Scoala Ita Wegman-Waldorf???

Scoala Ita Wegman-Waldorf??? | Autor: Denisa_35

Link direct la acest mesaj

Ziua buna tuturor!

Baiatul meu cel mare a terminat Gradinita Germana nr.85. Nu a luat testul la Scoala Germana si l-am inscris la Scoala de Stat Ita Wegman (cu sediul pe strada Sf.Petru Tei, langa Kaufland de pe Barbu Vacarescu, unde sunt 2 clase I : 1 cu predare in limba romana si invatare intensiv germana si 1 cu predare in limba germana. Sistemul de invatamant este unul alternativ, waldorf. As vrea sa stiu, daca exista mamici ai caror copii invata acolo, daca sunt multumite de evolutia copiilor. Am inteles ca sunt numai 7 clase, dupa care va urma integrarea intr-o scoala traditionala. Nu am nici un fel de informatii de acest gen, si as vrea tare mult inainte sa iau decizia daca ramanem acolo sau nu, sa aud si pareri de la cei integrati in acest sistem de invatamant, din ce am inteles occidental.

Va multumesc anticipat!



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns narnia72 spune:

Eu am un copil la aceasta scoala si daca vrei amanunte spune-mi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narnia72 spune:

Am revenit cu amanunte despre scoala . Cum spuneam am unul dintre copii la scoala Ita Wegman si din toamna incepe aceeasi scoala si cel de-al doilea (care a terminat tot Gradinita Germana anul acesta).Ca sistem de invatamant este putin diferit de cel traditional in sensul ca materia se prada pe module ,se scrie cu creioane colorate( la inceput) si pe caiete cu foi veline .Limba romana se face din clasa I fata de Liceul German unde am inteles ca se face din aIIa , dar in acelasi timp se face si germana . Scoala este aprobata de Ministerul Invatamantului pentru clasele I-VIII deci cele 7 clase care exista acum vor termina aici scoala generala.DIrectoarea scolii are baiatul in clasa a VIIa si are tot interesul sa continue si cu liceul si de aceea se agita ca Ministerul Invatamantului sa-i aprobe chestia aceasta.Referitor la evolutia copiilor cred ca tine de fiecare parinte sa aprecieze cum a "crescut intelectual" copilul sau .Exista un articol in Ev.zilei din 16.06.2008 despre scoala aceasta . Eu zic sa-l citesti si apoi daca mai ai intrebari mai vorbim.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisa_35 spune:

Multumesc tare mult pentru raspuns!
Am citit toate articolele pe care le-am gasit. Ma interesa asa ca idee despre modul cum evolueaza copiii din acest sistem, intrucat mai devreme sau mai tarziu ne vom intoarce in sistemul de stat...si mi-e teama de modul de acomodare....
Ce m-a speriat, a fost faptul ca aceasta cladire le-a fost pusa la dispozitie de o fundatie...si am inteles ca au facut cerere pentru un teren. Daca se vor muta undeva departe...imi va fi aproape imposibil sa tin ritmul....avand si baietelul cel mic care merge din toamna la gradi germana.
Tie cum ti se pare evolutia puiului tau? Ei invata dupa aceleasi manual ca la scolile de stat? Daca nu cer prea mult....ai putea sa imi scrii amanunte pe privat?

Multumesc anticipat!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narnia72 spune:


Eu sunt noua pe acest forum si ori nu stiu sa trimit mesaje private ori nu poti primi tu , dar nu am reusit sa fac acest lucru.
Nu stiu daca ai inscris copilul la aceasta scoala dar daca ai facut-o deja, probabil ai vorbit cu doamna Wyneken si ti-a spus ca are in intentie sa obtina aprobare si pentru liceu.Nu-i ramane copilului decat sa aleaga apoi ce facultate face.Dar gandim mult prea departe.Referitor la manuale pot sa-ti spun ca sunt aceleasi ca la Lic.German dar se lucreaza mult si in afara manualelor dar si sub alta forma.Sunt copii care au plecat din clasa in care este baiatul meu cel mare la Vlahuta sau la Goethe sau chiar la alte scoli traditionale si s-au integrat foarte bine.Nu aceasta este problema .Legat de Ita Wegman cred ca cea mai mare problema este spatiul insuficient pentru cate clase s-au format (7 existente plus 2 anul acesta). Doamna Wyneken ne-a garantat ca este o problema de moment si ca va construi un nou sediu ajutata de Ministerul Invatamantului.La momentul actual copii invata , mananca si stau la after-school in aceeasi clasa. Fiecare clasa (I ,II....VII)in alta incapere desigur. Sunt multe de spus .Intreaba-ma si-ti raspund.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2002horia spune:

Buna,
am cautat mult informatii despre aceasta scoala si nu am gasit decat articolul aparut recent in ziare(despre care ati mentionat deja); doresc sa inscriu copilul la aceasta scoala insa am o multime de temeri: cladirea mi se pare complet improprie pentru a se numi scoala - sali intunecate sau banci pe holuri, curte complet neamenajata etc. Sigur ca trebuie sa facem si concesii avand in vedere optiunile limitate cand e vorba de scoala cu predare in limba germana insa nu se pot vedea si rezultatele copiilor la o simpla vizita. Prin urmare, va rog sa imi spuneti, ca parinte, sunteti multumit de invatatori, profesori? sunt seriosi, orele se tin asa cum trebuie, ce activitati fac in plus (daca fac)..cum e la after-school?
O cunostinta spunea ca si-a retras copilul pentru ca nu s-au tinut de promisiuni (referitoare la spatiu, profesori pe sepcialitati din cls a 5 a , catering-ul schimbat des si care a imbolnavit copilul in repeteate randuri,samd); din pacate nu am putut cere mai multe detalii persoanei respective. Despre invatatori: cine va fi anul asta este ok am inteles dar cine va fi l aanul l aclasa 1 ? ar trebui sa fie invataorul (invatatoarea) care acum a terminat cls a IIIa. Stiti ceva despre acesta?
orice informatie, sfat al cuiva din "interior" mi-ar fi de mare ajutor! daca va este mai usor, puteti sa imi scrieti pe adresa de e-mail gogug@yahoo.com
Multumesc mult pentru ajutor,
mama lui Horia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narnia72 spune:

Buna ,

Este adevarat ceea ce ai spus despre locatie si asta este o problema reala .Clasele sunt mici dar sunt si putini copii in fiecare clasa. Problema mare este ca masa de pranz se ia in sala de clasa pentru ca nu exista sala de mese.Si curtea este mica dar copiii merg dupa ore , inainte de masa ,in Parcul Circului dupa care se intorc la after-school.Legat de catering eu personal nu am avut probleme cu copilul,doar ca el este mofturos si nu-i convenea nimic.Firma de catering este aleasa de parinti. Eu vorbesc despre clasa in care este baiatul meu si unde parintii colaboreaza bine, zic eu. Nu stiu cine preia clasa I germana materna anul acesta( daca ai vreun nume chiar as vrea sa stiu )dar cu siguranta la anul termina clasa a IV a Herr Dan care este un invatator foarte bun si de care copiii sunt foarte atasati.
In general problemele care sunt la aceasta scoala , cred eu , sunt strict organizatorice. Sper , asa cum am primit asigurari, ca in cel mai scurt timp va fi construit un nou sediu .
Cat despre profesorii din clasa a V a ,eu stiu ca vor preda in limba germana la clasele de germana materna incepand chiar din acest an . Dar asta vom vedea din toamna cand prima clasa de germana materna va incepe cursurile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2002horia spune:

Multumesc foarte mult pentru raspunsul prompt. Nu stiu numele invatatoarei dar ea a avut anul acesta clasa a IVa, am cunoscut-o si mi-a placut; ea a stat de vorba cu copilul in limba germana pentru a-i testa cunostintele; am auzit ca e buna dar foarte severa - greu de apreciat ce insemana asta.(ca descriere...pana in 30 de ani, cu parul negru, strans in coada, nu foarte inalta, draguta- hmmm cam atat imi amintesc).
Constructia unui sediu poate dura ani pe de o parte iar pe de alta parte daca va fi departe de actuala locatie -pentru noi poate deveni o problema..Inteleg ca nu aveti informatii mai concrete despre asta.
Ca materie predata la clasa e ok? Nu prea inteleg eu ce e cu scrisul cu creioane colorate pana in clasa a IV (e specific Walorf-ului cumva..); eu sper ca la sfaritul clasei I copilul sa scrie si sa citeasca corect - e un obiectiv minimal cred pentru clasa I (sau ma insel?).
Inca o intrebare: baietelul meu a facut de curand 6 ani si ma intreb daca sa incepem anul acesta sau la anul (si aici intervine povestea cu invatatorul- daca e mai bine anul asta sau la anul dar si cu ceilalti colegi de clasa- ar trebui sa aflu ce varste au ceilalti copii inscrisi..) In fine, nu vreau sa fiu prea insistenta dar e o decizie foarte grea, optiunile sunt putine pe germana (nici nu mi-am pus problem asa il duc la Goethe - e prea departe de noi,locuim in zona Pipera. Nu pot sa iau decizia cu usurinta pentru ca sunt impotriva ideii de a muta copilul dintr-un loc in altul, ideal e sa afli cat mai multe si sa iei decizia in cunostinta de cauza (chiar daca sunt si aspecet negative macar ti le asumi si te astepti la ele..).A, ei fac serbari, concursuri, vreun sport-- optionale? :)) sorry dar imi vin tot felul de intrebari in minte, recunosc ca nici nu am vrut sa pun multe din intrebari direct la scoala pentru ca nu puteau fi obiectivi..
Inca o data MULTUMESC MULT!
mama lui Horia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Denisa35, singura scoala germana avizata de Ministerul educatiei este Hermann Oberth. Pe mine momentan ma intereseaza gradinita lor, dar am cunoscut-o deja pe directoare si pot sa spun ca face o treaba extraordinara. In curand vor incepe si cu ciclul gimnazial. Scoala este in pipera, presupun insa ca taxele de scolarizare sunt destul de ridicate, nu stiu, ca nu m-a interesat. In schimb pot sa-ti spun ca taxele pe care le percep la Gradinita, fata de ce ofera, sunt absolut rezonabile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2002horia spune:

au inceput cu clasa I anul trecut, doi copii in clasa (asta e si bien si rau). Clar se pot ocupa mult mai bien de copii fiind asa putin dar ce te faci cu ideea de structura, sistem la care nu sunt conectati, de socializare si concurenta? Copilul va mereg la gardinita acolo? poate ne spuneti mai multe.
multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

quote:
Originally posted by 2002horia

au inceput cu clasa I anul trecut, doi copii in clasa (asta e si bien si rau). Clar se pot ocupa mult mai bien de copii fiind asa putin dar ce te faci cu ideea de structura, sistem la care nu sunt conectati, de socializare si concurenta? Copilul va mereg la gardinita acolo? poate ne spuneti mai multe.
multumesc



Tu zici de scoala asta Hermann Oberth? Ca la gradinita au multe cereri, chiar 2 sedii mari, in curand unul f mare...
Am sa scriu de gradinita cand voi inscrie copilul acolo, sper sa fie bine.

Mergi la inceput