cu un francez de vreo 12 ani si-l mai intreb cateodata de ce o romanca?

pai sa o luam de la capat :
suntem sensibile,
frumusele,
ne plac copii(adica vrem sa devenim mame si sa ne sacrificam oarecum cariera)
suntem uniti in familie
ne ocupam de bunicii nostri( nu-i parcam intr-o pensiune pt batrani)
suntem rafinate,avand in vedere ca am fost private multi ani de lucrurile frumoase, vrem doar crema de crema,nicidecum ca purtam tocuri sau suntem suer sofisticate.
si lista continua pana maine,dar asta ar insemna sa intru in intimitati si nu cred ca e locul potrivit.

va dau un pont ,dati un search google colourmebeautiful si acolo veti gasi multe raspunsuri la intrebarile voastre.



http://fr.youtube.com/watch?v=wQAthxUjkpY

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

never ciorapi la sandale. la -10 grade daca am decis ca e tinuta de sandale , tremur dar nu-mi pun ciorapi.
niciodata negru cu maro si mai mult de 3 culori.Niciodata galben ca sunt prea blonda si imi sta ca naiba

In rest sunt innebunita dupa verde cu albastru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

quote:
citat din mesajul lui Marina

never ciorapi la sandale. la -10 grade daca am decis ca e tinuta de sandale , tremur dar nu-mi pun ciorapi.
niciodata negru cu maro si mai mult de 3 culori.Niciodata galben ca sunt prea blonda si imi sta ca naiba

In rest sunt innebunita dupa verde cu albastru

Marina



si eu la fel .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

quote:
citat din mesajul lui ionica

ellej

Da-mi voie sa-ti raspund:

Sunt procopsita cu un francez de vreo 12 ani si-l mai intreb cateodata de ce o romanca?

pai sa o luam de la capat :
suntem sensibile,
frumusele,
ne plac copii(adica vrem sa devenim mame si sa ne sacrificam oarecum cariera)
suntem uniti in familie
ne ocupam de bunicii nostri( nu-i parcam intr-o pensiune pt batrani)
suntem rafinate,avand in vedere ca am fost private multi ani de lucrurile frumoase, vrem doar crema de crema,nicidecum ca purtam tocuri sau suntem suer sofisticate.
si lista continua pana maine,dar asta ar insemna sa intru in intimitati si nu cred ca e locul potrivit.

va dau un pont ,dati un search google colourmebeautiful si acolo veti gasi multe raspunsuri la intrebarile voastre.



http://fr.youtube.com/watch?v=wQAthxUjkpY



Pai tu si LadyJ spuneati ca majoritatea conationalelor vi se par stridente, nu eu. Eu doar observ cantitatea de francezi care vor romance :), n-am abordat eu subiectul "motivatie".

Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Retractez , eu am abordat subiectul "motivatie", dar asta doar pentru ca voi pareati nedumerite :):)

Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

ca sa fiu clara,
francezilor chiar nu le plac femeile stridente ,machiate dimineata cu fond de ten plus pudra si restul .

Iar comunitatea de francezi din bucuresti nu prea am vazut stridentisme in grup,ma rog exista o elementa dar nu este o majoritate.

Da,femeile romance mi se par stridente,de fapt este lipsa de incredere personala care debordeaza in vestimentatie.

Desi sunt romanca,am invatat foarte mult de la femeile franceze si chiar si de la nemtoaice.
Au clasa,stiu cand si cum sa fie cochete( nu neaparat sofisticate), ma refer la doamnele care-si permit deasemenea o intretinere lunara .
In ceea ce priveste vestimentatia lor ,a frantuzoaicelor,sa stii ca avem multe de invatat de la ele, ma rog ,depinde si in ce fel de cercuri de oameni te invarti.

Cunosc si romance foarte frumoase si cu clasa,dar putine.
Eu vorbesc de bucuresti ca de acolo sunt.

In bucuresti ,am vazut multe tipe impopotonate cu haine de firma dar fara clasa, a avea clasa .



http://fr.youtube.com/watch?v=wQAthxUjkpY

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Ionica, ma "invart" prin ambasada, dar frantuzoaicele nu mi se par cochete, decat cele sarite de 40-45 de ani. Tinerele nicidecum.

Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

Da, inteleg, pai diplomatii de azi traiesc mai rau decat iti poti imagina.
Bugetul ambasadei franceze de la bucuresti este unul din cele mai mici,desi romania este o tara francofona.
Majoritatea ambasadorilor si doamnelor ambasador, au un buget doar pentru costume si tinute,se pare ca acel buget la bucuresti s-a evaporat.

Dar inca o data, ce incercam eu sa-ti explic este ca, barbatii francezi se insoara cu fete din romania pentru ca suntem mai accesibile !
Mergi la Paris intr-o seara mondena si incearca sa te dai la o tipa bine imbracata si aranjata,daca nu esti cel putin PDG ,sa-ti ei adio.lol

Daca vrei deschidem un subiect separat pe aceasta tema ca sa nu mai fim off topic.



http://fr.youtube.com/watch?v=wQAthxUjkpY

Mergi la inceput