Copil cu pasaport strain in Ro

Copil cu pasaport strain in Ro | Autor: Aldebaran

Link direct la acest mesaj

Deci pe scurt: eu am pasaport romanesc, fii-miu grecesc. Vreau sa vin in Ro in vara asta. Cine ma poate lumina daca e nevoie de vreun act in romaneste semnat de tatal copilului(poate de la consulat, stiu eu??) pentru autoritatile romane de la vama, ca de cele grecesti m-am lamurit, stiu ce am nevoie. Logic ar fi sa nu-i intereseze pe romani nimic din moment ce copilul nu vine ca cetatean roman,dar as vrea sa fiu sigura.


Corina

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anky spune:

quote:
Initial creeata de Aldebaran

Deci pe scurt: eu am pasaport romanesc, fii-miu grecesc. Vreau sa vin in Ro in vara asta. Cine ma poate lumina daca e nevoie de vreun act in romaneste semnat de tatal copilului(poate de la consulat, stiu eu??) pentru autoritatile romane de la vama, ca de cele grecesti m-am lamurit, stiu ce am nevoie. Logic ar fi sa nu-i intereseze pe romani nimic din moment ce copilul nu vine ca cetatean roman,dar as vrea sa fiu sigura.


Corina



Te poti documenta aici

www.politiadefrontiera.ro

Anca, mami de Bianca si Cris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninaM spune:

Nu ai nevoie de nici o declaratie din partea tatalui.Copilul fiind cetatean grec,nu are nevoie decit de pasaport valabil.Si eu am fost in romania luna trecuta singura cu copii,ei fiind cetateni japonezi,si ca si tine mi-am facut griji in privinta asta...dar totul a fost ok,nu au zis nimic legat de cetatenie.La noi situatia e mai simpla pt ca eu am luat numele sotului,deci chiar daca avem alta cetatenie,numele de familie e la fel.Nu stiu cum e la tine,dar sper sa fie bine !
Bafta si drum bun!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen77 spune:

Nu iti trebuie nici o procura din partea nimanui, si eu am fost in Ro cu copiii si Marc are doar pasaport canadian, nu a intrebat nimeni nimic, i-au pus doar viza de intrare in tara.

POZE NOI

Carmen si Matei Gabriel + Marc David


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aldebaran spune:

Multumesc, fetelor, pentru raspunsuri. Asa ma gandeam si eu dar vroiam sa fiu sigura ca nu stii niciodata cu birocratia asta...

Corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Melody spune:

Corina,

Se pare ca eu sunt singura care sunt "Gica contra", dar eu am fost recent in Italia cu fetita mea, care are doar cetatenie canadiana.
Am avut o scrisoare, de fapt se cheama "Letter of consent to travel".
Am facut-o eu si am fost la notariat pt stampila si semnatura. Costa max. $20.
Eu am vrut sa nu am nici o problema. Deci totul a fost bine, nu m-a intrebat nimeni, pana la intoarcere, cand la Montreal, unde am avut escala, tipul de la pasapoarte ma intreba ca cine e fetita?
Intrebare de 2 lei, ca doar avem acelasi nume. Ii zic ca e fetita mea, la care el ma intreaba daca am vreo scrisoare de la tatal ei. Atunci i-am aratat-o si am fost bucuroasa ca am avut-o, ca nu stiu ce ar fi fost daca nu o aveam. Chiar daca nimeni nu m-a intrebat de nimic cand am plecat din Canada cu copilul, nu cand m-am intors. Cam aiurea, dar asta este, trebuie sa fii pregatita, ca nu neaparat te intreaba romanii, te pot intreba grecii la aeroport.
Daca vrei model de aceasta scrisoare, care trebuie semnata de sotul tau, trimite-mi un pm, ca e in MS Word.
Eu zic ca e mai bine sa fii sigur decat sa iti para rau.
Numai bine si calatorie placuta!



Ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns susur spune:

Iti trebuie scrisoare din partea tatalui ,daca ti-o cere sau nu asta e la alegerea ofiterului de vama .Am auzit si eu multe cazuri in care nu au cerur dar ce te faci daca-ti cere?Nu poti intra in tara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anky spune:

quote:
Initial creeata de Aldebaran

Deci pe scurt: eu am pasaport romanesc, fii-miu grecesc. Vreau sa vin in Ro in vara asta. Cine ma poate lumina daca e nevoie de vreun act in romaneste semnat de tatal copilului(poate de la consulat, stiu eu??) pentru autoritatile romane de la vama, ca de cele grecesti m-am lamurit, stiu ce am nevoie. Logic ar fi sa nu-i intereseze pe romani nimic din moment ce copilul nu vine ca cetatean roman,dar as vrea sa fiu sigura.


Corina



Nu ai nevoie de nimic,pasaportul copilului este suficient, ti-am pus linkul politiei de frontiera sa te lamuresti singura.
Parintii mei vor veni la noi si vor duce copiii in Ro,nici lor nu le trebuie nimic,doar pasapoartele(olandeze) ale copiiilor.Au sunat la politia de frontiera si li s-a spus clar,ca nu le trebuie nimic altceva din moment ce copiii au alta cetatenie decit cea romana.


Anca, mami de Bianca si Cris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anky spune:

quote:
Originally posted by ninaM

Nu ai nevoie de nici o declaratie din partea tatalui.Copilul fiind cetatean grec,nu are nevoie decit de pasaport valabil.Si eu am fost in romania luna trecuta singura cu copii,ei fiind cetateni japonezi,si ca si tine mi-am facut griji in privinta asta...dar totul a fost ok,nu au zis nimic legat de cetatenie.La noi situatia e mai simpla pt ca eu am luat numele sotului,deci chiar daca avem alta cetatenie,numele de familie e la fel.Nu stiu cum e la tine,dar sper sa fie bine !
Bafta si drum bun!

Mami de Alex(22.12.2002)si de Reina(18.08.2005)





Idem si in cazul meu,nici mie nu mi s-a cerut niciodata nimic.Credeam ca in cazul bunicilor v-a fi nevoie de imputernicire,dar nici in cazul asta nu este nevoie.

Anca, mami de Bianca si Cris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aldebaran spune:

Melody, fetita ta e cetatean canadian deci e normal ca la Montreal sa se intereseze ce si cum, doar e cetateanul lor si e datoria lor. Fii-miu are pasaport grecesc, pt. greci am eu ac de cojocul lor, adica stiu ce hartie vor si am sa fiu pregatita, normal. Nelamurirea mea era in leg. cu romanii ca ei saracii nu inteleg greceste si degeaba le flutur eu hartia grecilor pe sub nas
Susur, cum adica nu pot intra in tara? care tara, ro sau grecia? Pai pentru ei e un strain, nu lasa un copil grec sa intre in Romania ca n-are hartie in romaneste de la taica-su? Pai asa si daca ma duc cu copiluil in vacanta in nu stiu ce tara, doar nu mi-o trebui hartie in limba tarii respective?
Oricum eu nu numai ca am cetatenie diferita cu fii-miu dar am si nume diferi. Oare complica asta situatia?
Multumesc pentru raspunsuri fetelor


Corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aldebaran spune:

quote:
Originally posted by Melody

Daca vrei model de aceasta scrisoare, care trebuie semnata de sotul tau, trimite-mi un pm, ca e in MS Word.

Ani


Multumesc mult, dar nu e nevoie, fiecare tara are tipurile ei de declaratii care nu coincid, aici e o declaratie tip care se face la politie, or sa ne spuna ei ce trebuie scris.

anky, multumesc pt. link, nu stiam de el.Ma duc sa mai studiez ca deocamdata nu am gasit nimic legat de regimul de calatorie al minorilor. Oricum cred ca in general m-am lamurit, saru'mana!

Corina

Mergi la inceput