Scoala Ita Wegman-Waldorf???

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns narnia72 spune:

2002horia nu stiu daca ai inteles din mesajele mele de pana acum, dar eu am un copil la aceasta scoala (a terminat clasa a III a) iar de la toamna va incepe clasa I si cel de-al doilea . Pot sa-ti spun ca aproape toti au avut 7 ani la inceputul clasei I . La viitoarea clasa I nu stiu care este situatia varstei copiilor dar tendinta acum este sa nu dai copilul la 6 ani la scoala . Despre invatatorul care a terminat acum clasa a III a pot sa-ti spun ca este in regula , poate "cel mai in regula " din scoala. Bine, este adevarat ca nu stiu mare lucru despre activitatea celorlalti .Referitor la temerile tale legate de ceea ce se preda in scoala, pot sa-ti spun ca la sfarsitul clasei I copiii stiu sa scrie si sa citeasca in romana si germana . Serbari se fac ... s-au facut cursuri de chitara...a fost si un cor ,iar copiii invata sa cante la flaut.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2002horia spune:

da, scoala Hermann Oberth are clasa I de anul trecut si au fost doi copii in clasa; anul acesta nu stiu exact cati vor fi dar se pare ca foarte putini;poate fi o optiune si pentru noi. Pretul pentru scoala este este acelasi ca si pentru gradinita (din septembrie va fi 1500 ron lunar la program lung cu after schooldar fara transport) acelasi ca la gradi program lung. Transportul se plateste separat, la cerere.
mama lui Horia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Da, cam aiurea 2 copii in clasa, cred, nu stiu ce sa zic, eu am inteles ca o parte din "absoventii" de gradinita merg la scoala lor si o parte (cei care iau examenul) la sc. germana de stat.
Cu timpul vor fi mai multi iti garantez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2002horia spune:

Buna, narnia 72, si multumesc tare mult pentru raspunsuri; am inteles ca ai deja un copil acolo, am omis sa spun cui ma adresam cand am raspuns pentru Martie ref la scoala Herman Oberth.
E incurajator ce spui si cu atat mai mult cu cat daca l-as duce la anul pe Horia acolo as sti si ca e ok cu invatatorul (pe Dna pe care ti-am descris-o intr-un mesaj anterior si care va fi anul acesta la clasa de germana matern o cheama Anne); sper sa se faca si la anul clasa de germana matern, am inteles ca nu se face in fiecare an ci doar de germana intensiv e sigur..
mama lui Horia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns talangescu spune:

pai sa va spun cum a fost la aceasta scoala cl isi ii a fost super, din a iii nasol si in cl iv a fost bataie de joc, noi acum incepem cl vi dar in alta scoala...aici la germana se fac bancuri in romana, de ci paltiti degeaba, la cl v nu se fac ore, la engleza se vand cd, la sport nimic, nu sunt supravegheati...e o bataie de joc ascultati-ma.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

Denisa_35 ati ramas la aceasta scoala?

Cum este?

Si pe noi ne-ar interesa, de aceea sunt curioasa sa aflu si alte experiente, pareri proaspete.. Multumesc.






azi, orele 13 - pentru pretioasa Emma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virusela spune:

Buna !!!!
Incep prin a clarifica faptul ca, eu nu am copil in aceasta scoala ,doar ca stiu anumite lucruri din interior. Spun doar ce stiu dar nu pot spune de unde. Sunt foarte multe lucruri de spus depinde ce anume vrei sa stii.
Ca sa incep cu inceputul, -inscrierea nu se face pur si simplu ,mai intai stabilesti o intalnire cu dna directoare (doar parintii si ea) dupa o discutie in care fiecare isi expune punctul lui de vedere si anume ca parinte ce astepti si ea ca scoala ce ofera,se mai stabileste o intalnire impreuna cu copilul.
La aceasta intalnire copilul este "supus" unei mici examinari,dar poti sta linistit deoarece este super ok si foarte interesant si pt tine ca parinte sa vezi tot ce poate copilul tau sau nu.
Dupa aceasta interesanta examinare iti spune exact cum sta copilul tau,unde si ce trebuie lucrat cu el sau care ii sunt punctele slabe.
Ca sa revin la promisiuni , de ex. s-a promis transport care a functionat la inceput cateva saptamani dupa care nu se stie ce s-a intamplat, iar raspunsul dnei directoare nu prea a fost.Pentru unii parinti acest lucru a fost si unul din motivele pt care si-a inscris copilul.
Cum spuneam este mult de povestit,daca vrei sa afli ceva anume intreaba-ma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

Virusela interesant punct de vedere.. Te rog sa ne spui exact ce nu se intampla din ce s-a promis. Si care anume sunt punctele slabe, ce anume te nemultumeste. Poti s-o faci si pe privat message (PM). Multumesc.

Mergeti la scoala aceasta?



azi, orele 13 - pentru pretioasa Emma


Rasul e ca stergatorul de parbriz: nu opreste ploaia, dar iti permite sa iti vezi de drum. (Jeanne Wasbro)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kleea spune:

Buna,
As vrea si eu sa stiu cam la ce nivel se face germana la aceasta scoala, la clasa de nativi ca sa zic asa se preda doar in germana? exista profi pt fiecare materie ? Si m-ar interesa daca au si internat dupa scoala si daca stie cineva cat costa.


Kle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virusela spune:

Buna kleea !!
Daca prin "aceasta scoala " te referi la scoala Ita Wegman atunci iti pot raspunde la intrebarile tale. Pt clasele I-IV depinde foarte mult la ce invatator pica dar iti pot spune ca se face germana la clasele mici. Se vb numai in germana si toate materiile se predau in lb germana,programa scolara este aceeasi ca la liceul german.

Incepand cu clasa a V-a ar trebui sa se faca toate materiile cu profesori vorbitori de lb germana,dar nu prea se gasesc,materiile principale s-au cam facut din cate stiu eu.
De after nu sunt sigura ca exista dar tot ce este posibil.

Daca cumva te intereseaza sa incerci iti vand cateva ponturi.
Atentie la directoare,este o mare "vanzatoare de iluzii" pt aceasta scoala ea s-a luptat sa o infiinteze (este scoala de stat)si este normal sa-si vanda produsul.
Pacat de invatatori,profesori,elevi si chiar parinti care sunt super ok,ceea ce nu pot spune despre doamna directoare care este o prefacuta si nu este decat dupa propriul interes.
Daca vrei sa mai afli si alte "picanterii" intreaba-ma.

Mergi la inceput