dezamagiri

dezamagiri | Autor: idunna

Link direct la acest mesaj

buna, fetelor. sunt nou - nouta printre voi dar veche in ale dezamagirilor. am si eu vreo 4 ani de asteptare, analize, histero si alte chestii de astea. maine ar trebui sa fac inseminare la dr. Dracea, dupa numai o consultatie si fara stimulare. nici injectii, nici pastile...am citit povestile voastre si imi dau seama ca imi fac sperante prea mari. si eu, care credeam ca de ziua mea voi primi doua linii pe test...asta e.va rog sa imi spuneti, daca se poate, ce ar trebui facut cu o zi inainte de inseminare si, mai ales, dupa.va multumesc!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dariela spune:

iduna - Bine ai venit printre noi si nu dispera poate de ziua ta chiar primesti II .
In principiu inainte de inseminare trebuia facuta o monitorizare - pentru a urmari producerea ovulatiei, iar sotul trebuia sa faca spermograma. Urmeaza administrarea pregnilului. Profesorul Marinescu mi-a indicat sa-l fac cu circa 24 de ore inainte, dar dr. Dracea il recomanda putin inainte de procedura. Dupa inseminare se recomanda uneori utrogestan intravaginal- 4-6 ovule/zi si se asteapta producerea fericitului eveniment. Din pacate sansele de reusita ale unei inseminari sunt destul de reduse - 15%.
Multa bafta!


Dariela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns idunna spune:

multumesc pentru incurajari si pentru inima deschisa cu care m-ati primit! acum am primit tel. de la vestita clinica Gynera care ma anunta ca IA se amana pentru sambata. si, cel mai grav, dupa monitorizari si alergatura printre spermograme, intrebarea:,,cum, nu v-ati facut pregnyl?!a, dar nici nu se gaseste!"ca sa nu mai spun ca la consultatia anterioara nimeni nu a pomenit de asa ceva. nici macar doctorita.am aflat abia azi, datorita voua, de pe forum, si am intrebat daca nu cumva trebuie sa fac si eu asa ceva.asa ca acum caut disperata pregnyl!!!trebuie sa-l fac cel tarziu maine dimineata.adica vineri, 4 iunie. singura sansa e sa-l gasesc in Rep. Moldova. asa am inteles de la farmaciste.in noaptea asta am drum lung...va pup, cu drag.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikimodo spune:

mult noroc si Doamne ajuta!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rocsy2007 spune:

buna. ce nu inteleg eu este de unde stii cu exactitate cand faci inseminarea. eu niciodata nu am stiut. am facut monitorizari. si cand s-a spart foliculul atunci am facut. asta nu ai de unde sa stii dinainte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

Idunna, bine ai venit. Ai facut monitorizari ale ovulatiei in tot timpul asta? Cum au stabilit data inseminarii?
Nu te ingrijora ca nu ti-au dat pastile. Daca ovulezi, e ok si fara stimulare. Sigur, stimularea iti creste sansele, dar si efectele ei nu sunt tocmai dragute. Ar fi bine ca dupa IA sa iei utrogestan care ajuta la fixarea unei eventuale sarcini si bineinteles, pregnylul, de dinainte. Daca nu gasesti pregnyl, te pot ajuta eu cu o fiola de 5000 de unitati.
Dar cum s-a ajuns la IA, ce diagnostic ti s-a pus, tie sau sotului, de v-au recomandat asta?


Ce ar trebui sa faci inainte? Mai nimic! Dar dupa, incearca sa stai cumintica 2-3 zile. Nu neaparat in pat, dar nici sa faci eforturi mari si FARA baie. Doar dusuri nu foarte fierbinti.
Inseminarea este ca un contact sexual, doar ca se recomanda in cazul in care exista o problema minora cu spermatozoizi (in cazul in care sunt lenesi), sau ai TPC negativ.
Bafta multa!



"Daca plangi pentru ca soarele a disparut din viata ta, lacrimile te vor impiedica sa vezi stelele." - Rabindranath Tagore

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns idunna spune:

va povestesc tot dupa ce ma intorc de la Bucuresti. maine e ziua cea MARE!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bulinanico79 spune:

Pentru cine cata pregnyl....
Eu am gasit fff greu in Sibiu!!!
Am noroc ca sunt din Bv si e relativ aproape, dar am cautat si eu disperata prin tot judetul!
L-am luat pana la urma de la farmacia de langa Clinica Polisano din Sibiu...care are pe stoc (nu trebuie sa comanzi) toate medicamentele posibile care ar fi necesare in procedurile pt IA sau FIV. Am aflat de aceasta farmacie tot de la voi fetele de pe forum (de la subiectul IAD sau FIV cu donator) asa ca ma simt datoare sa impartasesc mai departe ceea ce am aflat.

Mult succes

nico
http://tt.lilypie.com/57OKp2.png
asteptam bebe din februarie 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bulinanico79 spune:

cauta...ma rog ma scuzati dar am scris cam repede

nico
http://tt.lilypie.com/57OKp2.png
asteptam bebe din februarie 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns idunna spune:

buna, fetelor!dupa furtuni si, din nou, dezamagiri, sperantele se nasc din nou. IA nu a reusit. dar luna asta, adica la vreo saptamana de la ovulatie, am senzatii nasoale. greata din senin. nu neaparat dimineata. si febra: adica 37 cu 2, 3 maxim. E posibil sa fie fixare?nidare?

va pup si astept parerile voastre!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns idunna spune:

buna, din nou. rocsy2007, am facut monitorizari, asa cum ai spus si tu, si doctorul a stabilit ca e timpul de IA. nimic nu esigur. la mine n-a iesit.cred ca ma mai duc in septembrie.oricum, am o mare problema cu Pregnylul.daca gaseste cineva prin bacau sau prin imprejurimi, va rog, dati de stire. fac cinste!!!!

Mergi la inceput