America (114)

America (114) | Autor: Andrada

Link direct la acest mesaj

Fetele din America: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113

Alabama
Mihaelabebe - Athens (web)
uta_ciun

Arizona
moniq

Arkansas
pisik 4ever - Little Rock

California
Carmenbr- Anaheim
FLORYNA - Los Angeles
Fetitza - Los Angeles (Buena Park)
inny - Los Angeles (Bellflower)
Iuliana - Gold River (web1, web2)
lai - Bay Area (www.reclama mascata//avertizare/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=lai" target="_blank">web)
Bic - Bay Area
DanaEma - Dubin (Bay Area)
raly - Richmond (Bay area)
Katica - Sacramento
Adrianaloy - Sacramento
miau-miau
Sanca - San Diego
Garofitza - San Diego
Florentina_G - San Diego
zapacila - San Diego
Adriana27 (web)
goanga23 - San Francisco
siminaf - Ontario
meems - San Francisco
corinadana
Ancuta - San Diego
alinuta - Bay Area(web)
msl - South Bay Area
liris - San Jose
LucasMom - Los Angeles

Colorado
ciuf - Colorado Springs
nematics

Florida
Elenalove27 - Davie (web)(web)
mir1301 - Ft Lauderdale
CRISMIR - Hallandale(N Miami)(web)
Oana_C - Tampa Bay
xela29 - Miami
sinzi_ana - Hollywood
Cryssa29 - Tallahassee
Crystal2 - Hollywood
Oanacn - Pembroke Pines
Ann_Marie (web)
Miereamara - Gainesville

Georgia
aida_o - Atlanta (web)
Cleomax - Atlanta
syracuse - Atlanta
rodicaosoian - Atlanta
alincic - Atlanta
Marianca - Atlanta
Muchi - Atlanta
CamiM -

Illinois
Carolyne - Chicago
danadarla - Chicago
Ina_Stan - Chicago
mn - Chicago (www.nistor.net/" target="_blank">web)
rn - Chicago (www.nistor.net/" target="_blank">web)
petra - Chicago
polux - Chicago
PrInTeSs2 - Chicago
rachel - Chicago (www.babiesonline.com/babies/s/spetco" target="_blank">web)
Nedda - Champaign-Urbana
roxanuta - Chicago
oana0204 - Chicago
corneliaa - Chicago
DavidAndrei - Chicago
lummy - Chicago
marilu2004 - Chicago
mamamariana - Peoria
greieras - Chicago
a_alinta - Chicago
arminad - Chicago

Indiana
amuleta - (in apropiere de Chicago)
Doinna - Indianapolis
Laura_Oprescu
Oana_MC - West Lafayette
ruxij - West Lafayette

Kansas
Cristina26

Kentucky
Crism (web)

Maryland
Llaura -
lucia_cs - Baltimore
lizi - Gaithersburg
dianaelena - Washington DC

Massachusetts
andabrro - Greater Boston

Michigan
ANDRUSHKA - Detroit(cum intri pe dreapta)
Ferigutza - Detroit (web)
Oana_B - Motown area (web)
simonaM - Troy (web)
Arcasha - Troy
Laura Garner - Sterling Heights (langa Detroit)
Jazz - Ann Arbor
alintaroma - Plymouth
Krissy - Warren

Minnesota
ancadm - Minneapolis/St. Paul

Missouri
elenita

Nevada
Calina73 - Las Vegas (www.searsphotos.com/?shareid=S200576634l55NX526WNY" target="_blank">web)
Veve - Las Vegas (web1,2,3,4,5,6)
chivutamonica - Las Vegas

New Jersey
Andrada
Roxy (incepand cu..?)
Laura_Takacs - Flemington
piciulica - Landing
bucluc
monicar
diapapadia - Manalapan
diana n - Plainsboro

New Mexico
Felicity - Santa Fe

New York
adriana - New York (web)
Iubibubi - New York (web)
Sentoria - New York
Delia21 - New York
Adivio - Astoria
AC & AB - FRANCE
Cherie - Queens, NY
josefine - New York
lumi686 - Long Island
Schumi - Roslyn
jessic - New York
Orhidee - Mount Vernon
madalina78 - Brooklyn
cris30 - New York
CrisaS - New York
adana. - New York
Sneeuwklokje- New York


North Carolina
ML

Ohio
Allya - Cleveland (web)
BellaDonna - Cleveland
olguta12 - Cleveland
oanaXandy - Cincinnati
IulianaG - Strongsville

Oregon
mymirela - Portland

Pennsylvania
Monicutza3 - Pittsburgh
anamari - Pittsburgh
monet - Pittsburgh (web)
grate - Philadelphia
nicolethea - Lancaster

South Carolina
super-lia - Simpsonville

South Dakota
pumba

Tennessee
scumpic - Nashville
samila - Memphis

Texas
casi
lucamatei - Dallas
cataghe - Irving
Cris68 - Houston
camiT - Houston www.score.is.tsukuba.ac.jp/~dorinte/albums/albums/david/thumbs.html" target="_blank">(web)
aricel - Dallas
Ramona J - Dallas
25miky

Utah
philip (Andreea)

Virginia
andra10
anairda36 - Sterling
Liana Voiebuna - Ashburn

Washington
Lexi - Seattle
michelle7 - Seattle
PatriciaR - Seattle
danutza_c - Seattle
Anapharm - Olympia
Salomea - Redmond

Wisconsin
bAly - Appleton (web)
Aaka - Balsam Lake

Wyoming
silvia_popa



INFO UTILE
Ambasade si consulate
www.roembus.org/" target="_blank">Ambasada Romaniei Washington
Consulate
Consulate onorifice
Acte pentru schimbare pasaport

USCIS
www.uscis.gov" target="_blank">Homepage
www.uscis.gov/portal/site/uscis/menuitem.eb1d4c2a3e5b9ac89243c6a7543f6d1a/?vgnextoid=db029c7755cb9010VgnVCM10000045f3d6a1RCRD&vgnextchannel=db029c7755cb9010VgnVCM10000045f3d6a1RCRD" target="_blank">Forms and Fees
Service Centers, Local offices
Case status and processing dates

Agentii de turism
1-800-646-NOVA, Nova Travel; agent: Cornel;
1-800-503-5924, www.kaventravel.com
1-800-283-1248, www.lutetiatravel.com ; agent: Ligia
1-800-874-0073, agent: Daniela
1-800-759-7373, USI Travel&Tours, agent: Daniela Dan (ext. 21)
1-818-956-8397, agent: Daniela
1-310-300-4000, Skynet Travel - 9401 Wilshire Blvd. 840, Beverly Hills, CA 90212

Biserici romanesti
www.roembus.org/english/communities/Romanian_churches_in_US_ro.htm" target="_blank">Biserici romanesti
www.romanian-portal.com/us/ro/comunitate.asp?id=29" target="_blank">Biserici romanesti

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sneeuwklokje spune:

ruxij si a mea spune greu ce e pe la scoala. De o vreme insa cum o iau incep sa-i spun eu eu... vai stii ce am facut. Si a crescut floare grozava langa parking sau un nene mustacios a taiat iarba si avea o mustataaa cea mai cea... Si intra intr-un fel de competetie... stai mami ca nici ziua mea n-o fost plicticoasa.

Eu as fi mai tentata sa vorbesc engleza cu un copil mare care nu mai poate invata prin imitatie. Pana pe 5-6 ani invata inca prin imitatie si inca repede. Creierasul gol si neumplut cu bazaconii adulte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana_m spune:

Si noi avem problema asta cu vorbitul romaneste-engleza. dar acasa vb numai romaneste si am zis ca daca copilul tot mai vb pe acasa in engleza sa-l mai lasam o perioada ca abia ce si-a dat si el drumul la engleza. Nici nu stim cum e mai bine. Am zis acum engleza la gradi si romaneste acasa.
Vroiam sa va zic ca am facut ieri colonoscopia pt cine isi mai aminteste ca eram pe aici disperata cu asta. A fost foarte simplu. Total diferit de ce a fost in romania. In romania mama mea a facut asta acum ceva ani buni si a fost cumplit. A zis ca nu ar mai face asa ceva in viata ei. Dar aici cel mai greu lucru sunt zilele de dinainte cand nu ai voie sa mananci ci numai sa bei apa si porcaria aia care te curata. dar am scapat cu bine. Se pare ca este doar un colon iritabil sau ceva de genul asta. Mi-au luat biopsie si astept rezultatele si un tratament ceva. Sunt asa de linistita acum ca inainte numai la prosti ma gandeam la cate am citit pe net despre asta.
Si noi avem paienjeni dar numai pe balcon si sper sa nu fie dinaia veninosi. Deocamdata nu am vazut nici unul in casa pana acum. Nici mie nu-mi plac de nici un fel dar parca mai frica imi este de viespile astea de aici. Atat sunt de mari si de urate. Ma fac pilea gainii cand le vad. Si cred ca si-au facut vreun stup ceva la noi pe balcon si in debara ca prea tot vin pe aici. Oare e vreun spay pe aici pt ele sa scapam de ele?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arminad spune:

quote:
ruxij si a mea spune greu ce e pe la scoala. De o vreme insa cum o iau incep sa-i spun eu eu... vai stii ce am facut. Si a crescut floare grozava langa parking sau un nene mustacios a taiat iarba si avea o mustataaa cea mai cea... Si intra intr-un fel de competetie... stai mami ca nici ziua mea n-o fost plicticoasa.


Noua ne-au facut o chestie draguta de la scoala ,adica un board cu reprezentarea vizuala a activitatilor gym ,library etc.Le scot din ghiozdan si ma uit la ele si ma minunez asa de una singura ca 'ai jucat fotbal azi,oau!si-atunci incepe si copilul meu sa zica ,altfel..raspunsul clasic e nu stiu ,nu ma mai intreba.Da n-am voie sa intreb pina la ora 4 -5 dupa masa adica numai dupa ce isi trage omu sufletu ca cica e obosit cind vine de la scoala si n-are chef de conversatie cu mine .De mirat nu ma mir ca si eu eram asa .

quote:
Eu as fi mai tentata sa vorbesc engleza cu un copil mare care nu mai poate invata prin imitatie. Pana pe 5-6 ani invata inca prin imitatie si inca repede. Creierasul gol si neumplut cu bazaconii adulte

Copilul mai mare la mine vorbeste engleza mai bine decit mine asa ca n-am ce s-o invat ,in schim pot sa contribui si eu la mentinerea limbii romane ca p-aia o stiu bine .Ea are inca o multime prieteni in Ro cu care se converseaza zilnic pe mess insa are deja probleme cu expresiile astea tipic romanesti care ii apar in conversatiile cu prietenii ei si cu gramatica uneori ,incepe sa gineasca regulile gramaticale prin prisma limbii engleze.
Cu asta mic lb rom e deja o cauza pierduta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

E bine Adriana!
A

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns honey79 spune:

Adriana, exista spray, care omoara cuibul facut si viespile. Si noi avem aici o gramada de viespi si hornets....
Mi-era si teama sa il scot pe Andrew pe terasa, asa ca am cumparat niste plasa /tifon... am pus elastic pe margini si... acopar astfel carutul cu totul.

Anyway... gasesti spray la Walmart, Home Depot sau Lowes.Sunt de mai multe feluri, dar...toate fac acelasi lucru.
Noi am luat cu putere de spray-ere de la distanta de 20 feet.

Scrie pe spray "Kill wasps and hornets".

Eu sunt happy ca am gasit spray si pentru scorpioni. E drept ca, n-am mai vazut de ceva vreme, dar... in orice caz, vreau sa fiu pregatita.

POZICI DE TOT FELU'
POZE ANDREW-JOHN
ANDREW LA 2 LUNI-POZE NOI
FILMULETE ANDREW-JOHN
BOTEZ ANDREW
My silly cats
Cum crestem


Mamica de Andrew - John (21 Februarie 2008)


Vali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Adriana, bine ca-i OK.

Am fost la biblioteca si am gasit o carte despre bombardarea Ploiestiului in WW II. Sper sa si ajung s-o citesc!

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

quote:
Originally posted by Ramona J

bombardarea Ploiestiului in WW II.



Asta mi-aduce aminte de faza din filmul ":La portile albastre ale orasului" cu Ion Caramitru cind zicea: " Aa, asta nu e tata" (daduse plapuma la o parte dupa bombardament si erau picioarele mamei cu ale altuia)
A

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arminad spune:

Ma pune si pe mine cineva la membri ,adica pomelnicul ala de nume vrusei sa zic.Eu stau in Chicago ,chiar in buricul tirgului si asa cum bine zise Bogdanele lu Ruxi e multi pe aici cam 'rude 'adica asa amestecatura de lume .Da cind va aud cum povestiti de serpi ,paianjeni si alte lighioane imi vine sa ma urc inca cinci etaje mai sus.Da va citesc ,bag la cap cum se stirpesc ligioanele si poate imi fac curaj sa ma dau jos de-aci de unde m-am cocotat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

quote:
Originally posted by Sneeuwklokje

ruxij si a mea spune greu ce e pe la scoala. De o vreme insa cum o iau incep sa-i spun eu eu... vai stii ce am facut. Si a crescut floare grozava langa parking sau un nene mustacios a taiat iarba si avea o mustataaa cea mai cea... Si intra intr-un fel de competetie... stai mami ca nici ziua mea n-o fost plicticoasa.


Excelenta idee. Dar nu prea stiu ce naiba sa ii spun ca am facut eu la servici. O sa inventez.:))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana_m spune:

Honey multam' de pontul cu spray-ul. Trebuie neaparat sa iau ca nu mai am liniste cand ies pe balcon.
da, e bine cand se termina totul cu bine, in povestea asta cu colonoscopie. oricum servicile medicale de aici sunt excelente, eu am fost foarte multumita de tot.
Arminad frumos chicago. Cam aglomerat dar frumos. Am fost acum doua sapt acolo si am stat pe autostrada de ni s-a urat. Noi ne-am dus la aeroport de am dus un prieten. Apoi am fost la Indiana Dunes. Super acolo. Am zis ca vara asta neaparat trebuie sa mai mergem acolo ca e foarte frumos si apa era destul de calda.

Mergi la inceput