Copil cu pasaport strain in Ro

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

Fiecare tara are legile ei..Aici, cind faci pasaport copilului, in formular, ai optiunea ca oricare din parinti pot calatori cu copilul si atunci nu ai nevoie de nici o patalama, e posibil ca daca nu optezi pt. aceasta facilitate sa fie nevoie de declaratie (vezi parinti divortati, separati, de facto). Cind am mers ultima oara-n RO am fost singura cu copiii si cel mare avea pasaport RO, cea mica nu si nu ne-a intrebat nimeni de nici o hirtie nici la intrare, nici la iesire, asa ca dau crezare fetelor ce spun ca nu ai nevoie de patalama la mina pt. copii la intrerea/iesirea in/din RO.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Anul trecut am calatorit in Ro cu fetita mea. Eu pasaport romanesc ea pasaport american.
NIMENI nu ne a cerut nimic!

Don't throw with stones if you live in a glass house.

corina mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns susur spune:

quote:
Originally posted by Aldebaran

Susur, cum adica nu pot intra in tara? care tara, ro sau grecia? Pai pentru ei e un strain, nu lasa un copil grec sa intre in Romania ca n-are hartie in romaneste de la taica-su? Pai asa si daca ma duc cu copiluil in vacanta in nu stiu ce tara, doar nu mi-o trebui hartie in limba tarii respective?
Oricum eu nu numai ca am cetatenie diferita cu fii-miu dar am si nume diferi. Oare complica asta situatia?
Multumesc pentru raspunsuri fetelor


Corina


Nu poti intra si iesi din Ro cu copil strain sau roman fara acordul tatalui..Ce zic eu acuma e de la radio sant deci nimic oficial.Si eu sunt exact in situatia ta, am doi copii cu nume diferite si cetateni canadieni nu romani.Eu plec in Ro prin septembrie si imi iau si de la sot scrisorica ca n-am chef sa ma trezesc facand cale intoarsa.Pe de alta parte, pentru informatii corecte poti accesa situl Directia Generala de Pasapoarte si intrebi ce sa faci.Raspunsul vine in cateva zile foarte clar ,si eu am trimis mai demult un mail si am fost multumita de promptitudine si seriozitate.Sa ne zici pana la urma cum ai rezolvat .de fapt o sa trimit chiar acum un mail ca ma intereseaza si pe mine problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GGina spune:

Eu credeam ca legea asta este doar pentru copiii romani cu parinti romani.Legea asta este doar pentru romani ,nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns susur spune:

Am vazut ca se refera la copii romani ,parintii nu cred ca au importanta ce cetatenie au.Am trimis mail ,sper sa primesc repede raspuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AVoogt spune:

Sunt cam in aceeasi situatie : eu pasaport romanesc, fata olandez ...am avut aceeasi nelamurire fiindca in mai putin de o saptamana plec cu fata in Ro ( sotul nu poate veni cu noi). Ce am facut eu : am sunat la informatii-aeroport(OTP), am dat peste o tipa prost dispusa care m-a intrebat decat ce nationalitate are fata.. i-am spus olandeza si a zis ca nu o sa am nici o problema.

http://alina-vachim.magix.net

AVoogt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Melody spune:

quote:
Originally posted by Aldebaran

Melody, fetita ta e cetatean canadian deci e normal ca la Montreal sa se intereseze ce si cum, doar e cetateanul lor si e datoria lor. Fii-miu are pasaport grecesc, pt. greci am eu ac de cojocul lor, adica stiu ce hartie vor si am sa fiu pregatita, normal. Nelamurirea mea era in leg. cu romanii ca ei saracii nu inteleg greceste si degeaba le flutur eu hartia grecilor pe sub nas
Susur, cum adica nu pot intra in tara? care tara, ro sau grecia? Pai pentru ei e un strain, nu lasa un copil grec sa intre in Romania ca n-are hartie in romaneste de la taica-su? Pai asa si daca ma duc cu copiluil in vacanta in nu stiu ce tara, doar nu mi-o trebui hartie in limba tarii respective?
Oricum eu nu numai ca am cetatenie diferita cu fii-miu dar am si nume diferi. Oare complica asta situatia?
Multumesc pentru raspunsuri fetelor


Corina




Corina,

Pai tocmai ca mi s-a parut aiurea sa ma intrebe de scrisoare de la sotul meu la intoarcere. Daca ii interesa asa de tare, ea fiind canadianca, de ce nu m-au intrebat cand am scos-o din Canada????
Caci in cazul unui divort, separare, atunci eu puteam sa plec cu ea oriunde, nu? La intoarcere ce sens mai are sa ma intrebe, ca doar m-am intors cu ea.


Si, da ma refeream la greci poate te intreaba, cand iesi cu ea din Grecia. Daca politia romana de frontierea nu cere nimic, atunci e altceva. Eu am incercat sa ajut, imi pare rau daca mai mult te-am incurcat...
Si modelul de scrisoare nu e tipic canadian, e universal, doar ca e in engleza.



Ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zuzunaki spune:

Corina,
eu acum 3 ani am fost cu Bubu in Grecia sa-l botezam(am pelcat de aici).
Din Gr,am venit in Ro impreuna cu sotul cu masina,iar la granita nu a intrebat nimeni de nimic.Cand ne-am intors in Germania,m-am intors doar eu cu copilul si iarasi NICI LA IESIRE DIN RO(OTOPENI),NICI LA INTRARE IN GERMANIA,nu mi-a cerut nimeni nici o hartie!!!
Bubu pasaport grecesc,eu romanesc(ambii avem acelasi nume).

Pup si concediu placut!

Mami de pufulet pufilos si Sofiliciu-un deliciu

STUTTGART CAMPIOANA!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aldebaran spune:

quote:
Originally posted by AVoogt

Ce am facut eu : am sunat la informatii-aeroport(OTP), am dat peste o tipa prost dispusa care m-a intrebat decat ce nationalitate are fata.. i-am spus olandeza si a zis ca nu o sa am nici o problema.



Cam asa am facut si eu, mai precis l-am rugat pe tata sa se intereseze la aeroport. Si tot asa, una plictisita(o fi tot aia cu care ai vb tu?...)i-a spus ca probabil n-o sa ma intrebe nimeni nimic dar sa am acolo o hartie care sa arate ca-i fii-miu, just in case..auzi la ea raspuns!
Va multumesc mult fetelor!

Corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmi spune:

Inspirata de subiectul tau, am scris acum doua zile la Politia de Frontiera, iar azi am primit raspunsul. Situatia mea e asemanatoare, eu pasaport romanesc, copilul pasaport nemtesc, tatal pasaport italian. Vreau sa merg numai cu cel mic in Romania si am zis ca nu e rau sa am la mine un raspuns oficial, mai cu seama ca eu nu am acelasi nume cu sotul si copilul meu. Raspunsul a fost ca nu imi trebuie nicio declaratie din partea tatalui si nimic altceva decat pasaportul minorului, care poate sta 3 luni pe teritoriul roamnesc.Oricum, o sa iau si certificatul de nastere al piticului, sa pot dovedi ca-s mama lui.

Carmi si Fabiano-mic-si-scump (20.10.05)


Mergi la inceput