OLYMPIC BEACH

OLYMPIC BEACH | Autor: simonaflo

Link direct la acest mesaj

Daca ati fost anul acesta in Olympic Beach m-ar interesa cum e statiunea si preturile de anul asta,unde se poate manca (la ce taverne)si tot ce mai stiti referitor la ea .Mentionez ca merg la vila Star.
Simona

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

Noi ne-am intors de 2 saptamani din Olympic Beach – ai facut alegerea cea mai buna dintre asta si Paralia Katerini, care ne-a parut un haos, aglomeratie si imbacseala (parere proprie)!
OB este o statiune mica, cocheta, cu vile frumoase si ingrijite, stradute foarte curate, verdeata , terase cu mancare variata, magazine de suveniruri si gen supermarket; plaja este lata cu intrare lina in apa si nisip mai putin fin ca la Mamaia… sunt si doua parculete de copii cu cateva leagane si un topogan fiecare… este un titicar care merge intre OB si Paralia (2,5 euro de persoana) cat si un autobuz (1,25 /pers), insa se poate merge si pe faleza intre cele doua statiuni cam 30-45 min depinde de viteza cu care mergi… Mia placut portiunea asta de plaja dintre statiuni, e libera si virgina, daca vrei sa faci plaja departe de partea aglomerata a statiunii…
Referitor la preturi, macare, terase…. Nu stiu sa-ti spun daca preturile s-au schimbat in iulie acum…insa ti le zic pe cele din iunie: exista terase tip fast food unde poti manca GYROS PITA (shaorma de la noi – numai ca mai mica si fara sosul de usturoi, insa foarte buna si satioasa si la numai 2 euro – asta era masa noastra de seara) si terase tip restaurant su meniu diversificat… unele aveau si supe si coorbe, altele nu… in rest ca punct comun toate aveau fruste de mare sub diverse forme: calamari pane, scoici pane sau in sos de rosii, caracatita fiarta cu usturoi, diverse soiuri de peste pane, gratar, prajit… snitele, gratare din carne de porc si pui… salate de vara si…bere… care e cam scumpa la terasa 2-3 euro! Pretrurile la terasa sunt intre 5-9 euro, de regula la friptura comandata intra si cartofii prajiti si salata (toate pe acelasi platou). Sa incerci neaparat berea lor Mythos, care este delicioasa… o poti gasi si la market cu 1 euro cutia! In statiune vei gasi mai multe supermarket, insa iti recomand sa cumperi de la cele care nu sunt pe strada principala in centru…preturi sunt mai mari in centru!
De la market am luat asa: paine la 0,65 eu/bucata – proaspata (asta am vazut-o numai la vila Panorama jos la magazin-dim la prima ora), 1,50-2 eu painea ambalata feliata…, fructe: caise, piersici, pepene: majoritatea cam 1 euro pe kg; rosii 1 eu pe kg; bere cum ziceam Mythos la cutie 1 euro sau alte sortimente de la 0,6 la 0,8 euro pe cutie; bax de apa plata (6 sticle la 1,5 l – 2 euro pe bax).
Sunt doua cofetarii in statiune (le vei gasi cu siguranta – sunt exact pe aleea comerciala)si au praji foarte bune la 2 euro bucata (destul de mari); sunt tonete cu porumb fiert 2 euro bucata, insa eu care sunt o mare mancatoare de porumb, asta e cumplit… adica parca e fiert cu o tona de zahar , parca e miere… e gretos… insa depinde de gusturi…nu e ca cel de la noi, poti incerca!
Terasele cu supe si ciorbe sunt in dreptul ultimului parc dinspre iesirea spre Paralia (ai sa-l gasesti), sunt 2 terase unde meniul e in romaneste si chelnerii sunt romani… si iti recomanda ei ce sa mananci; de ex asa am aflat ca sarmalele pe care le au sunt de la conserva si nu se merita, sau salata de vinete care are usturoi… ciorba de burta e foarte buna… ciorbele sunt intre 2,5-3,5 euro!
Din OB, mergand cu masina spre Katerini (orasul) exista indicator la dreapta – la supermarket Champion cam 200 metri de intersectia asta… se vede din masina… insa destul de slab aprovizionat si mai bine cumperi din statiune…
Orasul Katerini este frumos, cu stradute inguste si sens unic, multe magazine in centru (preturi destul de mari) – oricum merita o vizita intr-o dupaamiaza pe acolo…
Am mai mers in Litohoro cam 30 km, pe autostrada, spre Atena – unde se urca pe o poteca spre muntele Olimp – frumos!
Poti face si excursii organizate la Salonic, Meteore, in Skiathos (insula) sau croaziera la Muntele Athos – cam intre 20-40 euro de persoana!
Ce sa ai grija … cand am mers noi era invazie de tantari… sa iti iei de acasa aparat de camera si pastile si crema pentru copil; e jale, fac niste blande mari si mancacioase… ufff… ca sa nu mai zic de muste la terase…te termina!
Noi am prins temperaturi ucigatoare: 40-43 grade afara la pranz, mare lucru nu aveai ce face… apa marii a fost foarte buna si calda!
Daca mai ai intrebari, iti raspund cu placere!


Mami si Ioana nasturica
Niciodata nu trebuie sa plângi dupa ceva care nu poate plânge dupa tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

mut mesajele la subiectul despre Vacanta in Grecia
am sa va rog sa continuati discutia acolo.
multumesc pentru intelegere,

Roxana

Mergi la inceput