Crese Sector 2/ Lacul Tei

Crese Sector 2/ Lacul Tei | Autor: iriss27

Link direct la acest mesaj

Buna fetele,

Apelez si eu la experienta si cunostintele voastre. Din toamna, as vrea sa imi dau fiica la o cresa, macar jumatate de zi. O sa aiba atunci cam 1 an si 6-7 luni. Din ce am citit eu pana acum, nu prea este recomandata desprinderea copilului de casa, pana la 3 ani, de aceea nu prea stiu ce sa fac.
M-am gandit la solutia asta pt ca eu voi naste bb2 in august si nu as vrea sa neglijez complet educatia ei, plus ca vremea se va inrautati si nu vom avea f mult timp de stat afara.
Este un copil f sociabil, ii place f mult sa se joace cu ceilalti copii, deci probleme de integrare nu cred ca va avea.
Ce unitati imi recomandati? Nu vreau sa fie prea departe, pt ca sa pot ajunde sa o iau la pranz acasa.
In mod cert, cu 2 copii mici, care vor avea si programe diferite nu o sa ma descurc. Asa ca prefer sa o stiu undeva unde ii este bine.
Ce parere aveti? Ce crese de stat/particulare cunoasteti?

Va multumesc anticipat.

Iriss mami de
www.dropshots.com/iriss27" target="_blank">Yvonne-Maria 05.02.2007
BB2 - DPN 11.08.2008

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Babisa spune:

Gradinita coccinelle, are si cresa,dar ei ii spun grupa mica http://www.gradinite.com/site/Gradinite/detalii/136-gradinita-coccinelle.html
Eu sunt multumita de serviciile oferite
Baftas...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Eu am dat fata la Cresa Ciobanasului - sector 2 (vatra luminoasa) e o cresa de stat exceptionala, cea mai buna, cel putin asa i s-a dus vestea, asa am aflat si eu de ea si acum sunt de aceeasi parere. Ti-o recomand cu caldura, dar ar fi bine sa dai fata la cresa acum vara, ca toamna e sezonul racelilor si va intra direct in anotimpul virizelor. Mai bine o dai de acum si pana la toamna se mai adapteaza si ea..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns absoluta spune:

Stiu cresa Ciobanasul. Intrebarea mea este daca stii ca sunt locuri daca ma duc sa o inscriu acum? Cati copii sunt intr-o grupa?
Multumesc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iriss27 spune:

Am tot citit de Ciobanasul. Mi se pare cam departe de mine. Eu nasc in august si as prefera ceva chiar langa casa, sa o duc pe jos eventual.
Pana la vatra luminoasa pierd 1h dimi si una la pranz, cu traficul din capitala ...
Aveti vreo idee de o cresa chiar in Tei?

Iriss mami de
www.dropshots.com/iriss27" target="_blank">Yvonne-Maria 05.02.2007
BB2 - DPN 11.08.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ecrina spune:

Eu am un baietel de 1 an si 11 luni si din mai merge la gradinita Coccinelle.
Am incercat mai intai sa-l dau la cresa de stat, cea mai apropiata fiind cea din D-na Ghica - insa nu aveau lucuri libere. Prin urmare, l-am inscris la Coccinelle, altceva pentru copii micuti nefiind in zona Tei.
Noi am avut probleme la adaptare, a plans 2 saptamani, dar acum este extraordinar de incantat. Ma intreaba si in weekend cand mergem la copii la gradinita.
Au curte maricica, ii scoate de 2 ori pe zi, mancarea este pregatita acolo, au sali mari. Noi suntem multumiti. Cu exceptia taxei...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iriss27 spune:

Din ce am gasit eu pe net referitor la crese de stat:

Cresa nr. 29 Str. Tuzla (Sos Fundeni) 230.06.61
Cresa nr. 31 Aleea Sinaia nr. 2-4, (Dna Ghica) 240.35.28
Cresa Ciobanasului Str. Ciobanasului nr. 23, (Vatra Luminoasa) 322.30.85

A fost cineva la ele? Ati avut copii acolo?

Iriss mami de
www.dropshots.com/iriss27" target="_blank">Yvonne-Maria 05.02.2007
BB2 - DPN 11.08.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisa_35 spune:

Imi permit sa raspund si eu la acest subiect...cumva colateral!
Daca vei naste in august,inseamna ca o vreme asa vei sta cu bb 2 acasa, asa cum am facut si eu cand s-a nascut baiatul meu cel mic. Diferenta este ca la nasterea baietelului meu cel mic, fratele lui avea 3.7 ani si l-am dat la gradinita, tot in ideea de a nu-l neglija...si a fost o alegere total neinspirata. Adaptarea in colectivitate este foarte complicata...a fost mai mult bolnav, si mai mult pe acasa...si mai mult decat atat, toate bolile aproape le-a luat si cel mic. Asa ca am decis sa stam acasa toti 3, si crede-ma ca am fost tare fericiti si sanatosi, atat eu cat si baietii mei ca stateau acasa cu mama lor (m-a socat faptul ca baiatul cel mare avea o rautate grozava pe fratele cel mic, in ideea ca nu e corect ca el sa stea cu mine acasa si pe el sa il trimit la gradinita). Mi-a fost tare greu, erau zile cand pur si simplu nu reuseam sa ies afara cu ei, dar cu vremea aceea nu mai voi mai intalni. Acum sunt mai mari (7 ani si 3.5 ani) si asa mai vrea atat eu cat si ei sa stam impreuna...dar nu se mai poate...avem servicii...si eu...si tati...
Inainte de a lua decizia de a o duce la cresa, mai gandeste-te!!!!

Numai bine!

Mergi la inceput