Azoospermie - cap 20 -

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns @pop@ spune:

Prin noiembrie ne facem programare la Gynera (care era clinica "trendy" in perioada aceea.....probabil acum ne-am fi dus in Austria (multumim Pisix )) la doctorul Damian, care, dupa control si dupa ce vede si rezultatele la analizele hormonale ale sotului meu, ne zice ca avem sanse foarte mari sa gasim ceva la biopsie si sa ne facem programare la dna doctor Dracea pentru FIV+ICSI. Bineinteles ne mai spune sa facem pana atunci si microdeletiile cromozomului Y si cariotipul.
Am asteptat sa treaca perioada cu sarbatori, am facut analizele genetice (care la fel au iesit absolut normale) si in martie am fost la prima intalnire cu Dracea, care a fost la fel de optimista (desi noi ne stiam foarte bine sansele de reusita).
Am uitat sa va spun ca planul de atac era sa facem un singur FIV fie cu spermatozoizi din biopsie, fie cu donator (desi nu credeam ca va fi cazul tinand cont de rezultatele foarte bune la analize), iar daca nu reuseam sa ne indreptam spre adoptie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns @pop@ spune:

Mi-am fact si eu toate analizele necesare si la sfarsitul lunii aprilie am inceput protocolul lung. Am facut o singura injectie de Dipherline in ziua 21, urmand sa incep stimularea cu Gonal(150 unitati) din 1 mai (care, apropo, este ziua noastra aniversara). Totul a mers Ok. Am facut si ceva hiperstimulare, de riscul careia eram constiente si eu si dna doctor, iar la punctie am avut 20 de ovule, care din pacate nu au fost de cea mai buna calitate.
Din pacate, desi l-au chinuit pe iubitul meu mai mult de o ora, spre marea uimire a lui Damian, nu au gasit nimic, spunand ca probabil este o problema genetica, care nu s-a vazut la analizele facute. Cert este ca am apelat la donator.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns @pop@ spune:

Avand 20 de ovocite, dna doctor era convina ca vom merge spre blastocist, dar din 20, la 48 de ore nu mai ramasesem decat cu 5 embrioni, din care au fost ramas 3 mai buni la 72 de ore. Asa ca au fost transferati 2 embrioni A8 si unul A6 cu usoare fragmentatii.
Am stat acasa 4 zile si apoi am incercat sa-mi reiau viata.
Cu un weekend inainte de test, am inceput sa plang si sa-i spun sotului meu ca nu a reusit pentru ca eu am simptome de ciclu..Spre uimirea noastra (desi repet nu aveam nici un simptom de sarcina, din contra ma durea burta ca si cum trebuia sa vina menstruatia), marti de dimineata am avut primul meu test de sarcina pozitiv, iar Beta-hcg a fost in ziua 11 de la ET 166.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns @pop@ spune:

Asa ca in acest moment suntem viitori parinti ai unui bebelache dragut, care speram sa stea la fel de cuminte in burtica pana la 9 luni.Am fost pana acum la 2 ecografii si mi-am mai facu intre timp inca 2 teste de sarcina .
V-am spus povestea noastra pentru ca v-a datoram macar atat pentru ca ati fost aproape de mine atatea luni, si pentru ca pentru noi ne consideram mari norocosi si ca avem finalul cel mai fericit posibil al acestei probleme.

Va multumesc

7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuca spune:

@pop@ ma bucur ca ne-ai scris popvestea ta si FELICITARI ptr sarcina. Mi-a parut tare rau ca nu ati gasit nimic la biopsie dar in acelasi timp ma bucur ptr FIV-ul reusit.
Iti doresc o sarcina usoara si un bebe sanatos
Vrei sa te trec pe listuta?

aspiranta la - din august 2005
vio

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns @pop@ spune:

Iuca, mi-ar face placere sa fiu pe lista.

Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bytzi spune:

popscumpa noastra si de ce nu ai scris ..sa fim si noi alaturi de tine ca dupa cate ai povestit ai avut si momente grele...si chiar o ora l-a chinuit pe sotul tau si tot nu a gasit nimic..ma sperii.....ati vorbit si erati pregatiti pt donator......dar eu oricum te felicit ca ai putut sa accepti donatorul ceea ce e f greu si nu an ultimul rand felicitari pt sarcina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns @pop@ spune:


Bytzi
N-am scris din superstitie, imi este rusine sa o spun.
In ce priveste donatorul, noi hotarasem ca vom adopta si ca incercam FIV doar ca sa nu avem ce regreta mai tarziu, asa ca varianta cu donatorul chiar nu ni s-a parut greu de acceptat. Oricum, acum zic ca al doilea copil il vom adopta.
Sotul meu merita tot respectul pentru ca isi doreste atat de mult un copil, incat nu-l deranjeaza acest aspect. Este foarte protectiv in acest moment cu bebelusul lui.

7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

@Pop@ bine ai venit si felicitari pentru sarcina!! Povestea ta m-a impresionat mult insa ma bucur ca a avut un final fericit! Sarcina usoara in continuare!
Andruzza off.. imi pare rau ca aveti in continuare probleme si iti doresc sa gasesti un endocrinolog bun cum ziceai tu si sa le dai de capat. Si iti doresc multa bafta la examen!

Va pe toate!

Ioana -the new me!
animalutele mele iubite

www.petitiononline.com/legemame/petition.html" target="_blank">SEMNEAZA SI TU petitia pentru legea mamelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Bravo @pop@!!!! Sarcina usoara si sanatoasa.
Nu intri, te rog, la sub FIV cu donator sa ne zici cum ai ales donatorul?

Mergi la inceput